Polsko má 25 nových případů koronaviru. Nakažených bude brzy přes tisíc, tvrdí ministr

Polsko má 25 nových případů nákazy koronavirem, celkový počet nakažených v zemi tím vzrostl na 150, uvedla dnes televize TVN 24 s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví. Tři lidé nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, podlehli, zatím 13 se uzdravilo, dodala stanice. Premiér Mateusz Morawiecki na tiskové konferenci odmítl tlak opozice na odklad květnových prezidentských voleb.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Jeden z nových pacientů je podle TVN 24 ve středně závažném stavu, ostatní jsou ve stavu dobrém.

Jeden z nových pacientů je podle ministerstva ve středně závažném stavu, ostatní jsou ve stavu dobrém. Podle listu Gazeta Wyborcza se nakazil i britský voják, působící na severu Polska v rámci sil Severoatlantické aliance, vyslaných na východní křídlo NATO k odstrašení případné ruské agrese. "Muži se udělalo v pátek špatně a hned ho odvezli do nemocnice pro infekční onemocnění," potvrdil mluvčí divize NATO. Dotyčný voják, padesátník, je v Polsku už delší čas a není jasné, jak se nakazil.

Úřady počítají s tím, že zakrátko počet nakažených překročí tisícovku. "Musíme se připravit na to, že tento týden bude počet infikovaných čtyřmístným číslem," řekl dnes ráno v rozhlasu ministr zdravotnictví Lukasz Szumowski.

Nicméně předseda vlády na dotaz novinářů, zda by se neměly kvůli šíření koronavirové nákazy odložit volby hlavy státu, jejichž první kolo je stanoveno na 10. května, dal najevo, že pro to nevidí důvod. "Není to potřeba... V této chvíli takový plán nemáme," prohlásil.

Průzkumy mínění ukazují, že současný prezident Andrzej Duda, spojenec vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS), v prvním kole s převahou zvítězí. Pakliže však nezíská více než 50 procent hlasů, bude ho čekat ve druhém kole 24. května tvrdý boj s opozičním protikandidátem. Dudova prohra by mohla ohrozit plány PiS pokračovat v kontroverzní justiční reformě, jež vyvolává v EU obavy z ohrožení právního státu v Polsku.

Polská vláda se v pátek rozhodla od neděle zakázat cizincům vstup do země, přerušit letecké a železniční spojení v mezinárodní osobní dopravě a uvalit na všechny Poláky vracející se do vlasti dvoutýdenní domácí karanténu. Vláda také vyhlásila "stav epidemiologického ohrožení", což jí umožňuje nařídit dodatečná omezení, která jsou nezbytná proti dalšímu šíření koronaviru COVID-19.

V Maďarsku počet potvrzených případů nákazy koronavirem stoupl o sedm, z nedělních 32 na nynějších 39, uvádějí média s odvoláním na úřad vlády. Jde o 29 Maďarů, devět Íránců a jednoho Brita. V karanténě je 136 lidí. Jeden člověk nákaze podlehl: v neděli agentura MTI informovala, že nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, podlehl 75letý muž.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Epidemie ve Francii polevuje. Denní počet úmrtí na covid-19 se drží pod…

30.05.2020 20:09 Ve francouzských nemocnicích zaznamenali v minulých 24 hodinách 57 úmrtí s covidem-19. Denní počet…

Jak rozvrátit Libyi? Ministerstvo USA varuje před zákeřnou metodou Ruska

30.05.2020 19:44 Aktualizováno Maltské úřady zadržely falešné bankovky libyjské měny v hodnotě přibližně 1,1 miliardy dolarů (cca…

V Itálii zemřelo dalších 111 lidí s nemocí covid-19

30.05.2020 19:10 Počet úmrtí pacientů s nemocí covid-19 se v Itálii za poslední den zvýšil o 111 na 33.340. O den…

Španělsko hlásí "jen" čtyři oběti covid-19, ještě nedávno umíraly stovky…

30.05.2020 17:57 Španělsko za posledních 24 hodin zaznamenalo čtyři úmrtí v souvislosti s infekčním onemocněním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy