Polsko oznámilo rekordních 599 nových případů koronaviru, 12 dolů zastavuje těžbu

Polské ministerstvo zdravotnictví dnes večer ohlásilo rekordní denní přírůstek téměř 600 nových případů nákazy koronavirem a dalších devět úmrtí. Od začátku epidemie se v zemi s přibližně 38 miliony obyvateli nakazilo 27.160 lidí, z nichž 1166 zemřelo. Kvůli rychlému šíření nákazy mezi horníky ve Slezsku na jihu Polska se na tři týdny zastaví těžba uhlí ve 12 dolech.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Televize TVN 24 připomněla, že Polsko od 1. dubna už pětkrát zaznamenalo denní přírůstek více než 500 nových případů. Doposud vůbec nejvyšší byl uplynulou sobotu 6. června, kdy činil 576. V neděli 7. června následovalo 575 případů. Od nedělního do dnešního večera však přibylo 599 infikovaných.

Nejpostiženějším regionem je Slezsko s 9790 případy. Asi pětina ze všech případů v Polsku podle agentury PAP připadá na horníky.

Kvůli šíření nákazy mezi havíři se na tři týdny zastaví těžba ve 12 uhelných dolech ve Slezsku, oznámil dnes místopředseda vlády Jacek Sasin. Horníci z těchto dolů, z nichž dva patří státní společnosti Jastrzebska Spólka Weglowa (JSW) a deset další státní firmě Polska Grupa Górnicza (PGG), dostanou výplaty v plné výši.

"Velice nám záleží na tom, aby horníci nebyli ekonomicky potrestáni za to, že se v dolech rozšířila nákaza, která nás k tomuto rozhodnutí přiměla," řekl Sasin podle serveru Onet.pl.

Připustil, že dosavadní opatření, jako bylo oddělení jednotlivých směn horníků, měření teploty, dezinfekce či roušky, nemohly být vzhledem k charakteru práce v dolech stoprocentně účinné, a tak bylo přistoupeno k hromadnému testování. To postoupilo podle ministra zdravotnictví více než 50.000 horníků.

Pandemie covidu-19 ještě zhoršila finanční situaci polských uhelných dolů, které se už před ní potýkaly s poklesem poptávky, nízkými cenami a hromaděním vytěženého uhlí. Polská vláda chce v příštích týdnech představit plán restrukturalizace odvětví.

Podobně se také v České republice koronavirus rozšířil mezi zaměstnanci Dolu Darkov v Karviné a jejich blízkými. Nyní se tam uhlí netěží a dělají se tam jen práce nezbytné pro zajištění bezpečného chodu dolu.

Polsko mezitím pokračuje v zmírňování omezení: od soboty opět fungují kina, divadla, masážní salony, solária, posilovny a fitness. Smějí se pořádat svatby s účastní až 150 lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Slovensku přibylo nejvíce nakažených od druhé poloviny dubna

08.07.2020 12:01 Slovensko zaznamenalo v pondělí nejvyšší denní nárůst počtu potvrzených případů koronaviru od druhé…

Část lékařů v Německu vystaví bez vyšetření posudky proti rouškám

08.07.2020 11:46 Skupina německých lékařů, která zpochybňuje závažnost nemoci covid-19 a hovoří v souvislosti s…

Rakousko zesílí kontroly na hranicích s Maďarskem a Slovinskem

08.07.2020 11:33 Rakousko vydalo kvůli koronaviru varování před cestami do Rumunska, Bulharska a Moldavska. Lidé,…

Imunolog pochybuje o kolektivní imunitě. Koronavirus podle něj neslábne

08.07.2020 10:15 Kolektivní imunity může být dosaženo, pokud je virem nakaženo dostatečné množství lidí. Vědci a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy