Polovina mileniálů věří, že zažije jaderný útok a třetí světovou

Zhruba 54 procent mileniálů, tedy lidí narozených mezi rokem 1980 a začátkem 90. let, se domnívá, že se v nadcházejícím desetiletí stane jaderný útok. O tom, že zažijí třetí světovou válku, je pak přesvědčena téměř polovina z nich. Vyplývá to z průzkumu, který ve čtvrtek zveřejnil Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK).

Průzkum se opírá o odpovědi 16.000 respondentů ve věku od 20 do 35 let, kteří bývají také označováni za generaci Y. Dohromady na otázky týkající se pohledu na válku a mezinárodní humanitární právo odpovídali lidé ze 16 zemí, přičemž polovina z nich se potýká s konflikty. Za naprosto nepřijatelné označilo užití jaderných zbraní 84 procent dotazovaných, 54 procent pak uvedlo, že by tyto zbraně měly být zakázány.

"Mileniálové vnímají opravdové riziko, že se za jejich života rozpoutá zničující válka," uvedl prezident MVČK Peter Maurer. "Je alarmující zjistit, že téměř polovina dotazovaných si myslí, že za jejich života propukne třetí světová válka, a že většina je přesvědčena, že se v nadcházejících deseti letech stane jaderný útok," doplnil.

Zároveň podle MVČK průzkum odhaluje "znepokojující trend, jenž odráží nedostatek respektu k základním lidským hodnotám obsaženým v mezinárodním právu". Mučení považovalo 37 procent respondentů za akceptovatelné v některých případech. Oslovení lidé přitom byli předem seznámeni s Úmluvou proti mučení a jinému krutému, nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestání, kterou v roce 1984 přijalo Valné shromáždění OSN. Dalších 15 procent respondentů se domnívalo, že bojovníci mohou použít jakékoliv prostředky k dosažení cíle, bez ohledu na možné civilní oběti.

Za povzbuzující naopak MVČK označil skutečnost, že podle 74 procent respondentů válce lze zabránit a 75 procent dotazovaných zároveň věří, že je nutné nastavit limity pro způsob boje.

Mladí lidé žijící v oblastech postižených válkou častěji uváděli (46 procent), že očekávají v budoucnu méně či žádné války v porovnání s jejich protějšky ze zemí, kde je mír (30 procent). Nejoptimističtější podle MVČK byli respondenti z Ukrajiny a Sýrie, kde se jich 69, respektive 60 procent domnívalo, že válka v jejich zemi v nadcházejících pěti letech skončí.

Související

Den beze spěchu ovlivní i chod orloje na Staroměstském náměstí.

Dnes je den beze spěchu. Lidem připomíná, že si tak mohou i zachránit život

Odložit některé aktivity může zachránit život, upozorňuje iniciativa, se kterou přišla Česká asociace pojišťoven. Třetí duben je dnem, kdy se symbolicky zpozdí některé události našeho života, abychom si uvědomili, že spěcháme zbytečně a často v těch nejhorších okamžicích, tedy i za volantem. Jen v loňském roce zemřelo podle Police ČR na českých silnicích kvůli nepřiměřené rychlosti 138 lidí.
Bydlení v Praze, Černý Most.

Jak se lidem v Česku žije? Stát nepodporuje důchodce a bydlení, myslí si veřejnost

Podle nedávného průzkumu veřejného mínění provedeného Centrem pro výzkum veřejného mínění (CVVM) hodnotí 57 procent Čechů sociální politiku negativně, zatímco 38 procent ji hodnotí pozitivně. Nejvíce kritiky si vysloužily opatření týkající se podpory bydlení a zajištění na stáří, naopak nejlépe byly hodnoceny oblasti zdravotnictví a školství.

Více souvisejících

Lidé válka Jaderné zbraně

Aktuálně se děje

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fico: Teorie jsou hezké, ale Rusko nikdy nevrátí Krym a neopustí Donbas

Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že Rusko nikdy nevrátí Ukrajině anektovaný poloostrov Krym a neplánuje opustit východoukrajinský Donbas. Podle něj je uznávání principu územní celistvosti v případě Ukrajiny pouze teoretickým konceptem mezinárodního práva, zatímco případný mír by byl nákladný a Rusové momentálně dominují vojensky.

včera

včera

včera

včera

USA potrestají Írán za víkendový útok. Od spojenců čekají stejnou reakci

Bílý dům ve středu v noci oznámil, že jako reakci na víkendový letecký útok Íránu na Izrael uvalí na Írán nové sankce a očekává podobné kroky od svých spojenců. Informaci přinesla agentura  AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy