Polsko opět protestuje proti zákazu potratů. Morawiecki vyzval k dialogu

V mnoha polských městech včetně Varšavy dnes opět vyšli do ulic demonstranti bouřící se proti faktickému zákazu potratů. Polská vláda se chystá ztížit přístup k interrupcím po verdiktu ústavního soudu, který došel k závěru, že přerušení těhotenství i v případě těžkého poškození plodu odporuje ústavě.

Mateusz Morawiecki

Očekává se, že stanovisko bude dnes zveřejněno ve sbírce zákonů, a vstoupí tak v platnost, píše agentura Reuters. Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes vedoucí protestů vyzval k dialogu. Na demonstraci ve Varšavě, která ochromila dopravu v hlavním městě, zazněl požadavek demise vlády, uvedl list Gazeta Wyborcza.

Protestující navzdory koronavirovým restrikcím, podle kterých jsou v Polsku zakázána shromáždění více než pěti lidí, zaplavovali ulice měst téměř každý den od vynesení verdiktu. Demonstranti v Katovicích dnes podle záběrů televize TVN24 blokovali dopravu v centru. V Poznani se skupina protestujících postavila do cesty autům i tramvajím a skandovala "Budu chránit své sestry, když je stát neuchrání". Další lidé drželi v rukou transparenty s nápisy "Tohle je válka". Ve Vratislavi protestující vyšli do ulic se slogany "Myslím, cítím, rozhoduji".

"Žádám vás, abychom společně zasedli k rozhovorům. Ať se naše spory neřeší v ulicích a ať nejsou příčinou dalších infekcí," uvedl před začátkem protestů ve videu zveřejněném na facebooku Morawiecki. Polsko se podobně jako další evropské státy potýká s nárůstem případů koronavirové nákazy, tamní ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo přes 15.500 nově nakažených.

Nález ústavního soudu a následné demonstrace otřásly popularitou vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Ta se nyní podle průzkumu, podniknutého pro list Dziennik Gazeta Prawna a rádio RMF FM, těší podpoře 30,9 procenta dotázaných, zatímco v předchozím průzkumu z 18.-19. října to bylo ještě 40,5 procenta. Liberální opozice v podobě Občanské platformy si polepšila z 23,3 na 25,3 procenta, ale centristické hnutí Polsko 2050 poskočilo z 9,3 na 14,7 procenta. Podle jiného průzkumu, uskutečněného pro list Rzeczpospolita, by si 70 procent Poláků přálo odchod předsedy PiS Jaroslawa Kaczyńského. Ten je považován za muže v pozadí rozhodnutí ústavního soudu o téměř úplném zákazu interrupcí, poznamenala agentura AFP.

Demonstrace v Polsku propukly 22. října, kdy ústavní soud vydal verdikt, podle něhož současná podoba potratového zákona z roku 1993 porušuje ústavu. Soud, složený převážně ze soudců nominovaných PiS, zavrhl tu část zákona, která dosud dovolovala přerušení těhotenství v případě vážných vývojových vad plodu. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny mají zůstat jen interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii až na výjimky už nemusí nosit venku roušky

17.06.2021 17:26 Ode dneška nemusí obyvatelé Francie nosit venku roušku, výjimkou jsou však místa s vysokou…

Vakcína proti covidu od Curevacu má podle dosavadní analýzy účinnost jen…

17.06.2021 16:57 Aktualizováno Vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula německá společnost Curevac, má proti různě závažným formám…

Summit Bidena a Putina byl důležitý, řekl šéf slovenské diplomacie Korčok

17.06.2021 16:06 Za mimořádně důležitý a za prostředek k dalšímu nezvyšování napětí mezi Spojenými státy a Ruskem…

Slovensko může podle advokátky stíhat amnestované za únos exprezidentova…

17.06.2021 14:48 Soudní dvůr Evropské unie by měl slovenským úřadům schválit vydání evropského zatykače na muže,…

Střelec zaútočil v Německu. Zabil dva lidi

17.06.2021 14:13 Střelba ve městě Espelkamp v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádala dva…

Soud EU podpořil majitele copyrightu, mohou žádat data lidí sdílejících…

17.06.2021 13:34 Soudní dvůr Evropské unie se dnes postavil na stranu majitelů autorských práv, kteří se snaží ve…

Na Slovensku utratili dalšího medvěda, podle úřadu ztratil plachost

17.06.2021 13:10 Na Slovensku byl utracen další medvěd, který podle úřadů ztratil plachost a od podzimu navštěvoval…

Tisk: Summit Bidena s Putinem nepřinesl velké výsledky, ale naději

17.06.2021 11:50 Středeční schůzka amerického prezidenta Joea Bidena s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem…

Německá média po summitu s Putinem chválí Bidena

17.06.2021 10:12 Středeční summit amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského kolegy Vladimira Putina nepřinesl…

Dnes začne jednání o dohodě mezi Českem a Polskem ohledně dolu Turów

17.06.2021 08:18 Dnes začne jednání o mezivládní dohodě mezi Českem a Polskem o těžbě v hnědouhelném dole Turów a…

Související:

Právě se děje