Polovina mileniálů věří, že zažije jaderný útok a třetí světovou

Zhruba 54 procent mileniálů, tedy lidí narozených mezi rokem 1980 a začátkem 90. let, se domnívá, že se v nadcházejícím desetiletí stane jaderný útok. O tom, že zažijí třetí světovou válku, je pak přesvědčena téměř polovina z nich. Vyplývá to z průzkumu, který ve čtvrtek zveřejnil Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK).

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Nukleární výbuch
doporučujeme

Průzkum se opírá o odpovědi 16.000 respondentů ve věku od 20 do 35 let, kteří bývají také označováni za generaci Y. Dohromady na otázky týkající se pohledu na válku a mezinárodní humanitární právo odpovídali lidé ze 16 zemí, přičemž polovina z nich se potýká s konflikty. Za naprosto nepřijatelné označilo užití jaderných zbraní 84 procent dotazovaných, 54 procent pak uvedlo, že by tyto zbraně měly být zakázány.

"Mileniálové vnímají opravdové riziko, že se za jejich života rozpoutá zničující válka," uvedl prezident MVČK Peter Maurer. "Je alarmující zjistit, že téměř polovina dotazovaných si myslí, že za jejich života propukne třetí světová válka, a že většina je přesvědčena, že se v nadcházejících deseti letech stane jaderný útok," doplnil.

Zároveň podle MVČK průzkum odhaluje "znepokojující trend, jenž odráží nedostatek respektu k základním lidským hodnotám obsaženým v mezinárodním právu". Mučení považovalo 37 procent respondentů za akceptovatelné v některých případech. Oslovení lidé přitom byli předem seznámeni s Úmluvou proti mučení a jinému krutému, nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestání, kterou v roce 1984 přijalo Valné shromáždění OSN. Dalších 15 procent respondentů se domnívalo, že bojovníci mohou použít jakékoliv prostředky k dosažení cíle, bez ohledu na možné civilní oběti.

Za povzbuzující naopak MVČK označil skutečnost, že podle 74 procent respondentů válce lze zabránit a 75 procent dotazovaných zároveň věří, že je nutné nastavit limity pro způsob boje.

Mladí lidé žijící v oblastech postižených válkou častěji uváděli (46 procent), že očekávají v budoucnu méně či žádné války v porovnání s jejich protějšky ze zemí, kde je mír (30 procent). Nejoptimističtější podle MVČK byli respondenti z Ukrajiny a Sýrie, kde se jich 69, respektive 60 procent domnívalo, že válka v jejich zemi v nadcházejících pěti letech skončí.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odhady: SPD vyhrála volby v Hamburku, AfD hrozí odchod z parlamentu

23.02.2020 23:34 Aktualizováno Dnešní zemské volby v severoněmeckém Hamburku podle odhadů vyhráli sociální demokraté (SPD).…

Covid-19 v Itálii: Tři mrtví, nakaženo přes 130 lidí, zvažuje se nasazení…

23.02.2020 23:34 Aktualizováno Nový koronavirus už v Itálii způsobil smrt třem lidem. Nakažených lidí je v této zemi už přes 130,…

Nákaza Covid-19 je v devíti evropských zemích, na 11 italských měst…

23.02.2020 21:31 Aktualizováno V pevninské Číně se začal nový typ koronaviru šířit začátkem loňského prosince, do Evropy se nemoc…

Vichřice překazila karneval. Průvod v Kolíně nad Rýnem zrušen na poslední…

23.02.2020 18:10 Silný vítr a déšť dnes na řadě míst Německa znemožnily konání tradičních karnevalových pochodů.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama