Polské město vyhrálo hasičský vůz. Má to ale háček

Polské město Podkowa Leśna, které je součástí varšavské aglomerace, patřilo v Mazovském vojvodství mezi obce s nejvyšší účastí voličů v nedělním druhém kole prezidentských voleb, a tak za odměnu dostane od ministerstva vnitra peníze na nový hasičský vůz.

Hasiči
doporučujeme

"To je pro nás hezké překvapení. Ale u nás hasiče nemáme a nikdy jsme je neměli," řekl televizi TVN 24 starosta Artur Tusiński.

Ministerstvo vnitra chtělo akcí, nazvanou Bitva o vozy, podpořit účast voličů v obcích do 20.000 obyvatel. Slíbilo, že vítězná obec v každém z 16 vojvodství - polském ekvivalentu českých krajů - obdrží 800.000 zlotých (asi 4,8 milionu Kč) na nákup nového hasičského vozu. Na počátku července pak ministr Mariusz Kamiński předal poukazy na nákup vozů 16 obcím, které nejvyšší účastí v prvním kole voleb na konci června vyhrály úvodní kolo Bitvy o vozy.

V Mazovském vojvodství v prvém i druhém kole nejvyšší účast vykázala obec Michalowice. Ale podle pravidel hry jedna obec nemohla vyhrát dva vozy, a tak jeden dostane druhá obec v pořadí. A to je Podkowa Leśna, kde 12. července hlasovalo 81,72 procenta voličů z přibližně čtyř tisícovek obyvatel.

Háček je jen v tom, že v obci jednotka dobrovolných hasičů nepůsobí. Podkowa Leśna tím pádem musí najít jinou hasičskou jednotku, které vůz přenechá, jinak výhra propadne. "Chtěl jsem se zeptat na názor občanů, ale bohužel chybí čas. Výhru nejspíše předáme jednotce, která u nás nejčastěji zasahuje, tedy hasičům z obce Milanówek," vysvětlil starosta.

Tamním hasičům by se podle jejich náčelníka nový vůz hodil, aby vystřídal stávající, který slouží už 13 let. "Chystali jsme se ho vyměnit, protože 13 let je moc. S hasičským vozem se nejezdí jako v běžné dopravě, nezpomaluje se před dírami v asfaltu. A máme z dobrovolných hasičů nejvíce zásahů v celém vojvodství, více než 300 ročně," řekl Slawomir Wieleciński.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu přibylo 509 případů koronaviru, vzrostl počet obětí pandemie

03.08.2020 08:45 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 509 potvrzených případů nákazy koronavirem.

Italové postavili v Janově náhradu za Morandiho most, zvládli to v…

02.08.2020 21:37 Stavitelům v italském Janově se podařilo v rekordním čase dokončit více než kilometr dlouhý…

Evropa i Česko si připomněly památku půl milionu obětí romského holokaustu

02.08.2020 21:15 Aktualizováno Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes vyzvala veřejné autority, aby rázně odmítly projevy…

Pták paralyzoval vlakové nádraží v Essenu

02.08.2020 17:55 Pták způsobil požár transformátoru a tím zastavil provoz na nádraží v západoněmeckém Essenu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama