Polsko chystá další sporný zákon, Rada Evropy nešetří kritikou

Experti z Benátské komise Rady Evropy kritizují sporný zákon upravující trestání soudců, který se snaží prosadit polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS). Odborníci na právní stát ve své dnes zveřejněné zprávě uvedli, že nové předpisy lze považovat za další oslabování nezávislosti soudnictví a navrhli, aby je Polsko nezavádělo.

Členové Benátské komise byli na návštěvě ve Varšavě minulý týden na pozvání předsedy Senátu Tomasze Grodzkého z opoziční Občanské platformy. Nikdo ze zástupců vlády se s nimi nesetkal, ministr zahraničí Jacek Czaputowicz to vysvětlil tím, že kabinet komisi o názor nežádal.

Benátská komise je poradním orgánem Rady Evropy, která sdružuje 47 zemí Evropy a nesouvisí s Evropskou unií. Názor expertů Benátské komise není pro vlády jednotlivých států závazný.

Návrh zákona minulý měsíc schválil Sejm, dolní komora polského parlamentu, hlasy poslanců národně-konzervativního Práva a spravedlnosti. Zákon podle kritiků umožní trestat i odvolat z funkce neposlušné soudce, kteří se staví proti justičním reformám prosazovaným současnou vládou. To by se týkalo třeba těch soudců, kteří by zpochybňovali pravomoc svých nových kolegů dosazených soudcovskou radou. Orgán, o jehož obsazení rozhoduje parlament ovládaný vládní PiS, má pravomoc navrhovat prezidentovi nové soudce. Právě to, že o složení soudcovské rady rozhodují politici, je jedním z hlavních důvodů, proč justiční reformu kritizuje jak Rada Evropy, tak Evropská komise.

Experti z Benátské komise nyní uvedli, že na základě této novely bude závažně omezeno právo soudců vyjadřovat své názory a vytvářet spolky. Kritizují také, že se soudci mohou dostat do situace, kdy budou čelit trestům za rozhodnutí, jež udělají v souladu s Evropskou úmluvou o lidských právech nebo právními předpisy Evropské unie. Benátská komise také nové předpisy kritizuje třeba kvůli posílení vlivu ministra spravedlnosti na disciplinární řízení.

"Všem těm chytrákům a pisálkům, kteří přijíždějí do Polska, bych chtěl říct, že takový urážlivý tón nikdy Poláci nepřijmou," řekl šéf resortu spravedlnosti Ziobro, který obvinil experty z Benátské komise a některé západoevropské politiky z toho, že mají vůči Polsku pocit nadřazenosti. "Ať nás nikdo nepoučuje, že je lepší, moudřejší, že má větší civilizační zázemí," prohlásil Ziobro. "Dokument, který vypracovala Benátská komise, se hodí leda tak do koše," uvedl jeho náměstek Marcin Warchol.

V úterý senátní výbory doporučily, aby horní komora nové předpisy odmítla jeho celek. I kdyby se tak stalo, může Senát jen oddálit a ne zablokovat jejich přijetí.

Související

Více souvisejících

Polsko Rada Evropy justice EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy