Polská televize zveřejnila kompro na opozičního politika: K volbám jdou lidé, které to h*vno zajímá, říká nahrávce

Veřejnoprávní Polská televize (TVP) krátce před parlamentními volbami zveřejnila dva roky starou, tajně pořízenou nahrávku šéfa parlamentního klubu opoziční Občanské platformy Slawomira Neumanna. Na ní kromě jiného tehdy mluvil o tom, že voličům nevadí, když kandidáti strany na radnici čelí obvinění kvůli různým záležitostem. Nevybíravě se vyjadřoval i o občanské opozici proti vládě národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS).

Přidejte svůj názor

Polský parlament
doporučujeme

Koncem roku 2017 se Neumann sešel s místními politiky Občanské platformy (PO) ve městě Tczew nedaleko Gdaňsku, aby s nimi probral složení kandidátek ve volbách do místních samospráv, jež se konaly loni na podzim. Přesvědčuje je, že případné problémy kandidátů PO se zákonem nejsou pro voliče překážkou, prý jim mohou dokonce pomoci.

"To nemá žádný význam, náš elektorát, ten který je proti PiS, dojde k závěru, že to je útok ze stran PiS s cílem ho (kandidáta) zlikvidovat," vysvětluje Neumann na nahrávce televize, kterou v posledních letech ovládli politici vládnoucího PiS. "K volbám jdou lidé, které to h*vno zajímá. Nevědí, kdo je kdo," řekl také.

Ujišťuje, že Občanská platforma "podrží" každého za podmínky, že zůstane členem strany. "Pamatuj si: jedna zásada je pro mě svatá: Když budeš v Platformě, budu tě bránit jak nezávislost země, ale jak z ní odejdeš, máš problém," varoval šéf parlamentního klubu největší opoziční strany místního politika.

O protivládních aktivistech z Výboru na obranu demokracie (KOD) Neumann řekl, že "nejsou ničím", protože nemají stranickou strukturu. Budou se podle něho hodit k tomu, aby "vzali telefony a filmovali. K tomu se leda hodí, k ničemu jinému fakt ne," tvrdil Neumann.

Dnes Neumann řekl, že v souvislosti s nahrávkou, kterou tajně pořídil jeden z nyní už bývalých členů Občanské platformy, nevylučuje trestní oznámení. Aktivistům z KOD vzkázal, že pokud je jeho slova urazila, tak se jim omlouvá. Doufá, že jeho dva roky staré výbory nebudou mít vliv na důvěru občanských iniciativ vůči Občanské platformě. Jediné, čeho lituje, je spousta vulgarismů, které na nahrávce padnou. "Snažím se s tím bojovat, ale je vidět, že bezvýsledně," uznal.

Poláci budou o novém složení parlamentu rozhodovat v neděli 13. října. Favoritem voleb je vládní PiS, které by podle dnes zveřejněného průzkumu podpořilo více než 43 procent dotázaných. Občanskou koalici, jejíž hlavní silou je Občanská platforma, by získala asi 28,5 procenta hlasů. Do Sejmu, dolní komory parlamentu, by se dostalo také uskupení Levice a Polská koalice vytvořená kolem lidovců.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Afghánský migrant (20) zřejmě zabíl svou milenku (†69): Jsem blázen,…

16.10.2019 13:57 Aktualizováno Švédskem otřásá děsivý případ. Dvacetiletý Afghánec, který je podezřelý z vraždy své 69leté milenky…

Potápěči našli vrak lodi s uprchlíky. Na dně leželo i tělo matky, která…

16.10.2019 13:28 Italská pobřežní stráž s pomocí podmořského robota našla vrak dřevěného plavidla, jež se minulé…

"Sundejme Macrona!" Soud potrestal aktivisty za akce proti prezidentovi

16.10.2019 12:47 Soud v Paříži dnes odsoudil k pokutě 500 eur (13.000 Kč) každého z osmi ekologických aktivistů,…

Muž vyrazil do boje proti krtkovi, udělal však osudovou chybu

16.10.2019 12:39 S těžkými zraněními nohy a oka skončil zaměstnanec durynské obce Sulza na východě Německa, který se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama