Polsko uprchlíkům vydává průkazy, které jim umožní začít nový život

Ve Varšavě dnes tisíce ukrajinských uprchlíků čekaly v dlouhých frontách, aby získali průkazy, které jim alespoň prozatím umožní částečný návrat k normálnímu životu. Už dopoledne ale bylo mnohým řečeno, aby přišli jindy. Úřady sice proces zjednodušily, ale vzhledem k obrovskému zájmu nebylo možné vyřídit žádosti všech čekajících, uvedla agentura AP.

Ukrajinská krize: Lidé překračují ukrajinsko-polské hranice

Uprchlíci se postavili do fronty před varšavským Národním stadionem ještě před východem slunce, aby získali číslo PESEL, obdobu českého rodného čísla. To jim na příštích 18 měsíců umožní v Polsku bydlet, pracovat nebo chodit do školy, dostávat lékařskou péči a pobírat sociální dávky.

"Teď hledáme práci," řekla 30letá Kateryna Lohvynová, která čekala ve frontě se svou matkou. Uvedla, že chvíli trvalo, než se vzpamatovala z šoku z ruské invaze. Zatím neví, co bude dělat. "Jsme ale Polákům vděční. Jsou k nám úžasně vlídní," dodala.

Maryna Liašuková řekla, že se díky vřelému přijetí ze strany Poláků už cítí jako doma. Pokud se situace zhorší, chtěla by se v Polsku s rodinou usadit natrvalo. "Pokud válka skončí a bude-li se kam vrátit, uděláme to. A pokud ne, tak tady prostě zůstaneme," řekla.

Z Ukrajiny od začátku ruské invaze podle OSN uprchlo už nejméně 3,3 milionu lidí. Nejvíce uprchlíků - více než dva miliony - přijalo právě Polsko. Statisíce dalších utečenců přišly také do Maďarska, na Slovensko, do Moldavska a do Rumunska.

Většinu z ukrajinských uprchlíků tvoří ženy a děti. Muži ve věku od 18 do 60 let mají totiž zakázáno Ukrajinu opustit, aby mohli bránit vlast.

Od středy, kdy byl program zprovozněn, polské úřady vydaly identifikační čísla více než 123.000 ukrajinských uprchlíků. Z toho zhruba 1000 denně jen ve Varšavě.

Svitlaně, Ukrajince z Ivano-Frankivsku, která žije a pracuje v Polsku více než deset let, nyní do Polska přijeli její příbuzní. Řekla, že získání polských identifikačních čísel ukrajinským uprchlíkům hodně pomůže. "Je to pro nás opravdu velmi důležité, jelikož nám to umožní oficiálně hledat práci, dát děti do školy a fungovat tady," uvedla. "Skutečně to mění, jak se zde cítíme," dodala.

Uprchlíci mohou získat jednorázovou dávku 300 zlotých (asi 1580 Kč) na osobu a měsíční dávku pro každé dítě do 18 let ve výši 500 zlotých (2640 Kč). Ukrajinci, kteří si najdou práci, budou muset platit daně stejně jako polští občané.

Pavlo Masečko, 17letý mladík z Novovolynsku ve Volyňské oblasti na západní Ukrajině, se snaží obnovit svůj život v polském městě Řešov (Rzeszów) nedaleko ukrajinské hranice. Před válkou měl v plánu po dokončení střední školy přijet do Polska studovat. Skutečnost, že jej vyhnala válka, je ale podle něj něco úplně jiného. "Je strašně stresující opustit svou zemi v takovou chvíli," řekl mladík, který se po příchodu do Polska zapsal do místní školy. Jeho ukrajinská učitelka se nyní snaží zorganizovat hodiny on-line, aby se obnovila výuka, která byla pozastavena kvůli invazi.

"Když to začalo, bylo pro mě velmi těžké soustředit se na jiné věci. Ale čas plynul a situace je teď stabilnější a já to mám v hlavě víc srovnané," uvedl. "Začal jsem se zase soustředit na jiné věci ve svém životě," dodal.

Mnoho uprchlíků z Ukrajiny se od začátku invaze přestěhovalo do jiných zemí v Evropě, většinou za přáteli a rodinou. Někteří se však rozhodli vrátit se domů, přestože konec války je v nedohlednu, píše AP. Mezi nimi byla i 41letá Viktoria, která dnes čekala se svou náctiletou dcerou Alisou na vlak zpět do středoukrajinského Žytomyru.

"Posledních pět dní byl klid," říká. "Máme dobré místní úřady. Všechno tam pro nás připravily, abychom se mohli vrátit do práce, mít normální život a aby se děti mohly vzdělávat on-line," dodala. Alisa se návratu nebojí a chce se opět setkat se zbytkem rodiny, která zůstala na Ukrajině. "Moji příbuzní jsou tam," řekla.

ON-LINE 91. den války: Zelenskyj chce jednat pouze s Putinem, Rusko vzdalo…

25.05.2022 11:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že chce jednat pouze přímo se svým ruským…

Na pražském nádraží hnisá krize, píše o uprchlících britský list

25.05.2022 11:47 Situace ukrajinských uprchlíků na hlavním nádraží v Praze, kteří jsou převážně romského původu, si…

V Česku se předběžně potvrdil druhý případ opičích neštovic

25.05.2022 19:10 Státní zdravotní ústav (SZÚ) předběžně potvrdil druhý případ opičích neštovic v ČR. Jde o blízký…

Kavárna dostala pokutu poté, co na ni zákazník zavolal policii kvůli ceně…

22.05.2022 11:27 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Zemanovi se rozpadá poradní tým, končí jich polovina

24.05.2022 20:45 Z desetičlenného týmu poradců prezidenta Miloše Zemana odešlo pět lidí. O konci ekonoma Vladimíra…

Michel věří, že se zemím EU podaří dosáhnout dohody o ropných sankcích…

25.05.2022 15:32 Aktualizováno Předseda Evropské rady Charles Michel dnes vyjádřil přesvědčení, že se zemím EU podaří dosáhnout…

Slovensko nezavede daň na ruskou ropu v plánovaném termínu, jednání…

25.05.2022 12:12 Slovensko nezavede daň z ruské ropy v plánovaném termínu od začátku června. Kvůli nedohodě ve…

Počet potvrzených případů opičích neštovic ve Francii vzrostl na pět

25.05.2022 09:37 Počet potvrzených případů opičích neštovic ve Francii vzrostl ze tří na pět. Uvedla to agentura…

Rakousko od června přes léto ruší roušky v obchodech a dopravě

24.05.2022 20:40 Aktualizováno Rakousko od 1. června ruší povinnost nosit respirátory v obchodech a ve veřejné dopravě. Oznámil to…

Část zemí EU chce zabavovat majetek ruských oligarchů, Brusel chystá…

24.05.2022 17:52 Tři měsíce od začátku ruské invaze na Ukrajině volá řada států Evropské unie po snazším zabavování…

V Německu budou muset lidé s prokázanou nákazou opičími neštovicemi na tři…

24.05.2022 16:09 Aktualizováno V Německu budou muset lidé s prokázanou nákazou opičími neštovicemi i osoby, s nimiž byli v blízkém…

Státy EU dnes Česku schválily zvýšení limitu pro povinné placení daně

24.05.2022 14:06 Aktualizováno Státy Evropské unie dnes České republice schválily zvýšení limitu pro povinné placení daně z…

Němečtí odborníci doporučili, aby zdravé děti dostávaly pouze jednu dávku…

24.05.2022 12:54 Němečtí odborníci doporučili, aby zdravé děti ve věku od pěti do 11 let dostávaly pouze jednu dávku…

Ceny pronájmů ve Varšavě od vypuknutí války na Ukrajině prudce rostou

24.05.2022 09:34 Ceny pronájmů ve Varšavě od vypuknutí války na Ukrajině prudce rostou a nabídek ubylo, píše list…

Bek poprvé vedl jednání ministrů EU, dialog s Maďarskem vidí optimisticky

23.05.2022 19:49 Optimisticky vidí český ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek vývoj řízení, které vede…

Související:

Právě se děje

reklama