Polsko chce jednat o kompenzaci za likvidaci odpadu

O kompenzaci za likvidaci odpadu, který do Starého Města u Frýdku-Místku navezla polská firma, je Polsko ochotné jednat po nutné změně zákona. Novinářům to po dnešním společném zasedání vlád obou zemí ve Varšavě řekl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Přidejte svůj názor

Richard Brabec
doporučujeme

Náklady na likvidaci odpadu už dříve zaplatilo město. Jiná je situace s odpadem navezeným do Bohumína na Karvinsku. Ten dosud zlikvidován nebyl a polská strana přislíbila jeho odvoz zpět a likvidaci na svém území, doplnil Brabec.

Sklad odpadu byl ve Starém Městě odhalen v lednu. Bylo v něm 650 tun odpadů. O jejich likvidaci se po dohodě s městem starala společnost Aquatest, která s odvozem začala v březnu. V polovině května byl sklad prázdný a objekt předán vlastníkovi. Město tehdy očekávalo náklady okolo osmi milionů korun, nakonec se dostaly na 15 milionů.

"Chceme po polské straně kompenzaci, protože ten odpad už musel být zlikvidován na náklady města Frýdku-Místku a už si nemohou zpátky nic odvézt," řekl Brabec. Zlikvidován byl podle něj z bezpečnostních důvodů, neboť ohrožoval zdraví a životní prostředí. "Polská strana řekla, že to u nich bude znamenat určitou změnu legislativy, ale jakmile bude změněna v horizontu měsíců, je připravena jednat o kompenzaci," dodal český ministr.

V Bohumíně odpad dosud zůstal, oproti Starému Městu ho bylo méně. "Tam polská strana přislíbila, že už rozjela řízení, které by mělo skončit v horizontu měsíců tím, že odpad bude odvezen zpátky do Polska a tam bude zlikvidován," uvedl Brabec.

Moravskoslezští policisté počátkem dubna oznámili, že zadrželi jednatřicetiletého muže z Opavska, který podle nich pomáhal Polákům vybírat místa k nelegálnímu uskladnění nebezpečného odpadu v regionu. V Polsku bylo v souvislosti s případem podle dřívějších informací zadrženo 15 lidí, kteří se na vývozu odpadu podíleli. Muži z Česka, který jim údajně pomáhal, hrozí až pětileté vězení.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Likvidace Kuciaka. U soudu se řešila velmi vulgární esemeska

20.01.2020 17:58 Aktualizováno Spolumajitel finanční skupiny Penta Jaroslav Haščák dnes u soudu na Slovensku odmítl, že by mu…

Slovensko hlásí druhé ohnisko ptačí chřipky. Virus se šíří i kvůli změnám…

20.01.2020 17:16 Aktualizováno Slovensko potvrdilo druhý případ ptačí chřipky. Stejně jako dříve v tomto měsíci i tentokrát šlo o…

Řecko nezvládá nápor uprchlíků. Do krize se rázně vložila Francie

20.01.2020 17:01 Francie nabídla Řecku pomoc při navracení odmítnutých žadatelů o azyl do zemí jejich původu. Podle…

Ve Francii soudí obávaného džihádistu, verboval pro Islámský stát

20.01.2020 16:16 Ve Paříži dnes začal soudní proces s Mouradem Faresem, který podle obžaloby v minulosti působil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama