Polské město vyhrálo hasičský vůz. Má to ale háček

Polské město Podkowa Leśna, které je součástí varšavské aglomerace, patřilo v Mazovském vojvodství mezi obce s nejvyšší účastí voličů v nedělním druhém kole prezidentských voleb, a tak za odměnu dostane od ministerstva vnitra peníze na nový hasičský vůz.

Hasiči
doporučujeme

"To je pro nás hezké překvapení. Ale u nás hasiče nemáme a nikdy jsme je neměli," řekl televizi TVN 24 starosta Artur Tusiński.

Ministerstvo vnitra chtělo akcí, nazvanou Bitva o vozy, podpořit účast voličů v obcích do 20.000 obyvatel. Slíbilo, že vítězná obec v každém z 16 vojvodství - polském ekvivalentu českých krajů - obdrží 800.000 zlotých (asi 4,8 milionu Kč) na nákup nového hasičského vozu. Na počátku července pak ministr Mariusz Kamiński předal poukazy na nákup vozů 16 obcím, které nejvyšší účastí v prvním kole voleb na konci června vyhrály úvodní kolo Bitvy o vozy.

V Mazovském vojvodství v prvém i druhém kole nejvyšší účast vykázala obec Michalowice. Ale podle pravidel hry jedna obec nemohla vyhrát dva vozy, a tak jeden dostane druhá obec v pořadí. A to je Podkowa Leśna, kde 12. července hlasovalo 81,72 procenta voličů z přibližně čtyř tisícovek obyvatel.

Háček je jen v tom, že v obci jednotka dobrovolných hasičů nepůsobí. Podkowa Leśna tím pádem musí najít jinou hasičskou jednotku, které vůz přenechá, jinak výhra propadne. "Chtěl jsem se zeptat na názor občanů, ale bohužel chybí čas. Výhru nejspíše předáme jednotce, která u nás nejčastěji zasahuje, tedy hasičům z obce Milanówek," vysvětlil starosta.

Tamním hasičům by se podle jejich náčelníka nový vůz hodil, aby vystřídal stávající, který slouží už 13 let. "Chystali jsme se ho vyměnit, protože 13 let je moc. S hasičským vozem se nejezdí jako v běžné dopravě, nezpomaluje se před dírami v asfaltu. A máme z dobrovolných hasičů nejvíce zásahů v celém vojvodství, více než 300 ročně," řekl Slawomir Wieleciński.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Polska mohou ode dneška Češi a Slováci jen s testy či očkováním

27.02.2021 08:12 Cestující přijíždějící do Polska z České republiky a Slovenska čeká ode dneška karanténa, nebudou…

ONLINE: Nárůst úmrtí v Česku nezpomaluje. Roste i reprodukční číslo

27.02.2021 08:00 Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Epidemie tak nadále…

Omezení pohybu či uzavření škol. Vláda oznámila nová opatření

26.02.2021 22:03 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Jan Blatný dnes ve Sněmovně představil návrhy nových opatření. Mezi ně spadá…

Česko podalo žalobu na Polsko kvůli rozšiřování těžby v dole Turów

26.02.2021 20:29 Aktualizováno Česko podalo k Soudnímu dvoru EU žalobu na Polsko kvůli rozšiřování těžby v hnědouhelném dole Turów…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama