Polsko si postěžovalo německému diplomatovi na zprávy o volbách

Polské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo německého chargé d'affaires, aby si postěžovalo na způsob zpravodajství o polských prezidentských volbách v německých médiích. Informovala o tom agentura Reuters. Podle Varšavy jsou příspěvky v německých médiích nepřesné a předpojaté.

Varšava
doporučujeme

Poláci budou hlasovat ve druhém kole voleb hlavy státu tuto neděli. Očekává se těsný souboj mezi stávajícím prezidentem Andrzejem Dudou, který je spojencem konzervativní vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), a liberálním starostou Varšavy Rafalem Trzaskowským z centristické Občanské platformy (PO).

Duda už dříve obvinil zahraniční média z dezinterpretace některých jeho výroků, které zazněly v předvolební kampani. Vytržen z kontextu byl údajně i jeho nedávný výrok o tom, že hnutí za práva leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT) představuje možná větší nebezpečí než komunistická ideologie. Dudův tábor také ostře reagoval i na zpravodajství o udělení prezidentské milosti v pedofilním skandálu v jednom polském listu spoluvlastněném německými majiteli.

"V souvislosti se sledem článků v německých médiích používajících manipulaci a působících jasným dojmem upřednostňování jednoho z kandidátů... jsem si dnes na ministerstvo zahraničí předvolal německého chargé d'affaires," napsal na twitteru náměstek polského ministra zahraničí Szymon Szynkowski. Předvolání potvrdila i mluvčí německého velvyslanectví ve Varšavě.

Szynkowski neupřesnil, které články má na mysli a polské ministerstvo zahraničí podle agentura Reuters nereagovalo na žádost o komentář.

Mluvčí kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert v pondělí ujistil, že německá vláda se nesnaží ovlivňovat polské prezidentské volby, ani práci zpravodajů médií.

Reuters připomíná, že německo-polské vztahy narušují také opakované polské požadavky válečných reparací za nacistickou okupaci za 2. světové války. Německo považuje otázku válečných reparací za uzavřenou.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vůdkyně opozice Cichanouská odjela z Běloruska, je nyní v Litvě

11.08.2020 13:45 Aktualizováno Vůdkyně běloruské opozice Cichanouská oznámila, že se sama rozhodla k odjezdu ze země. Její…

Razie proti extremismu. Na Slovensku byl zadržen i člen kapely Horkýže…

11.08.2020 13:28 Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové…

Velvyslancem USA v Německu má být Macgregor. Jeho výroky budí kontroverze

11.08.2020 12:14 Prezident Spojených států Donald Trump chce jako nového velvyslance do Německa poslat…

Vyvracíme dezinformace: Protestů v Berlíně se nezúčastnil milion lidí,…

11.08.2020 11:40 Na sociálních sítích koluje v posledních dnech tvrzení, podle kterého protestovalo na začátku srpna…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama