Polsko se loučilo s disidentem Kornelem Morawieckým (†78), na pohřbu byl i Babiš

Polsko dnes se státním poctami pochovalo otce nynějšího polského premiéra, někdejšího disidenta Kornela Morawieckého, který zemřel v pondělí ve věku 78 let jako nejstarší polský zákonodárce. Kornel Morawiecki svého času tiskl a šířil letáky proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Mezi smutečními hosty byl český premiér Andrej Babiš.

Kornel Morawiecki, autor: Konrad Wereszczyński
doporučujeme

Rakev zahalená státní vlajkou byla v pátek vystavena v parlamentu, odkud ji později smuteční průvod přenesl do armádní katedrály ve Varšavě, kde se dnes konala zádušní mše. Odpoledne ostatky spočinuly na vojenském hřbitově vedle bývalého premiéra Jana Olszewského, pochovaného letos v únoru.

Premiér Morawiecki při pohřbu zdůraznil, že jeho otec bojoval o úplnou nezávislost a svobodu země v dobách, kdy málokdo věřil, že je to možné.

Obřadu se kromě předsedy polské vlády a příbuzných účastnil také prezident Andrzej Duda, maršálkové obou komor parlamentu, členové vlády, předsedkyně ústavního soudu či předseda vládní strany Jaroslaw Kaczyński, uvedla televize TVN 24.

"Premiér Morawiecki je můj přítel a přišel jsem ho podpořit," řekl novinářům Babiš. Svou přítomnost na pohřbu označil i za "vyjádření solidarity mezi naším a polským národem". Zdůraznil, že zesnulý byl "hrdina" a "asi skutečně největší bojovník proti komunistickému režimu" v Polsku, kde "za komunistů byl souzen a vězněn".

"S Kornelem Morawieckým bylo možné nesouhlasit, ale nebylo možné nemít v úctě jeho nezlomnost a vlastenectví. Chtěl nezávislé a svobodné Polsko, s žádným jiným se nesmířil," prohlásil prezident Duda v katedrále za potlesku přítomných. "Měl v sobě radikalismus, ale i otevřenost. Býval terčem posměchu, nejen komunistů, ale i lidí z vlastního tábora. Snášel to. Jeho život byl odporem proti zotročení, odporem proti tomu, co pro polského vlastence bylo nepřijatelné," řekl Kaczyński.

Kornel Morawiecki se v roce 1968 účastnil studentských stávek, po jejichž potlačení tisknul a šířil letáky odsuzující komunistické úřady za represe proti protestujícím. Vydával také letáky proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa a proti potlačení dělnických protestů v prosinci 1970. Po potlačení protikomunistického hnutí Solidarita na počátku 80. let založil organizaci Solidarita bojující. Komunisté jej označovali za teroristu, dopadnout se jim ho podařilo ale až v listopadu 1987 jako nejdéle unikajícího opozičního předáka.

Po pádu komunismu se však Morawiecki dlouho nedokázal v politice prosadit. Až v roce 2015 kandidoval za protisystémové uskupení Kukiz’15 a byl zvolen poslancem. Letos v říjnu měl kandidovat na místo senátora za vládní stranu Právo a spravedlnost (PiS). V lednu v tisku připustil, že bojuje s rakovinou slinivky břišní, ale zdůrazňoval, že se nevzdává.

Duda minulý týden udělil Morawieckému nejvyšší polský řád Bílého orla jako výraz uznání za "vynikající zásluhy o demokratické přeměny v Polsku". Letos jej vyznamenal řádem za zásluhy také maďarský premiér Viktor Orbán.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie hlásí za 24 hodin dalších více než 14 000 případů

26.09.2020 21:55 Ve Francii se v minulých 24 hodinách potvrdilo 14.412 nových případů koronaviru. Je to o něco méně…

Poučená Itálie účinně bojuje s druhou vlnou covidu. Zvládá ji lépe než…

26.09.2020 21:00 Itálie byla první zemí v Evropě kde virus SARS-CoV-2 udeřil na jaře letošního roku. V té době bylo…

Italský pacient 1 se vydal na 180kilometrovou štafetu

26.09.2020 20:41 První evidovaný italský pacient s covidem-19 Mattia Maestri je mezi účastníky 180kilometrového…

Páteční útok v Paříži asi souvisel s karikaturami Mohameda

26.09.2020 17:45 Aktualizováno Páteční útok v Paříži, při němž útočník pobodal dva lidi nedaleko někdejšího sídla redakce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama