Polsko a Maďarsko vydírají EU? Renomovaný deník píše o plíživém autoritářství

NÁZOR - Ve chvíli, kdy se lídři zemí EU v červenci konečně dohodli na přelomovém fondu pro obnovu pandemií zasažené ekonomiky, přišla pochopitelná euforie a úleva, připomíná editorial serveru The Guardian. Prestižní deník kritizuje, že v pondělí ovšem Maďarsko a Polsko tento balík prakticky zablokovaly, stejně jako nadcházející sedmiletý rozpočet EU.

Předčasná radost

Balík v hodnotě 750 miliard eur (téměř 20 bilionů korun) má Evropské komisi poprvé umožnit získávat jménem členských států prostředky z otevřených trhů, přičemž peníze mají být redistribuovány těm zemím, které to nejvíce potřebují, nastiňuje britský deník. Podotýká, že se tak děje v době, kdy koronavirová pandemie vede k nárůstu zadlužení a nezaměstnanosti.

Německá kancléřka Angela Merkelová prohlašovala, že Evropa skrze dohodu ukázala, nakolik je schopná nalézt ve velmi mimořádné situaci nová východiska, připomíná editorial. Dodává, že Merkelová se zřejmě radovala předčasně a pokud se rychle nepodaří nalézt řešení, polský a maďarský postoj může pozdržet rozdělování klíčových prostředků až na konec příštího roku.

"Jak se země potýkají s druhou vlnou covidu a Evropa směřuje k dvojité recesi, bylo by to katastrofální a destabilizující," varuje The Guardian. Poukazuje, že například pro Itálii, kde ve městech Neapol a Turín vypukly sociální nepokoje, představuje vyhrazených 209 miliard eur z fondu ekonomické záchranné lano.

Podle renomovaného deníku tedy není překvapivé, že evropští diplomaté varují před závažnou krizí, kterou komplikuje skutečnost, že v sázce nejsou pouze peníze. Maďarsko a Polsko totiž mají z fondu získat štědré sumy, ale jejich námitka na poslední chvíli se váže k navrženému spojení čerpání prostředků s dodržováním demokratických norem a právního státu v cílových zemích, vysvětluje editorial.

Z pohledu maďarského, mimořádně mocného premiéra Viktora Orbána a polské agresivně konzervativní vlády je podmínka dodržování právního státu nepřípustná, protože konečně dává evropským institucím prostředek, aby obě země hnaly k odpovědnosti, deklaruje britský server. Připomíná, že po Budapešť a Varšava roky drze pohrdají Bruselem, oslabují nezávislost svých soudů i médií a zavádějí flagrantní klientelismus.

Útočiště netolerantní politiky

Jak Orbán, tak polská vláda využívají své moci a vedou "kulturní války" v otázkách jako práva sexuálních menšin a migrace, čímž vzpurně odsunují své země v regresivní okraj a mění je v komickou dvojici evropského pravicového reakcionářství, konstatuje The Guardian. Doplňuje, že projevem je i nedávné rozhodnutí pochybně jmenovaného varšavského soudce, který posvětil zákaz téměř všech forem interrupcí v Polsku, což v zemi vyvolalo největší demonstrace od pádu komunismu.

"EU byla zřejmě příliš pomalá a slabá v přístupu k tomuto plíživému autoritářství na svém východním křídle," pokračuje prestižní deník. Podotýká, že ještě na summitu v roce 2015 tehdejší předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker oslovil v nadsázce Viktora Orbána "Zdravím, diktátore!" a Orbánova strana Fidesz byla po další čtyři roky členem středopravicové frakce v Evropském parlamentu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Pokusy potrestat Budapešť a Varšavu komplikovalo pravidlo jednomyslnosti sedmadvacítky, které nešlo dosáhnout, jelikož Polsko a Maďarsko vzájemně vystupovaly na svou ochranu, připomíná britský server. Soudí, že úkol nalézt cestu z aktuální krize tak připadne Angele Merkelové, jelikož Německo momentálně EU předsedá.

Kompromis ohledně rozpočtu může umožnit jistá úprava pasáže o právním státu, ale cenou za protahovaný pat bude ohrožení pracovních míst, živností a nebezpečný růst státních dluhů, varuje editorial. Nabádá proto, aby se Maďarsku a Polsku neumožnilo vydírat ostatní ohledně ústupků v otázce právního státu - červencová dohoda byla sice přelomovým momentem mezinárodní solidarity, ale příjemci pomoci nemohou očekávat, že budou nadále porušovat základní hodnoty EU a přitom čerpat její peníze.

Orbánova vláda má momentálně mimořádné pravomoci, které byly nedávno prodlouženy, a premiér navíc minulý týden předložil ústavní dodatek, který vyhrazuje právo adoptovat dítě heterosexuálním manželským párům, což je součást širšího tažení, které maďarský vládce označuje za boj proti "novým moderním ideologiím v západním světě", upozorňuje The Guardian. Varuje, že maďarská a polská vláda se snaží uvnitř EU  vytvořit útočiště pro netolerantní, neliberální politiku, což nelze donekonečna tolerovat.

Související

Více souvisejících

Polsko Maďarsko EU (Evropská unie) Viktor Orbán

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

před 1 hodinou

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 4 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy