Polsko chystá na stadionu nemocnici pro pacienty s covidem-19

Polsko se chystá otevřít dočasnou nemocnici pro pacienty s onemocněním covid-19 na Národním stadionu ve Varšavě. Země tak reaguje na nárůst počtu lidí s koronavirem a obavy z přetížení zdravotnického systému, oznámila dnes agentura Reuters. Ministr zdravotnictví posléze oznámil, že provizorní nemocnice vzniknou ve všech polských vojvodstvích.

Ilustrační foto
doporučujeme

V prostorách Národního stadionu bude 500 lůžek, první by měla být k dispozici už tento týden. "Premiér (Mateusz Morawiecki) v sobotu nařídil začít připravovat první dočasnou nemocnici, která bude na Národním stadionu," uvedl šéf kanceláře polského předsedy vlády Michal Dworczyk.

Server Rzeczpospolita píše, že Dworczyk nechtěl provizorní zdravotnické zařízení nazývat polní nemocnicí, jelikož ty jsou budovány podle něj spíše z kontejnerů nebo stanů a jsou spojeny s armádou.

Dočasná nemocnice vznikne v konferenčních místnostech stadionu a bude v ní 500 lůžek pro pacienty s covidem-19, s možností rozšířit kapacity až na 1000 nemocničních postelí.

Polští lékaři v poslední době hlásí nedostatek personálu, lůžek i zdravotnického vybavení, upozorňuje Reuters. Dworczyk je přesto podle serveru Rzeczpospolita přesvědčen, že se podaří najít do nemocnice potřebný personál.

Ministr zdravotnictví Adam Niedzielski později uvedl, že premiér nařídil připravit plány na vybudování dočasných nemocnic ve všech polských vojvodstvích, prioritu budou mít ty nejpostiženější nákazou.

Vláda chce rovněž zapojit do boje s covidem-19 soukromá zdravotnická zařízení v zemi, což by mohlo výrazně zvýšit počet lůžek pro pacienty s touto nemocí. Niedzielski dnes prohlásil, že Polsko by mohlo mít příští týden 15.000 až 20.000 nových potvrzených případů koronaviru denně, pokud lidé nebudou důsledně dodržovat opatření proti šíření nákazy.

V Polsku v poslední době rychle rostou počty nakažených koronavirem a země zpřísnila opatření s cílem omezit šíření nákazy. Vláda vyzvala obyvatele, aby zůstali doma, nařídila uzavření tělocvičen či bazénů, omezila otevírací dobu restaurací a studenty středních a vysokých škol poslala na distanční výuku.

Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) zaznamenalo Polsko, kde žije zhruba 38 milionů obyvatel, od začátku pandemie 175.766 potvrzených případů koronaviru. S nemocí covid-19 tam zemřelo 3573 lidí.

Agentura PAP dnes rovněž oznámila, že do karantény musel vicepremiér Jaroslaw Kaczyński, jelikož se setkal s člověkem, u něhož se prokázal koronavirus. Šéf vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) se podle slov mluvčího PiS cítí dobře a bude pracovat z domova.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Trevíru muž úmyslně najel autem na pěší zónu. Pět mrtvých, mnoho…

01.12.2020 22:01 Aktualizováno Ve městě Trevíru (Trier) na západě Německa dnes vjelo auto na pěší zónu. Zemřelo pět lidí a nejméně…

Zdravotnický personál v Belgii utíká z nemocnic

01.12.2020 22:01 Aktualizováno Jedna je dnes pekařkou, druhý se chce stát knihovníkem: oba za sebou zaklapli bránu nemocnice a…

Francie opět eviduje méně než 10.000 případů koronaviru

01.12.2020 21:28 Ve Francii za posledních 24 hodin přibylo 8083 nových případů koronavirové infekce, uvedla agentura…

V Rakousku začalo hromadné testování na koronavirus

01.12.2020 21:26 Aktualizováno Rakousko dnes zahájilo hromadné testování populace na koronavirus. Jako první na řadu přišli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama