Polsko kvůli koronaviru ruší velké akce, zpřísňuje hraniční režim

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes oznámil, že Polsko ve snaze zabránit šíření koronavirové nákazy zruší všechny hromadné akce. Varšava rovněž po zavedení sanitárních kontrol na hranicích s Českem a Německem zpřísní opatření také na východních hranicích, informovala polská média. V Polsku je nyní 20 nakažených.

Přidejte svůj názor

Mateusz Morawiecki
doporučujeme

"Po zvážení všech skutečností a doporučení Světové zdravotnické organizace a po diskuzi s našimi partnery, premiéry, prezidenty z jiných zemí jsme přijali rozhodnutí, které má zabránit šíření koronaviru," uvedl Morawiecki. Vláda podle serveru wyborcza.pl zvažuje i další kroky, které pravděpodobně oznámí v příštích dnech.

Polsko dnes rovněž začalo kontrolovat pohyb na východní hranici s Běloruskem, Ukrajinou a Ruskem. Cestující ze zemí mimo schengenský prostor musí úřadům odevzdat formulář, ve kterém uvedou své kontaktní údaje a předpokládané místo pobytu. Bude jim rovněž změřena teplota. Nařízení "se týká všech, kdo překročí hranici, včetně pasažérů v osobních autech", i těch, kdo přicestují lodí do některého z polských přístavů.

Nákaza způsobila i omezení politické kampaně před nadcházejícími prezidentskými volbami. Prezident Andrzej Duda se v pondělí pozdě večer rozhodl, že z preventivních důvodů nebude pořádat setkání s voliči. "Rozhodl jsem se, že nebudu v rámci prezidentské kampaně pořádat velká setkání, kam chodí stovky lidí," oznámil. "Myslím, že riziko rozšíření nákazy je v takovém případě příliš velké," dodal. Novou hlavu státu si Poláci volí v květnu.

Varšava eviduje dvě desítky nakažených, jedním z nich je i velitel polských ozbrojených sil Jaroslaw Mika, informovalo dnes ministerstvo obrany. Vrátil se z porady v Německu a lidi, kteří s ním přišli do styku, jsou v karanténě. Ve Velkopolsku nemocí COVID-19 onemocněla žena, která nikam necestovala, ale setkala se s kamarádkou, jež byla v Itálii.

Pacientka leží ve vážném stavu v nemocnici v Poznani, je v umělém spánku. Dva lidé s pozitivními výsledky na koronavirus pocházejí z Cieszyna. Úřady v tomto městě na hranici s Českem kvůli tomu do pátku odvolaly vyučování na základních školách.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

COVID-19: Třináct států EU má kvůli restrikcím obavy o demokracii

02.04.2020 04:01 Třináct zemí Evropské unie dalo najevo své obavy ohledně restriktivních opatření přijímaných kvůli…

Ve Franci přesáhl počet obětí viru 4000

01.04.2020 21:03 Ve francouzských nemocnicích zemřelo už 4032 lidí s koronavirem. Ještě v úterý bylo zemřelých 3523;…

V Německu za úterý přibylo 5453 případů koronaviru, vzrostl i počet obětí

01.04.2020 17:46 Aktualizováno Německo v úterý potvrdilo nákazu koronavirem u 5453 lidí, celková bilance tak vzrostla na 67.366…

Německo prodlužuje opatření proti koronaviru. Merkelová měla tiskovku ze…

01.04.2020 17:27 Německo prodlužuje platnost stávajících opatření proti koronaviru nejméně do konce velikonočních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy