Polsko má staronovou vládu, premiér Morawiecki bude dočasně i ministrem sportu

Polský prezident Andrzej Duda dnes oficiálně jmenoval novou vládu, kterou opět povede dosavadní premiér Mateusz Morawiecki. O důvěře dvacetičlennému kabinetu bude podle televize TVN 24 hlasovat Sejm, tedy dolní komora parlamentu, nejspíš už 19. listopadu.

Přidejte svůj názor

Mateusz Morawiecki
doporučujeme

Po parlamentních volbách konaných 13. října se v Polsku u moci udržela dosud vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS), k níž se hlásí i Mateusz Morawiecki. Ve 460členném Sejmu má hlasy 235 poslanců. Určitou komplikací pro ni ale může být, že ztratila většinu, byť těsnou, v horní komoře parlamentu, Senátu.

Morawiecki měl o složení své nové vlády jasno už minulý pátek, tedy s týdenním předstihem před tím, než ho tímto úkolem ve čtvrtek pověřil prezident. S malými změnami jde v zásadě o staronový kabinet - klíčová ministerstva obrany, vnitra, spravedlnosti, zemědělství a zahraničí povedou stejní lidé. Ministerstvo financí má nového šéfa, jímž je dosavadní náměstek ministra Tadeusz Kościński.

V křesle vicepremiérů jsou nadále Jarosław Gowin a Piotr Gliński. Obranu bude znovu řídit Mariusz Błaszczak, vnitro Mariusz Kamiński a resort diplomacie Jacek Czaputowicz. Ministrem zemědělství zůstává Jan Krzysztof Ardanowski a ministrem spravedlnosti Zbigniew Ziobro.

Neobsazené je prozatím křeslo ministra sportu. Proto tento resort dočasně povede sám premiér, dokud se nerozhodne, komu jeho řízení nově svěří.

Morawiecki má nyní dva týdny na to, aby parlament seznámil s programem vlády a požádal poslance o vyslovení důvěry. Zatím se počítá s tím, že tak učiní příští týden v úterý.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby Velká Británie 2019: Konzervativci Borise Johnsona jasně vyhráli.…

13.12.2019 00:13 Aktualizováno Předčasné parlamentní volby v Británii vyhrála dnes Konzervativní strana premiéra Borise Johnsona.…

Jednání o klimatické neutralitě EU dohodu nepřinesla

12.12.2019 22:02 Mezi lídry členských zemí Evropské unie ani po třech hodinách jednání o podpoře klimatické…

Francie uleví Řecku. Přijme stovky azylantů

12.12.2019 20:12 Francie přijme v příštích měsících 400 žadatelů o azyl, kteří nyní pobývají v táborech pro migranty…

Trump se opět navezl do aktivistky Grety, ta ho vzápětí zpražila

12.12.2019 17:49 Americký prezident Donald Trump doporučil ve svém dnešním ranním tweetu Švédce Gretě Thunbergové,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama