Polsko chce jednat o kompenzaci za likvidaci odpadu

O kompenzaci za likvidaci odpadu, který do Starého Města u Frýdku-Místku navezla polská firma, je Polsko ochotné jednat po nutné změně zákona. Novinářům to po dnešním společném zasedání vlád obou zemí ve Varšavě řekl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Přidejte svůj názor

Richard Brabec
doporučujeme

Náklady na likvidaci odpadu už dříve zaplatilo město. Jiná je situace s odpadem navezeným do Bohumína na Karvinsku. Ten dosud zlikvidován nebyl a polská strana přislíbila jeho odvoz zpět a likvidaci na svém území, doplnil Brabec.

Sklad odpadu byl ve Starém Městě odhalen v lednu. Bylo v něm 650 tun odpadů. O jejich likvidaci se po dohodě s městem starala společnost Aquatest, která s odvozem začala v březnu. V polovině května byl sklad prázdný a objekt předán vlastníkovi. Město tehdy očekávalo náklady okolo osmi milionů korun, nakonec se dostaly na 15 milionů.

"Chceme po polské straně kompenzaci, protože ten odpad už musel být zlikvidován na náklady města Frýdku-Místku a už si nemohou zpátky nic odvézt," řekl Brabec. Zlikvidován byl podle něj z bezpečnostních důvodů, neboť ohrožoval zdraví a životní prostředí. "Polská strana řekla, že to u nich bude znamenat určitou změnu legislativy, ale jakmile bude změněna v horizontu měsíců, je připravena jednat o kompenzaci," dodal český ministr.

V Bohumíně odpad dosud zůstal, oproti Starému Městu ho bylo méně. "Tam polská strana přislíbila, že už rozjela řízení, které by mělo skončit v horizontu měsíců tím, že odpad bude odvezen zpátky do Polska a tam bude zlikvidován," uvedl Brabec.

Moravskoslezští policisté počátkem dubna oznámili, že zadrželi jednatřicetiletého muže z Opavska, který podle nich pomáhal Polákům vybírat místa k nelegálnímu uskladnění nebezpečného odpadu v regionu. V Polsku bylo v souvislosti s případem podle dřívějších informací zadrženo 15 lidí, kteří se na vývozu odpadu podíleli. Muži z Česka, který jim údajně pomáhal, hrozí až pětileté vězení.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Migranti finančně drásají Německo. O peníze přitom nestojí

20.09.2019 23:14 Aktualizováno Migranti si navzdory představám nevybírají cílovou zemi na základě jejich znalostí azylových…

Pokusy na stovkách pacientů. Ve Francii odhalili ilegální léčebnu pacientů…

20.09.2019 23:09 Nepovolené léčebné pokusy na stovkách pacientů s Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou odhalily…

Slováci si v ulicích připomněli vraždu Kuciaka

20.09.2019 21:16 Po více než půl roce dnes Slováci opět vyšli do ulic na shromáždění připomínající loňskou vraždu…

Statisíce lidí po celém světě demonstrovali proti klimatickým změnám

20.09.2019 19:23 Stovky tisíc lidí po celém světě dnes politikům svým protestem v ulicích měst ukázaly, že považují…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama