Polsko se pře kvůli Istanbulské úmluvě, dokument posoudí ústavní soud

Polský ústavní soud bude na žádost premiéra Mateusze Morawieckého zjišťovat, zda je Istanbulská smlouva o prevenci a boji proti násilí na ženách v souladu s ústavou země. Tamní ministerstvo spravedlnosti prosazuje, aby Polsko od úmluvy odstoupilo.

Mateusz Morawiecki
doporučujeme

"Rozhodl jsem se požádat ústavní soud, aby posoudil, zda je úmluva v souladu s polskou ústavou," uvedl dnes podle TVN24 Morawiecki na tiskové konferenci.

Istanbulská úmluva je termín, jímž se označuje Úmluva Rady Evropy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí. Podle polského ministra spravedlnosti Zbigniewa Ziobra porušuje rodičovská práva a obsahuje ustanovení, s nimiž jeho úřad nesouhlasí.

Konzervativní vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) se od názoru ministra spravedlnosti, který k ní nepatří, distancovala. PiS a její koaliční partneři, kteří mají blízko ke katolické církvi, dříve dohodu kritizovali jako příliš liberální, ale nepodnikli nic, co by v praxi znamenalo polský odchod od úmluvy.

Polsku za odstoupení hrozí finanční postih ze strany Evropské unie, jak upozornil ve středu poradce francouzského prezidenta pro evropské záležitosti Clément Beaune. Řekl, že pokud Polsko od úmluvy odstoupí, může mu EU "sáhnout prostřednictvím nových mechanismů v unijním rozpočtu do peněženky".

Polsko úmluvu podepsalo v roce 2012 a ratifikovalo o tři roky později. Česko patří mezi státy, které tento mezinárodněprávní akt stále neratifikovaly. Kontroverze dokument vyvolává i v jiných zemích - Slovenský parlament úmluvu odmítl letos v únoru, přičemž její kritici poukazovali na to, že je v rozporu s ústavní definicí manželství jako svazku muže a ženy.

Maďarský zákonodárný sbor dokument zamítl loni v květnu, když ho vláda Viktora Orbána kritizovala jako podporu "zhoubné genderové ideologie" a "nelegální migrace".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nárůst úmrtí v Česku nezpomaluje. Roste i reprodukční číslo

27.02.2021 21:53 Aktualizováno Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Epidemie tak nadále…

Sarkozyho kauza se blíží do finále. Soud vynese očekávaný rozsudek

27.02.2021 21:41 Pařížský soud v pondělí rozhodne v případu bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho,…

Itálie zpřísnila protipandemická opatření v čtvrtině regionů

27.02.2021 19:12 Italská vláda dnes zpřísnila protipandemická opatření v pěti z dvaceti regionů. Po varování…

Německo prodlouží zákaz cestování z Česka o několik týdnů

27.02.2021 14:19 Německá vláda chce prodloužit zákaz cestování z oblastí silně zasažených nakažlivějšími mutacemi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama