Polská nemocnice je připravena přijmout pacienty ze Slovenska

Nemocnice v jihopolském městě Nowy Targ je připravena přijmout pacienty s koronavirem ze Slovenska. Rozhodnout však musí polská vláda, řekl podle agentury PAP malopolský vojvoda. Náměstek slovenského ministra zahraničí Martin Klus tento týden oznámil, že Polsko je připraveno vyčlenit celkem 200 míst na jednotkách intenzivní péče pro slovenské pacienty.

Nemocnice, ilustrační foto
doporučujeme

Polsko je po Rakousku další zemí, která kladně reagovala na nedávnou žádost Bratislavy o pomoc se zajištěním péče o pacienty nakažené koronavirem. Podle Kluse je připraveno pomoci také Maďarsko.

Vojvoda Malopolského vojvodství Lukasz Kmita podle PAP oznámil, že nemocnice ve městě Nowy Targ může přijmout pacienty ze Slovenska. "Pokud ta potřeba nastane, prohlašuji, že jsme připraveni Slováky podpořit, pokud budou potřebovat přesměrovat pacienty do Polska, můžeme je léčit," řekl Kmita. Rozhodnutí v této záležitosti podle něj případně přijme polská vláda.

Kmita řekl, že nezbytné vybavení, ochranné pomůcky pro nemocniční personál i peníze na rozšíření kapacit už byly přemístěny do nemocnice v Novém Targu.

"V současné Evropě musíme být v boji s covidem všichni solidární a já vám velmi děkuji za tuto solidaritu. Spolupráce na jižní hranici mezi Malopolskem a Slovenskem žije," řekl Kmita v podtatranském městě na řece Dunajec.

Ředitel místní nemocnice Marek Wierzba řekl, že pokud to bude nezbytné, zařízení je schopno poskytnout lůžka pacientům ze Slovenska do 72 hodin od rozhodnutí vlády.

Slovenská vláda ve středu schválila návrh, na jehož základě se obrátila na ostatní členské státy EU se žádostí o poskytnutí zdravotnických specialistů na pomoc při léčbě pacientů infikovaných koronavirem. Slovenské nemocnice se dlouhodobě potýkají s nedostatkem personálu.

Slovensko hlavně od loňského prosince čelí druhé silné vlně koronavirové nákazy s výrazným nárůstem počtu úmrtí infikovaných pacientů. V poslední době je země při srovnání sedmidenního průměru počtu nových úmrtí v přepočtu na milion obyvatel na předních příčkách na světě.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo plánuje očkovat vakcínou AstraZeneca i seniory

03.03.2021 17:18 Německo by brzy mohlo začít vakcínou AstraZeneca proti nemoci covid-19 očkovat i osoby starší 65…

ONLINE: Přibylo přes 16 tisíc nakažených. Nemocnicím docházejí kapacity

03.03.2021 17:11 Aktualizováno Německu se dnes bude rozhodovat o tom, zda v zemi bude pokračovat karanténa, která zatím platí do 7…

Itálie vpustí do přístavu loď s 363 utečenci

03.03.2021 15:04 Itálie vpustí do svého přístavu loď německé nevládní organizace Sea Watch s 363 utečenci na palubě.…

Německo o dva týdny prodlouží kontroly na hranicích s Českem

03.03.2021 14:56 Aktualizováno Německo prodlouží stálé kontroly na hranicích s Českou republikou a rakouským Tyrolskem do 17.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama