Polsko dál čelí náporu migrantů, napětí na hranici neslábne

Napětí na hranici mezi Polskem a Běloruskem, odkud se na území Evropské unie staží dostat tisíce migrantů ze třetích zemí, neslábne. Varšava dnes informovala, že polská policie v posledních hodinách čelila snaze běloruských vojáků vytlačit přes hranice na polskou stranu desítky migrantů, hlavně ženy a děti.

Polsko, ilustrační foto

Běloruská letecká společnost Belavia uvedla, že na žádost Ankary přestane přepravovat z Turecka občany Sýrie, Iráku a Jemenu. Turecké rozhodnutí přivítala Evropská unie, která pohrozila leteckým společnostem sankcemi za přepravu migrantů.

Rusko vyslalo dnes své výsadkáře na společné cvičení do Běloruska. Cvičení se koná u polských hranic, kde u hraničního plotu na běloruské straně živoří tisíce migrantů z krizových oblastí, kteří se touží dostat do Evropské unie. V předchozích dnech nad Běloruskem přelétaly ruské bombardéry jako výraz podpory Moskvy pro nejbližšího spojence. "Rusko musí upustit od zbytečných provokací a místo toho využít svůj vliv na Lukašenkův režim, aby přestal zneužívat migraci jako způsob nátlaku na některé členské státy EU," řekl Deníku N šéf české diplomacie Jakub Kulhánek.

"V oblasti Kuźnice Bialostocké se běloruská armáda neúspěšně snažila silou vytlačit na polskou stranu 35 lidí, většinou žen a dětí," sdělil portálu Onet mluvčí policie v Podleském vojvodství Tomasz Krupa. Dodal, že dnes ráno se v tom místě nacházela skupina asi 200 lidí, které hlídají běloruští vojáci.

V Polsku v příhraničním pásmu platí výjimečný stav, do oblasti nemají přístup humanitární pracovníci ani novináři. Média jsou tak odkázána na informace úřadů o migrační krizi.

Na internetu se objevují záznamy konverzace migrantů, kteří se dostali do Běloruska. Na jednom z nich, který zveřejnila například běloruská opoziční televize Nexta, je na mapě Evropy vyznačeno, jak se dá dostat do Německa, kam podle všeho velká část běženců míří, a jak se dá vyhnout bělorusko-polské hranici. Tato alternativní trasa vede přes Ukrajinu, Slovensko a Česko, případně ze Slovenska do Rakouska.

Turecké úřady dnes oznámily, že vydaly zákaz prodávat letenky do Běloruska občanům Iráku, Sýrie a Jemenu. Informovala o tom agentura AFP. Běloruská letecká společnost Belavia dříve uvedla, že dneškem počínaje nebude na žádost Ankary občany těchto zemích přepravovat na palubě svých letadel.

Turecké rozhodnutí přivítal šéf Evropské rady Charles Michel. Podle místopředsedy EK Margaritise Schinase je turecký zákaz výsledkem jednání, která vede Brusel se zeměmi, ze kterých přichází uprchlíci do Evropy. "Celková situace je taková, že vidíme zlepšení ve všech oblastech," uvedl Schinas, podle kterého lety do Minsku přeruší i společnost Iraqi Airways.

V souvislosti s plánovanými sankcemi, které by podle Reuters mohly začít platit už od pondělka, se mluví o společnosti Belavia a také o ruském Aeroflotu, Turkish Airlines nebo Flydubai. Ruská společnost už ve čtvrtek popřela jakoukoli účast na přepravě migrantů do Běloruska. Také turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu se ohradil proti "neopodstatněným obviněním" proti Turkish Airlines.

Značná část migrantů pochází z iráckého Kurdistánu, tamní úřady usilují o to, aby se k nim mohla dostat humanitární pomoc, píše agentura DPA. Irácké velvyslanectví v Moskvě nabízí migrantům z této blízkovýchodní země pomoc s návratem do vlasti, většina z nich o to ale podle iráckých úřadů nemá zájem.

Polsko i EU obviňují autoritářský režim Alexandra Lukašenka, že do Běloruska nechává dovážet lidi v zoufalé situaci z krizových oblastí a využívá je v hybridní válce proti sedmadvacítce v odplatě za to, že evropský blok na jeho režim uvalil sankce kvůli porušování lidských práv a potlačování opozice.

Polská pohraniční stráž dnes informovala, že od začátku nynější migrační krize letos v srpnu eviduje asi 33.200 pokusů o nelegální překročení hranice. Za celý loňský rok jich bylo pouhých 88. Jen za čtvrtek pohraničníci zaznamenali 223 takových případů.

Polská policie: Běloruští vojáci přes hranici chtěli vytlačit desítky migrantů,

Na běloruské straně bělorusko-polské hranice táboří podle mluvčí polské pohraniční stráže až 4000 lidí z krizových oblastí, kteří se touží dostat do Evropské unie. Polská policie dnes oznámila, že běloruští vojáci se ve čtvrtek večer neúspěšně snažili vytlačit do Polska několik desítek migrantů, hlavně žen a dětí. Informoval o tom internetový portál onet.pl. Bělorusko dnes naopak prohlásilo, že na 2000 migrantů poslalo zpět do jejich zemí.

"V oblasti Kuźnice Bialostocké se běloruská armáda neúspěšně snažila silou vytlačit na polskou stranu 35 lidí, většinou žen a dětí," řekl mluvčí policie v Podleském vojvodství Tomasz Krupa. Dodal, že dnes ráno se v tom místě nacházela skupina asi 200 osob, které hlídali běloruští vojáci. Mluvčí pohraniční stráže uvedla, že lidé u hranice se přemisťují, nejvíce jich je momentálně v oblasti Kuźnice. Příslušníci běloruských bezpečnostních sil se podle ní polské pohraničníky a vojáky snaží oslepovat pomocí laseru.

Běloruští pohraničníci podle agentury RIA uvedli, že k jednomu z provizorních táborů, jež vznikly u plotu oddělujícího obě země, se blížila skupina dalších 100 migrantů.

V Polsku v příhraničním pásmu platí výjimečný stav, do oblasti nemají přístup humanitární pracovníci ani novináři. Média informující o migrační krizi jsou tak odkázána na informace úřadů. Agentura PAP dnes nicméně s odvoláním na ministerstvo vnitra sdělila, že novináři by nově mohli mít do oblasti přístup na základě navrhované změny zákona o ochraně hranic.

Aktivisté z humanitární organizace Grupa Granica, kteří pomáhají migrantům, jimž se podaří dostat na polskou stranu hranice, informovali o případu, kdy kdosi zaútočil na trojici běženců. V okolí vesnice Hajnówka podle nich migranti potkali lidi, kteří vypadali jako Evropané, a oni je proto považovali je za místní obyvatele. Poprosili je o vodu. Migranti tvrdí, že je ale tito lidé zbili a okradli.

Na internetu se objevují záznamy konverzace migrantů, kteří se dostali do Běloruska. Na jednom z nich, který zveřejnila například běloruská opoziční televize Nexta, je na mapě Evropy vyznačeno, jak se dá dostat do Německa, kam podle všeho velká část běženců míří, a jak se dá vyhnout bělorusko-polské hranici. Tato alternativní trasa vede přes Ukrajinu, Slovensko a Česko, případně ze Slovenska do Rakouska.

Značná část migrantů pochází z iráckého Kurdistánu, tamní úřady usilují o to, aby se k nim mohla dostat humanitární pomoc, píše agentura DPA. Irácké velvyslanectví v Moskvě nabízí migrantům z této blízkovýchodní země pomoc s návratem do vlasti, většina z nich o to ale podle iráckých úřadů nemá zájem.

Předpověď počasí na měsíc: Jaké budou svátky?

08.12.2021 06:30 Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech, včetně vánočních…

Fiala je připraven podat kompetenční žalobu, pokud Zeman nejmenuje celou…

08.12.2021 19:30 Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) bude nucen podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, pokud…

Hlůšková stále nemůže z Pákistánu odcestovat do Česka

06.12.2021 12:17 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Předpověď počasí: Příští týden se výrazně ochladí, hrozí silné mrazy

05.12.2021 06:30 Příští týden se v Česku bude nadále ochlazovat. Teploty v noci mohou klesat až k -10 stupňům a…

Omikron? Vyšší riziko reinfekce, ale mírnější průběh, říká šéf WHO

08.12.2021 18:14 Koronavirová varianta omikron přináší podle prvních studií vyšší riziko opětovné nákazy než…

Německá policie vyšetřuje možnou přípravu vraždy saského premiéra

08.12.2021 17:17 Německá policie zahájila vyšetřování možné přípravy vraždy saského premiéra Michaela Kretschmera.…

Slovensko uvolní restrikce pro obyvatele naočkované proti covidu

08.12.2021 16:38 Slovenská vláda dnes podle očekávání schválila částečné uvolnění koronavirových restrikcí pro…

Británie a Austrálie se přidávají k diplomatickému bojkotu pekingské…

08.12.2021 16:17 Premiéři Británie a Austrálie dnes informovali o plánech bojkotovat na diplomatické úrovni únorové…

Angela Merkelová po 16 letech v úřadu předala kancléřství svému nástupci…

08.12.2021 15:39 Nyní již bývalá německá konzervativní kancléřka Angela Merkelová dnes odpoledne po 16 letech v…

Vraždu rodiny u Berlína zřejmě spáchal otec. Padělal očkovací certifikát,…

08.12.2021 15:14 Pravděpodobnou vraždu manželky a svých tří dětí u Berlína nejspíše spáchal otec v důsledku obav, že…

Scholz déle než čtyři roky nevydrží, myslí si většina Němců

08.12.2021 14:46 Dvě třetiny Němců nevěří, že nový sociálnědemokratický kancléř Olaf Scholz bude vládnout déle než…

Německo má vládu. Kancléřem se stal Scholz, prezident jmenoval ministry

08.12.2021 14:14 Aktualizováno Sociální demokrat Olaf Scholz se dnes složením kancléřského slibu stal oficiálně novým německým…

Scholz bude jednat, kde Merkelová reagovala, říká autor biografie o…

08.12.2021 12:47 Spolkový sněm dnes zvolil sociálního demokrata Olafa Scholze novým německým kancléřem. Zároveň už…

Hrozba vyloučení z veřejného života vede k vyšší proočkovanosti, ukazuje…

08.12.2021 12:28 Hrozba vyloučení neočkovaných z mnoha oblastí veřejného života zvyšuje ochotu lidí nechat si dát…

Němečtí poslanci zvolili nového kancléře, Scholz složil slib

08.12.2021 12:25 Aktualizováno Sociální demokrat Olaf Scholz se dnes složením kancléřského slibu stal oficiálně novým německým…

Související:

Právě se děje

reklama