Polsko je kvůli epidemii v celostátní karanténě, zákaz vycházení o silvestrovské noci

V Polsku dnes začala platit celostátní karanténa s cílem omezit šíření koronaviru, která potrvá do 17. ledna. Zavřené musely zůstat hotely, sjezdovky a částečně i nákupní centra, kde mohou mít otevřeno jen některé obchody jako potraviny, drogerie, lékárny či prodejny s nábytkem. O silvestrovské noci bude platit omezení pohybu lidí od sedmé hodiny večer do šesté ráno.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

"S výjimkou profesionálních nebo vážných osobních důvodů bude zakázán pohyb, ačkoliv to není zákaz vycházení," řekl vládní mluvčí Piotr Müller televizi Polsat News TV.

Premiér Mateusz Morawiecki v neděli prohlásil, že vláda na poslední noc v roce přímo zákaz vycházení nezavede, jelikož takový krok by vyžadoval zavedení nouzového stavu, podotkla agentura PAP. Morawiecki zároveň Poláky vyzval, aby upustili od tradičních ohňostrojů a přivítali nový rok doma.

Polské zdravotnictví se potýká s druhou vlnou pandemie covidu-19. Denní přírůstky nově potvrzených případů nákazy minulý měsíc dosáhly maxima přes 27.000 případů denně. Vláda se proto v polovině prosince rozhodla zavést od dnešního dne celostátní karanténu.

V polských hotelích se mohou v současné době ubytovat pouze hosté na služební cestě. Restaurace smějí prodávat pouze jídla s sebou. Diskotéky, noční kluby, ale i bazény či fitness centra jsou pro veřejnost uzavřeny.

Morawiecki dnes zároveň oznámil, že do země dorazilo dalších 300.000 dávek vakcín proti koronaviru, které poputují do 250 nemocnic. Polsko, stejně jako další země Evropské unie, dostalo první várku 10.000 dávek očkovací látky od firem Pfizer a BioNTech o Vánocích a v neděli zahájilo očkování zdravotníků.

Země podle premiéra vstoupila do další fáze boje proti koronaviru - do fáze logistického zajištění distribuce očkovacích látek. Vláda hodlá v příštích několika měsících očkovat kolem 30 milionů lidí z přibližně 38 milionů obyvatel země, připomněla agentura PAP. V rámci očkovacího programu plánuje během prvních dvou měsíců zřídit také mobilní očkovací místa.

Ministerský předseda dnes dále Poláky vyzval, aby důvěřovali vědě a medicíně a nechali se očkovat. Z průzkumu, jenž dnes zveřejnil list Rzeczpospolita, vyplynulo, že 47 procent dotázaných jsou buď "odhodláni" se nechat očkovat, anebo to "spíše" plánují. Dalších 44 procent respondentů se chce vakcinaci vyhnout a devět procent uvedlo, že ještě nejsou rozhodnutí.

Za poslední den polské ministerstvo zdravotnictví zaregistrovalo 3211 nových případů koronaviru a 29 úmrtí v souvislosti s covidem-19. Celkem se tak v zemi infikovalo od začátku pandemie přes 1,2 milionu lidí, z nichž více než 27.000 zemřelo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útočník v německém Frankfurtu nožem zranil několik lidí

26.01.2021 22:06 Aktualizováno V úterý dopoledne došlo v německém Frankfurtu nad Mohanem k útoku, při kterém bylo zraněno několik…

V pondělí téměř 7000 nakažených. Skóre PES kleslo

26.01.2021 21:52 Aktualizováno Denní počet nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál klesá. V pondělí jich…

Cestou z krize je vakcína proti koronaviru, řekla Merkelová

26.01.2021 18:40 Jedinou cestou z nynější krize je vakcína proti covidu-19, zásadní je přitom spolupráce na její…

Čech v Německu čelí obžalobě za to, že větvemi ohrožoval dopravu

26.01.2021 18:33 Až 15 let za mřížemi hrozí v Německu Čechovi, který podle vyšetřovatelů několik roků dával na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama