Polská europoslankyně požaduje veganské jídlo v kantýnách EU

I přesto, že se v komplexu unijních institucí nachází plno restaurací, které tamější pracovníci Evropské unie navštěvují ve svých obědových pauzách, místa nabízející veganská jídla v areálu chybějí. Na problém upozorňuje polská europoslankyně Sylwia Spureková, kterou situace nedostupného veganského jídla v unijním komplexu překvapila.

Sylwia Spureková, která je jednou z nových členek Evropského parlamentu, je sama vegankou. Když se v červenci snažila sehnat si v unijním areálu oběd, tak stejně jako její kolegové zavítala do tamějších restaurací, kterých je v okolí evropských institucí plno. Narazila však na skutečnost, že žádná z těchto restaurací nepodává plnohodnotné jídlo pro vegany. Přitom se v dnešní době po celé Evropě i světě veganský způsob stravování rychle šíří a restaurace veganská jídla, alespoň jedno či dvě, do svých denních menu zařazují. Jediné jídlo, které si však Spureková v dané chvíli mohla v navštívené unijní restauraci objednat, byly hranolky a salát.

Spureková náležející do politické skupiny unijních socialistů a demokratů S&D se od té doby snaží na existující problém zevnitř samotného Evropské parlamentu upozornit a bojuje za to, aby tamější restaurace a kantýny učily veganské jídlo mnohem dostupnější, a to nejen pro zaměstnance EU, ale například i pro návštěvníky.

Sylwia Spureková proto zaslala generálnímu tajemníkovi Evropského parlamentu Klausu Welleovi dopis upozorňující na „potravinovou politiku“ samotných institucí. Podle ní by měla jít Evropská unie, její instituce i pracovníci příkladem ve vykonávání toho, co se EU snaží prezentovat a prosazovat navenek. Podle ní jsou všechna jídla v kantýnách evropských institucí založená na pokrmech z masa a dalších živočišných produktů, jakými jsou mléčné výrobky či vejce. Z tohoto důvodu je pro pracovníky, či návštěvníky institucí v Bruselu požadující zcela nemožné dostat plnohodnotné a nutričně vyvážené jídlo.

Kdyby si Spureková chtěla pro jídlo zajít mimo unijní komplex, zaručeně by jí to zabralo hodinu až dvě. Tuto skutečnost europoslankyně kritizuje se slovy, že není placená za to, aby si po Bruselu nebo Štrasburku sháněla speciální veganské jídlo, ale za to, aby efektivně vykonávala svoji práci v EU. Nepřijde jí tedy přijatelné, aby tamější kantýny nabízely pouze živočišné pokrmy.

Sylwia Spureková vstoupila do politiky teprve nedávno, a to na jaře tohoto roku. Od té chvíle se zasazuje především za lepší životní podmínky pro zvířata, lidská práva nebo za ochranu klimatu a životního prostředí. Kritizuje, že současná unie upozorňuje na klimatickou pohromu, za kterou z určité části může vysoká míra výroby a spotřeby živočišných potravin, současně si však restaurace a kantýny v areálu unijních institucí zakládají na masových a živočišných pokrmech.

„Mezi hodnotami, které my coby Evropská unie deklarujeme a tím, co skutečně konáme, neexistuje větší souvislost,“ dodává Spureková. Po tom, co na problém europoslankyně upozornila na sociálních sítích se na ni „svalila“ lavina negativních komentářů a zpráv. Jeden z komentátorů ji dokonce označil za „fanatickou.“ Spureková se nechala slyšet, že se nikdy nesetkala s takovou vlnu kontroverzí, když prohlásila, že je feministka, jako když nyní prohlásila, že je veganka.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) veganství Brusel Sylwia Spureková Vegetariánské potraviny evropský parlament potraviny jídlo Maso S&D

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy