Polsko odvolalo přes 30 diplomatů z Běloruska

Z Běloruska se dnes zpět do Varšavy vrací přes 30 diplomatů. Podle agentury Reuters to oznámil náměstek polského ministra zahraničních věcí. Minsk minulý týden Varšavu vyzval, aby snížila počet zaměstnanců na své ambasádě v situaci, kdy mezi oběma zeměmi panuje napětí kvůli potlačování protirežimních protestů běloruskými úřady.

Varšava, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Běloruské úřady nás vyzvaly ke snížení diplomatického personálu. To znamená, že víc než 30 diplomatů právě opouští Bělorusko a vrací se do Varšavy," uvedl náměstek Marcin Przydacz.

Litva, kterou Minsk požádal o stejný krok, dnes podle ministerstva zahraničních věcí odvolala pět diplomatů "v naději, že tento krok bude dostatečný k zachování možnosti dialogu".

Bělorusko v pátek odvolalo ke konzultacím své velvyslance z Polska a Litvy a obě země obvinilo z vměšování do vnitřních záležitostí, neboť podle něj poskytují útočiště představitelům běloruské opozice. Minsk zároveň Polsko a Litvu vyzval, aby také odvolaly své diplomaty. Tento krok zpočátku obě země odmítly, v pondělí však litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius oznámil, že Varšava a Vilnius ve snaze snížit napětí své velvyslance dočasně stahují.

Jako solidární krok s Polskem a Litvou se rozhodly dočasně odvolat své velvyslance v Bělorusku také Česká republika, Lotyšsko, Estonsko, Německo, Bulharsko a Rumunsko. Také Slovensko povolalo vedoucího velvyslanectví v Bělorusku na konzultace do Bratislavy.

V Bělorusku pokračují protesty proti úřady vyhlášenému vítězství Alexandra Lukašenka v srpnových prezidentských volbách, které opozice považuje za zfalšované a které neuznává ani Evropská unie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Verdikt soudu má vážné dopady. EU hrozí Ukrajině pozastavením bezvízového…

29.10.2020 17:30 Aktualizováno Evropská unie pohrozila Kyjevu pozastavením bezvízového cestování Ukrajinců do unijních zemí. Je to…

Počet nakažených ve Švýcarsku a Rakousku strmě roste, Kurz ohlásí nové…

29.10.2020 17:13 Aktualizováno Počet nově nakažených koronavirem za poslední den v Rakousku poprvé překročil čtyřtisícovou hranici…

Francie stojí na straně katolíků, uvedl Macron. Do ulic nasadí další vojáky

29.10.2020 17:10 Francie po dnešním islamistickém útoku v Nice nasadí další vojáky kvůli posílení ochrany památek,…

Nouzový stav bude ve Španělsku déle, podpořili to poslanci

29.10.2020 17:07 Španělští poslanci dnes schválili prodloužení nouzového stavu v zemi o šest měsíců. Vládní návrh…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama