Polsko přijme kolem deseti pacientů ze Slovenska

Polsko přijme v nejbližších dnech kolem deseti pacientů s covidem-19 ze Slovenska, kteří jsou ve vážném stavu. S Českem o podobné pomoci jednáme, řekl dnes novinářům mluvčí polského ministerstva zdravotnictví Wojciech Andrusiewicz. Země je podle něj připravena pomoci oběma svým jižním sousedům. Informují o tom agentura Reuters a polská média.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Jednání mezi Polskem a Slovenskem skutečně míří ke konci. Opravdu tedy v nejbližších dnech přijmeme kolem deseti pacientů ze Slovenska. Jsou to pacienti ve vážném stavu, z jednotek intenzivní péče. Budou převezeni do nemocnice v Novém Targu, tam jsou pro ně připravena místa. V záloze pro ně máme ještě další nemocnici v Rzeszóvě. Převoz by se měl uskutečnit v nejbližších dnech," řekl dnes na dotaz novinářů Andrusiewicz. K počtu slovenských pacientů podotkl, že o přijetí tolika nemocných s covidem-19 požádala Bratislava.

Mluvčí polského resortu zdravotnictví zároveň dodal, že pokračují jednání s Českem, které je podle něj v současné době zasaženo pandemií ještě více než Slovensko. V České republice je pětkrát více infekcí na 100.000 obyvatel než v Polsku, citovala ho polská média. Na Slovensku je to podle něj 2,5krát více než v Polsku. "Jsme proto připraveni - když vezmeme v úvahu, že máme rezervu 12.000 lůžek - pomoci Čechům i Slovákům," dodal Andrusiewicz.

Český ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) po čtvrtečním jednání vlády uvedl, že kabinet jedná s Německem a Polskem o pomoci s pacienty s covidem-19. Z materiálu pro jednání vlády, který má ČTK k dispozici, vyplývá, že ministerstvo zdravotnictví chce vyjednat bezplatné léčení na základě budoucí reciprocity a že by s pomocí ministerstva vnitra požádalo Evropskou komisi o proplacení přepravy pacientů. Kapacity nemocnic v Česku jsou podle ministerstva na hraně.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po 254 dnech…

11.04.2021 22:00 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

Macron má podle průzkumu největší šance na výhru ve volbách v roce 2022

11.04.2021 15:34 Rok před prvním kolem prezidentských voleb ve Francii všechny scénáře slibují postup do druhého…

Česko příští týden navštíví nový slovenský premiér Heger

11.04.2021 15:11 Českou republiku příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger. Setká se mimo jiné s…

Důchodce na severu Itálie zastřelil čtyři lidi

11.04.2021 13:00 Penzista zastřelil svou ženu, postiženého syna a manželský pár ze sousedství v širší aglomeraci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama