Polsko se připravuje na možný příliv uprchlíků z Běloruska

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes sdělil, že s českým protějškem Andrejem Babišem hovořili o nutnosti jednat o situaci v Bělorusku po kontroverzních prezidentských volbách na Evropské radě, tedy schůzce šéfů států a vlád sedmadvacítky. Předseda české vlády k otázce summitu EU předtím mimo jiné řekl, že v Bělorusku se musejí uspořádat nové prezidentské volby.

Mateusz Morawiecki
doporučujeme

"Nemůžeme čekat. Bělorusové potřebují evropskou solidaritu teď! Jako Polsko jsme s nimi byli od počátku protestů. Dnes v Sejmu představím plán 'Solidární s Běloruskem'," napsal Morawiecki na twitteru.

"Volby v Bělorusku se musí opakovat, musí být transparentní a za přítomnosti zahraničních pozorovatelů," napsal předtím v této souvislosti na twitteru Babiš. Český premiér už dříve odsoudil násilí vůči demonstrantům v Bělorusku.

Náměstek polského ministra zahraničí Marcin Przydacz dnes sdělil, že Polsko se připravuje na možný příval lidí ze sousedního Běloruska v důsledku násilného potlačování protestů po volbách hlavy státu. V nich podle oficiálních, ale zpochybňovaných údajů vyhrál dosavadní autoritářský prezident Alexandr Lukašenko.

Současné demonstrace v Bělorusku jsou dosud nejsilnějším projevem nesouhlasu s Lukašenkovým vládnutím, které trvá už 26 let. Protestující ho obviňují ze zfalšování výsledků nedělních voleb. Panuje přesvědčení, že vyhrála opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská, kterou úřady donutily k opuštění země.

Podle tvrzení ústřední volební komise dostal Lukašenko při více než 80procentní volební účasti 80 procent hlasů. Pozorovatelé poukazují na to, že pokud by tato čísla byla pravdivá, stěží by v ulicích mnoha běloruských měst protestovaly tisíce lidí, jak tomu je nyní.

"Už jsme přezkoumali zákon (o ochraně státní hranice), abychom byli připravení na možný nápor lidí, kteří se chtějí dostat na území Evropské unie," řekl Przydacz katolické rozhlasové stanici Siodma9.

"Musíme zvážit podporu lidí, kteří potřebují rychle překročit hranici, ale musíme být zodpovědní vůči našim evropským partnerům, to znamená s ohledem na schengenskou hranici," dodal zástupce šéfa polské diplomacie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč na východě Německa roste popularita krajní pravice? Expert nabízí…

19.09.2020 20:20 Aktualizováno Popularita krajně pravicových a populistických stran a hnutí ve východním Německu je následkem toho…

Morawiecki má odebírání dětí opozičním aktivistům v Bělorusku za barbarství

19.09.2020 19:40 Jako barbarství odsoudil dnes polský premiér Mateusz Morawiecki rozhodnutí běloruských úřadů…

Krize na ostrově Lesbos se zklidňuje, 9000 migrantů přemístěno do nového…

19.09.2020 18:44 Do nového stanového tábora na řeckém ostrově Lesbos už se přesunulo zhruba 9000 žadatelů o azyl, a…

Minsku se nelíbí účast Cichanouské na jednání ministerské rady EU

19.09.2020 14:58 Režim autoritářského běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka velmi popudila informace, že by se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama