Polsko opět protestuje proti zákazu potratů. Morawiecki vyzval k dialogu

V mnoha polských městech včetně Varšavy dnes opět vyšli do ulic demonstranti bouřící se proti faktickému zákazu potratů. Polská vláda se chystá ztížit přístup k interrupcím po verdiktu ústavního soudu, který došel k závěru, že přerušení těhotenství i v případě těžkého poškození plodu odporuje ústavě.

Mateusz Morawiecki
doporučujeme

Očekává se, že stanovisko bude dnes zveřejněno ve sbírce zákonů, a vstoupí tak v platnost, píše agentura Reuters. Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes vedoucí protestů vyzval k dialogu. Na demonstraci ve Varšavě, která ochromila dopravu v hlavním městě, zazněl požadavek demise vlády, uvedl list Gazeta Wyborcza.

Protestující navzdory koronavirovým restrikcím, podle kterých jsou v Polsku zakázána shromáždění více než pěti lidí, zaplavovali ulice měst téměř každý den od vynesení verdiktu. Demonstranti v Katovicích dnes podle záběrů televize TVN24 blokovali dopravu v centru. V Poznani se skupina protestujících postavila do cesty autům i tramvajím a skandovala "Budu chránit své sestry, když je stát neuchrání". Další lidé drželi v rukou transparenty s nápisy "Tohle je válka". Ve Vratislavi protestující vyšli do ulic se slogany "Myslím, cítím, rozhoduji".

"Žádám vás, abychom společně zasedli k rozhovorům. Ať se naše spory neřeší v ulicích a ať nejsou příčinou dalších infekcí," uvedl před začátkem protestů ve videu zveřejněném na facebooku Morawiecki. Polsko se podobně jako další evropské státy potýká s nárůstem případů koronavirové nákazy, tamní ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo přes 15.500 nově nakažených.

Nález ústavního soudu a následné demonstrace otřásly popularitou vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Ta se nyní podle průzkumu, podniknutého pro list Dziennik Gazeta Prawna a rádio RMF FM, těší podpoře 30,9 procenta dotázaných, zatímco v předchozím průzkumu z 18.-19. října to bylo ještě 40,5 procenta. Liberální opozice v podobě Občanské platformy si polepšila z 23,3 na 25,3 procenta, ale centristické hnutí Polsko 2050 poskočilo z 9,3 na 14,7 procenta. Podle jiného průzkumu, uskutečněného pro list Rzeczpospolita, by si 70 procent Poláků přálo odchod předsedy PiS Jaroslawa Kaczyńského. Ten je považován za muže v pozadí rozhodnutí ústavního soudu o téměř úplném zákazu interrupcí, poznamenala agentura AFP.

Demonstrace v Polsku propukly 22. října, kdy ústavní soud vydal verdikt, podle něhož současná podoba potratového zákona z roku 1993 porušuje ústavu. Soud, složený převážně ze soudců nominovaných PiS, zavrhl tu část zákona, která dosud dovolovala přerušení těhotenství v případě vážných vývojových vad plodu. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny mají zůstat jen interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii vypukl spor o počet osob na mších, církev se obrátila na soud

29.11.2020 13:51 Francouzský nejvyšší správní soud nařídil dnes vládě, aby do tří dnů přezkoumala svůj výnos, kterým…

Epidemie v Maďarsku nabírá na síle. Počty nakažených i mrtvých jsou…

29.11.2020 13:14 V Maďarsku za sobotu přibyly rekordní počty osob nově nakažených koronavirem SARS-CoV-2 i zemřelých…

V Belgii se demonstrovalo proti nočnímu zákazu vycházení, policie zatkla…

29.11.2020 12:54 V belgickém městě Lutychu po sobotním protestu proti nočnímu zákazu vycházení v době koronaviru…

Křesťanské církve v Německu během adventu více využijí televizi

29.11.2020 09:41 Katolická církev a evangelická církev v Německu chtějí vzhledem k pokračující pandemii ke kontaktu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama