Polsko na prahu justiční anarchie. Nejvyšší soud učinil bezprecedentní krok

Za bezprecedentní krok, který může vést k destabilizaci polského právního řádu, považuje premiér Mateusz Morawiecki čtvrteční usnesení nejvyššího soudu, kterým tato instituce zpochybnila nově dosazené soudce. Nejvyšší soud uvedl, že justiční činitelé nominovaní novou Zemskou soudcovskou radou, o jejímž složení podle pravidel prosazených vládnoucí stranou Právo a spravedlnost rozhodují politici, nemají rozhodovat soudní pře.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Mateusz Morawiecki
doporučujeme

"Jako předseda vlády nemohu dopustit, aby vznikl chaos a anarchie," řekl dnes Morawiecki a nevyloučil, že se kvůli této věci obrátí na ústavní soud. "Usnesení nejvyššího soudu je nebezpečné pro státní zřízení Polska," dodal.

Členy nejvyššího soudu obvinil z toho, že si přivlastňují právo vytvářet zákony, které přitom přísluší jedině parlamentu. Agentura AP připomíná, že nejvyšší soud si díky intervenci ze strany Evropské unie do velké míry dokázal udržet nezávislost na současné polské národně-konzervativní vládě.

Podle ministra spravedlnosti Zbigniewa Ziobra se nejvyšší soud dopustil "hrubého porušení zákona a jeho takzvané usnesení nemá žádné právní dopady". Ziobrův náměstek Janusz Kowalski k závěrům nejvyššího soudu řekl, že "těch šedesát profesorů (členů nejvyššího soudu) mu je ukradených" a že u něho nemají žádnou autoritu.

Soudcovská rada má pravomoc navrhovat prezidentovi nové soudce. To, že o složení tohoto orgánu rozhodují politici a ne sami soudci, je jedním z hlavních důvodů, proč justiční reformy prosazované Právem a spravedlností kritizuje jak Rada Evropy, tak Evropská komise.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie ve Varšavě přišla o šest psů, u jejich kotců prasklo potrubí s…

26.02.2020 07:56 Varšavská městská policie přišla o šest psů speciálně vycvičených k rozpoznávání pachů poté, co…

V Německu se objevila nákaza koronavirem u dalších dvou pacientů

26.02.2020 03:05 Aktualizováno Testy dnes prokázaly nákazu novým typem koronaviru u 25letého muže z Bádenska-Württemberska na…

V karanténě na Tenerife panuje nejistota, jsou tam i Češi

25.02.2020 20:48 Tisícovka turistů, kteří jsou od dnešního rána uzavřeni v hotelu na kanárském ostrově Tenerife,…

Koronavirus Covid-19 v Evropě: Případy nákazy hlásí už 12 zemí

25.02.2020 20:25 V Itálii, která je po Číně a Jižní Koreji zemí s třetím největším počtem infikovaných koronavirem,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama