Politická krize ve Španělsku u konce? Sánchez má důvěru pro sestavení vlády

Španělští poslanci dnes velmi těsnou většinou vyslovili důvěru šéfovi socialistů Pedru Sánchezovi pro sestavení vlády, která bude prvním koaličním kabinetem ve více než čtyřicetileté demokratické historii Španělska. Informoval o tom deník El País. Skončí tím také zhruba osmiměsíční funkční období úřadující vlády, kterou vedl též Sánchez. K získání důvěry mu dnes stačila prostá většina, v prvním kole v neděli, kdy potřeboval absolutní většinu, důvěru nezískal.

Pedro Sánchez

Sáncheze (47) podpořilo dnes 167 ze 350 členů Kongresu poslanců, 165 bylo proti a 18 se zdrželo hlasování. Pro bylo všech 120 socialistických poslanců, 35 zástupců levicového bloku v čele s formací Unidas Podemos, která bude v koaliční vládě, a poslanci menších regionálních stran, včetně Baskické národní strany (PNV).

Proti hlasovali mimo jiné lidovci (88 poslanců), krajně pravicová strana Vox (52), Ciudadanos (deset) a katalánští separatisté ze dvou stran. Poslanci separatistické strany Republikánská levice Katalánska (ERC, 13 poslanců) a baskické strany EH Bildu (pět) se hlasování zdrželi.

Sánchez by měl zřejmě složit přísahu u krále už ve středu a na pátek plánuje první zasedání nové vlády, v níž bude jedním z místopředsedů lídr Unidas Podemos Pablo Iglesias. Prvním úkolem vlády bude co nejdříve vyjednat v parlamentu podporu pro rozpočet na letošní rok. Do 15 dnů od svého ustavení by měla také vláda zahájit dialog s katalánským vedením, jak se na tom dohodli socialisté se stranou ERC, jejíž poslanci Sáncheze za to dnes podpořili.

Právě podpora katalánských separatistů a baskických nacionalistů vyvolala ostrou kritiku Lidové strany (PP) a strany Vox. Šéf PP Pablo Casado před dnešním hlasováním obvinil Sáncheze z toho, že "vložil budoucnost země do rukou teroristů a pučistů". Odkazoval tak na baskickou EH Bildu, jejíž šéf Arnaldo Otegi byl dříve vězněn za pokus obnovit stranu napojenou na teroristickou organizace ETA, a katalánskou ERC, jejíž lídr Oriol Junqueras byl loni odsouzen ke 13 letům vězení za vzpouru kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017.

Vzhledem k velmi těsnému výsledku někteří analytici odhadují, že trvání nové vlády nevydrží celé volební období. Podle deníku El País dostal dnes Sánchez nejtěsnější důvěru v povolebním hlasování o důvěře vládě. Deník uvedl jako příklady dosud těsných výsledků hlasování z roku 2008, kdy tehdejší lídr socialistů José Zapatero dostal důvěru po volbách s rozdílem 11 hlasů. Jiný socialista Felipe González dostal v roce 1989 důvěru rozdílem 12 hlasů.

Nervozitu před dnešním hlasováním dokazuje i pokyn vedení socialistické strany svým poslancům, aby noc na dnešek strávili v Madridu, a nikdo tak nezmeškal hlasování kvůli případným dopravním komplikacím.

Loňské listopadové volby ve Španělsku byly už čtvrtými parlamentními volbami v zemi za předchozí čtyři roky. Po volbách loni v dubnu si vítězní socialisté nevyjednali dostatečnou podporu pro důvěru. Po listopadových volbách se Sánchez velmi rychle dohodl s radikálním levicovým lídrem Iglesiasem, s nímž dříve koalici odmítal. Důvodem uzavření koalice bylo zřejmě i dvojnásobné posílení strany Vox v dolní komoře.

Francouzská policie dopadla dvě podezřelé ze smrti mladé Italky

24.06.2021 14:50 Francouzská policie dnes ráno zadržela dvě ženy podezřelé z toho, že v polovině června při jízdě na…

Merkelová chce společné reakce na ruské provokace i přímé jednání s Moskvou

24.06.2021 10:40 Evropská unie potřebuje společný mechanismus, jak reagovat na ruské provokace, zároveň také musí…

Na summitu EU se probere otevírání Evropy, migrace či vztahy s Ruskem

24.06.2021 08:24 Opatrné otevírání Evropy v době slábnoucí pandemie či poskytování vakcín proti covidu-19 chudším…

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Svět rozebírá smrt muže v Teplicích po policejním zákroku. Kauza rezonuje…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Světová média i skupiny aktivistů si v posledních dnech všímají případu Roma, který zemřel v sobotu…

Řecko ve čtvrtek zruší povinnost nosit roušku venku

23.06.2021 21:10 Řecko od čtvrtka zruší povinnost nosit roušku venku. Uvolní se i další zbývající omezení, která…

Covidová varianta delta bude do konce srpna v EU výrazně dominovat

23.06.2021 17:23 Zvláště nakažlivá varianta delta bude do konce srpna v Evropské unii představovat 90 procent nových…

Lídři unijních zemí budou jednat o koronaviru, migraci či Rusku

23.06.2021 16:58 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie budou na nadcházejícím summitu v Bruselu hledat způsob,…

Slovensko prodá a daruje vakcíny Sputnik V, téměř nikdo o ně nejeví zájem

23.06.2021 12:33 Slovensko prodá a daruje velkou většinu z 200.000 dovezených dávek ruské vakcíny Sputnik V proti…

V Polsku sílí spekulace o návratu expremiéra Tuska

23.06.2021 10:36 V Polsku sílí spekulace o návratu bývalého premiéra a následně šéfa Evropské rady, nyní předsedy…

Související:

Právě se děje