Politická krize ve Španělsku u konce? Sánchez má důvěru pro sestavení vlády

Španělští poslanci dnes velmi těsnou většinou vyslovili důvěru šéfovi socialistů Pedru Sánchezovi pro sestavení vlády, která bude prvním koaličním kabinetem ve více než čtyřicetileté demokratické historii Španělska. Informoval o tom deník El País. Skončí tím také zhruba osmiměsíční funkční období úřadující vlády, kterou vedl též Sánchez. K získání důvěry mu dnes stačila prostá většina, v prvním kole v neděli, kdy potřeboval absolutní většinu, důvěru nezískal.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Pedro Sánchez
doporučujeme

Sáncheze (47) podpořilo dnes 167 ze 350 členů Kongresu poslanců, 165 bylo proti a 18 se zdrželo hlasování. Pro bylo všech 120 socialistických poslanců, 35 zástupců levicového bloku v čele s formací Unidas Podemos, která bude v koaliční vládě, a poslanci menších regionálních stran, včetně Baskické národní strany (PNV).

Proti hlasovali mimo jiné lidovci (88 poslanců), krajně pravicová strana Vox (52), Ciudadanos (deset) a katalánští separatisté ze dvou stran. Poslanci separatistické strany Republikánská levice Katalánska (ERC, 13 poslanců) a baskické strany EH Bildu (pět) se hlasování zdrželi.

Sánchez by měl zřejmě složit přísahu u krále už ve středu a na pátek plánuje první zasedání nové vlády, v níž bude jedním z místopředsedů lídr Unidas Podemos Pablo Iglesias. Prvním úkolem vlády bude co nejdříve vyjednat v parlamentu podporu pro rozpočet na letošní rok. Do 15 dnů od svého ustavení by měla také vláda zahájit dialog s katalánským vedením, jak se na tom dohodli socialisté se stranou ERC, jejíž poslanci Sáncheze za to dnes podpořili.

Právě podpora katalánských separatistů a baskických nacionalistů vyvolala ostrou kritiku Lidové strany (PP) a strany Vox. Šéf PP Pablo Casado před dnešním hlasováním obvinil Sáncheze z toho, že "vložil budoucnost země do rukou teroristů a pučistů". Odkazoval tak na baskickou EH Bildu, jejíž šéf Arnaldo Otegi byl dříve vězněn za pokus obnovit stranu napojenou na teroristickou organizace ETA, a katalánskou ERC, jejíž lídr Oriol Junqueras byl loni odsouzen ke 13 letům vězení za vzpouru kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017.

Vzhledem k velmi těsnému výsledku někteří analytici odhadují, že trvání nové vlády nevydrží celé volební období. Podle deníku El País dostal dnes Sánchez nejtěsnější důvěru v povolebním hlasování o důvěře vládě. Deník uvedl jako příklady dosud těsných výsledků hlasování z roku 2008, kdy tehdejší lídr socialistů José Zapatero dostal důvěru po volbách s rozdílem 11 hlasů. Jiný socialista Felipe González dostal v roce 1989 důvěru rozdílem 12 hlasů.

Nervozitu před dnešním hlasováním dokazuje i pokyn vedení socialistické strany svým poslancům, aby noc na dnešek strávili v Madridu, a nikdo tak nezmeškal hlasování kvůli případným dopravním komplikacím.

Loňské listopadové volby ve Španělsku byly už čtvrtými parlamentními volbami v zemi za předchozí čtyři roky. Po volbách loni v dubnu si vítězní socialisté nevyjednali dostatečnou podporu pro důvěru. Po listopadových volbách se Sánchez velmi rychle dohodl s radikálním levicovým lídrem Iglesiasem, s nímž dříve koalici odmítal. Důvodem uzavření koalice bylo zřejmě i dvojnásobné posílení strany Vox v dolní komoře.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA pohrozily Česku odvetou za digitální daň. Jak řeší to samé téma s…

20.01.2020 20:54 Francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho americký protějšek Donald Trump se dohodli na…

Thunbergová natáčela polskou elektrárnu, vysloužila si pozornost policie

20.01.2020 20:49 Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová v Polsku natáčela film o největší uhelné elektrárně…

Na západě Francie proběhla razie proti teroristům, zadrženo sedm lidí

20.01.2020 20:30 Sedm mužů zadržela dnes kvůli podezření z terorismu francouzská policie v Bretani na severozápadě…

Italský Senát nechá vyšetřovat Salviniho, nikdy nemusí být premiérem

20.01.2020 20:27 Výbor italského Senátu dnes schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama