Polská televize zveřejnila kompro na opozičního politika: K volbám jdou lidé, které to h*vno zajímá, říká nahrávce

Veřejnoprávní Polská televize (TVP) krátce před parlamentními volbami zveřejnila dva roky starou, tajně pořízenou nahrávku šéfa parlamentního klubu opoziční Občanské platformy Slawomira Neumanna. Na ní kromě jiného tehdy mluvil o tom, že voličům nevadí, když kandidáti strany na radnici čelí obvinění kvůli různým záležitostem. Nevybíravě se vyjadřoval i o občanské opozici proti vládě národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS).

Polský parlament

Koncem roku 2017 se Neumann sešel s místními politiky Občanské platformy (PO) ve městě Tczew nedaleko Gdaňsku, aby s nimi probral složení kandidátek ve volbách do místních samospráv, jež se konaly loni na podzim. Přesvědčuje je, že případné problémy kandidátů PO se zákonem nejsou pro voliče překážkou, prý jim mohou dokonce pomoci.

"To nemá žádný význam, náš elektorát, ten který je proti PiS, dojde k závěru, že to je útok ze stran PiS s cílem ho (kandidáta) zlikvidovat," vysvětluje Neumann na nahrávce televize, kterou v posledních letech ovládli politici vládnoucího PiS. "K volbám jdou lidé, které to h*vno zajímá. Nevědí, kdo je kdo," řekl také.

Ujišťuje, že Občanská platforma "podrží" každého za podmínky, že zůstane členem strany. "Pamatuj si: jedna zásada je pro mě svatá: Když budeš v Platformě, budu tě bránit jak nezávislost země, ale jak z ní odejdeš, máš problém," varoval šéf parlamentního klubu největší opoziční strany místního politika.

O protivládních aktivistech z Výboru na obranu demokracie (KOD) Neumann řekl, že "nejsou ničím", protože nemají stranickou strukturu. Budou se podle něho hodit k tomu, aby "vzali telefony a filmovali. K tomu se leda hodí, k ničemu jinému fakt ne," tvrdil Neumann.

Dnes Neumann řekl, že v souvislosti s nahrávkou, kterou tajně pořídil jeden z nyní už bývalých členů Občanské platformy, nevylučuje trestní oznámení. Aktivistům z KOD vzkázal, že pokud je jeho slova urazila, tak se jim omlouvá. Doufá, že jeho dva roky staré výbory nebudou mít vliv na důvěru občanských iniciativ vůči Občanské platformě. Jediné, čeho lituje, je spousta vulgarismů, které na nahrávce padnou. "Snažím se s tím bojovat, ale je vidět, že bezvýsledně," uznal.

Poláci budou o novém složení parlamentu rozhodovat v neděli 13. října. Favoritem voleb je vládní PiS, které by podle dnes zveřejněného průzkumu podpořilo více než 43 procent dotázaných. Občanskou koalici, jejíž hlavní silou je Občanská platforma, by získala asi 28,5 procenta hlasů. Do Sejmu, dolní komory parlamentu, by se dostalo také uskupení Levice a Polská koalice vytvořená kolem lidovců.

EU se dohodla s firmou GSK na dodání zkoumaného léčiva pro pacienty s…

28.07.2021 14:00 Evropská komise (EK) podepsala rámcovou smlouvu s farmaceutickou společností GlaxoSmithKline (GSK)…

Macron řekl, že Francie má dluh vůči Francouzské Polynésii kvůli jaderným…

28.07.2021 10:05 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes na návštěvě ve Francouzské Polynésii prohlásil, že…

Německo možná už od srpna rozšíří povinnost testování při příjezdu do země

28.07.2021 09:31 Aktualizováno Německo by mohlo uspíšit rozšířenou povinnost testů na koronavirus při cestách do země z ciziny.…

EU ztrácí trpělivost s Orbánem. Politolog objasnil, zda lze Maďarsko…

28.07.2021 00:01 NÁZOR - Vztahy mezi maďarským premiérem Viktorem Orbánem a dalšími evropskými lídry zřejmě dosáhly…

Nedaleko řecké metropole evakuovali dvě obce kvůli lesním požárům

27.07.2021 21:58 Evakuaci dvou obcí nedaleko Atén nařídily místní úřady kvůli lesním požárům, které dnes vypukly…

Povodně v Německu přijdou pojišťovny podle odhadů až na 5,5 miliardy eur

27.07.2021 20:42 Katastrofální záplavy, které v polovině července zpustošily části západního Německa, vyjdou…

Maďarsko chce začít s aplikováním třetích posilujících dávek vakcín

27.07.2021 19:11 Lidé patřící do rizikových skupin by se měli nechat očkovat posilovací dávkou vakcíny proti covidu…

Exploze v chemickém provozu v Leverkusenu zabila člověka, čtyři lidé se…

27.07.2021 18:14 Aktualizováno Exploze v chemickém průmyslovém areálu v západoněmeckém v Leverkusenu si dnes vyžádala nejméně…

V EU dostalo nejméně jednu dávku vakcíny 70 procent dospělých

27.07.2021 10:50 Alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 dostalo ke dnešku 70 procent dospělých obyvatel…

Popularita polské opozice po návratu Tuska výrazně vzrostla

27.07.2021 10:43 Polské opoziční uskupení Občanská koalice (KO), jejímž lídrem se nedávno stal někdejší premiér…

Související:

Právě se děje