Polovina Španělska vstoupí v pondělí do poslední fáze uvolňování

Polovina Španělska vstoupí v pondělí do poslední fáze uvolňování opatření, která vláda zavedla v polovině března kvůli pandemii covidu-19. Rozhodla o tom dnes španělská vláda, která schválila všechny žádosti podané autonomními regiony. Ministerstvo zdravotnictví zdůvodnilo schválení příznivou epidemickou situací. Díky tomu od pondělka i Madrid a Barcelona postoupí do další, předposlední fáze uvolňování. Informovala o tom místní média.

Španělsko, Madrid
doporučujeme

Nejdůležitější v poslední fázi uvolňování je podle místních médií to, že v ní už samy autonomní regiony rozhodnou o tom, kdy se vrátí k normálu. V poslední fázi uvolňování už mohou také Španělé cestovat mezi provinciemi, které jsou ve stejné, tedy třetí fázi, pokud to regionální vláda povolí. Některé z regionů už avizovaly, že to udělají. Ani v této fázi ale nelze cestovat do jiného autonomního regionu.

Některé regiony Španělska totiž byly nemocí covid-19 postiženy výrazně více než ostatní. Nejvíce případů nákazy i úmrtí v souvislosti s touto nemocí zaznamenal madridský region a po něm Katalánsko. Naopak nejlépe na tom byla část Kanárských a Baleárských ostrovů, jejichž vedení už požádalo španělskou vládu, aby mohli přivítat zahraniční turisty dříve než zbytek Španělska. Celá země se má pro cizince otevřít bez omezení 1. července.

Dnes místní média informovala, že vláda povolila Baleárským ostrovům pilotní projekt, v jehož rámci má už tento měsíc přijet na ostrovy 6000 německých turistů (z toho 4000 na Mallorku, 1000 na Menorku a 1000 na Ibizu a Formenteru). Zatím není ale jasné, zda to bude už po 15. červnu, nebo až po 22. červnu. Turisté budou muset vyplnit formulář, aby se dali případně lokalizovat, a před příjezdem jim bude změřena teplota.

V Madridu a Barceloně, metropolích nejpostiženějších regionů, budou moci od pondělka otevřít všechny obchody, kina i divadla, ovšem s omezenou návštěvností. Restaurace mohou pro zákazníky otevřít i vnitřní prostory, ale také jen s menším množstvím stolů, aby byla dodržena bezpečná vzdálenost. Rovněž hotely mohou znovu servírovat jídlo ve společných prostorách. Noční bary a diskotéky zůstanou ale zavřené.

Rozdíl ve druhé a třetí fázi je v případě restaurací, obchodů či kin v návštěvnosti. Ve třetí fázi je také omezená, ale už méně.

Španělská vláda vyhlásila nouzový stav kvůli koronaviru v polovině března, skončit by měl o půlnoci z 20. na 21. června. Dnes skončil v této zemi se 47 miliony obyvatel desetidenní státní smutek za oběti pandemie covidu-19, které i dnes v poledne Španělé uctili minutou ticha. V madridském regionu vyhlásilo jeho vedení koncem března vlastní oficiální smutek za oběti, který skončí v neděli a bude tak celkem 70denní.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby v Polsku: Duda vede před Trzaskowským, potvrdil další odhad

13.07.2020 08:30 Současný polský prezident Andrzej Duda podle zpřesněných odhadů výsledků nedělních voleb stále vede…

Německo hlásí 159 dalších případů koronaviru

13.07.2020 07:58 Počet potvrzených případů koronaviru v Německu za posledních 24 hodin vzrostl o 159 na 198.963.…

Prezidentské volby v Polsku: Duda těsně vyhrál, ukazuje odhad

12.07.2020 22:01 Aktualizováno Volby polského prezidenta patrně těsně vyhrál stávající šéf státu Andrzej Duda. Naznačují to…

Katalánsko opět uvalí karanténu na 200 tisíc obyvatel, covid-19 se rychle…

12.07.2020 21:38 Španělsko zavede poprvé od uvolnění restrikcí přijatých kvůli koronaviru nová omezení pohybu v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy