Polsko může přijít o peníze z EU. Macronův poradce varoval Varšavu před odstoupením od Istanbulské úmluvy

Polsko by mohlo čelit finančním důsledkům, pokud odstoupí od Istanbulské úmluvy o prevenci a boji proti násilí na ženách. Varšavu takto dnes varoval poradce francouzského prezidenta v evropských záležitostech Clément Beaune.

Clément Beaune (úplně vpravo)
doporučujeme

Beaune řekl, že Polsku by mohlo být "sáhnuto do peněženky" prostřednictvím nových mechanismů v rozpočtu EU, pokud odstoupí od úmluvy. "Ponese důsledky, pokud tak učiní," vzkázal Varšavě Beaune v rozhlasové stanici France Inter.

Polské ministerstvo spravedlnosti tento týden zaslalo ministerstvu práce a rodiny žádost o zahájení procesu odstoupení od Úmluvy Rady Evropy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí, nazývané také Istanbulská úmluva. Ministr Zbigniew Ziobro oznámil už v sobotu, že má tento krok v úmyslu. Úmluva podle něj porušuje rodičovská práva a obsahuje některá ustanovení "ideologické povahy", se kterými ministerstvo nesouhlasí.

Ziobro zastupuje ve vládní koalici menší pravicovou stranu. Jeho záměr přitom vyvolal námitky i uvnitř vládní strany Právo a spravedlnost (PiS).

Istanbulská úmluva z roku 2011 odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti či mrzačení genitálií. Státy se v ní zavazují k uzákonění opatření proti násilným výpadům a k prevenci, ale také k vyčlenění peněz na pomoc obětem i na práci s pachateli.

Polsko úmluvu podepsalo v prosinci 2012 a ratifikovalo ji v roce 2015 za vlády předchozí centristické vlády. Česká republika smlouvu podepsala v květnu 2016, ještě ji ale neratifikovala. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová v pondělí uvedla, že je potřeba problematiku úmluvy více odborně prodiskutovat a že v záležitosti působí emoce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo má přes 1000 nově nakažených, epidemie se zhoršuje v Polsku

06.08.2020 12:14 Aktualizováno Německo za uplynulý den zaznamenalo 1045 případů nákazy koronavirem. Oproti předchozímu dni je to…

Ve Francii přibývá nakažených. Testování na covid-19 vázne, chybí…

06.08.2020 12:10 Ve Francii v posledních dnech rekordně přibylo případů nákazy koronavirem, země ale zároveň řeší i…

Znovuzvolený prezident Andrzej Duda složil slib, opozice na protest…

06.08.2020 11:51 Polský konzervativní prezident Andrzej Duda, který minulý měsíc zvítězil v druhém kole…

Francie hlásí nejvíce nově nakažených koronavirem od května

05.08.2020 21:00 Francie za posledních 24 hodin zaznamenala 1695 nových případů koronavirové nákazy, což je nejvyšší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama