Polská PiS se distancuje od návrhu vypovězení Istanbulské úmluvy

Polská konzervativní vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) se dnes distancovala od návrhu ministra spravedlnosti odstoupit od Úmluvy Rady Evropy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí, nazývané také Istanbulská úmluva.

Ne všichni členové koalice s tím souhlasí, napsala agentura Reuters s odvoláním na informace od mluvčí strany a vlády.

PiS a její koaliční partneři, kteří mají blízko ke katolické církvi, dříve dohodu kritizovali jako příliš liberální, ale nepodnikli nic, co by znamenalo odchod od úmluvy. V sobotu ovšem ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro, který zastupuje menší pravicovou stranu ve vládní koalici, uvedl, že v pondělí jeho ministerstvo předloží ministerstvu práce a rodiny žádost o zahájení procesu odstoupení od smlouvy.

Ziobro tvrdí, že Polsko má dostatek právních nástrojů, aby mohlo ochránit oběti domácího násilí, a že dohoda porušuje práva rodičů, když požaduje po školách, aby učily děti o společenské roli jedince ve vztahu k pohlaví (genderu). Dnes však představitelé PiS učinili krok zpět.

"Rozhodnutí ještě nebylo přijato. Není to náš společný postoj. Ministr má nějaký nápad. Pokud svůj návrh předloží, budeme ho analyzovat," uvedla mluvčí PiS Anita Czerwińská. Také mluvčí vlády Piotr Müller řekl, že kabinet o smlouvě ještě nerozhodl.

Odstoupení od smlouvy by se zřejmě stalo dalším předmětem sporu mezi Polskem a Evropskou unií, která je kritická k politice PiS a tvrdí, že svojí politikou podkopává demokracii.

Polsko ratifikovalo istanbulskou dohodu v roce 2015 za vlády předchozí centristické vlády. PiS dlouhodobě úmluvu kritizuje a její vláda tvrdí, že je neuctivá vůči náboženství a požaduje liberálně-sociální výuku na školách.

Zatím není jasné, jaké bude konečné rozhodnutí kabinetu. PiS již v minulosti ustoupila od některých svých návrhů, včetně návrhu na zpřísnění již tak omezujících pravidel pro potraty. Formálně by musel parlament přijmout nový zákon o odstoupení od istanbulské úmluvy, který by pak musel podepsat prezident Andrzej Duda. I on v minulosti smlouvu kritizoval.

Související

Více souvisejících

Istanbulská úmluva o potírání násilí na ženách Právo a spravedlnost (PiS) Polsko

Aktuálně se děje

před 44 minutami

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy