Polsko v dubnu otevře čtyřicátníkům registraci k očkování

Polsko příští měsíc spustí registraci k očkování proti covidu-19 pro lidi až do ročníku 1973. Všechny občany, kteří o to budou mít zájem, chce naočkovat do konce srpna. Dnes to oznámil šéf kanceláře premiéra Michal Dworczyk, který má očkovací kampaň na starosti

Ilustrační foto
doporučujeme

Stejně jako jiné země Evropské unie se i Polsko v letošním prvním čtvrtletí potýkalo s nedostatkem vakcín proti covidu-19. První dávku očkovací látky v zemi s přibližně 38 miliony obyvatel doposud dostaly necelé čtyři miliony lidí, druhou asi dva miliony. Podle Dworczyka má do Polska příští měsíc dorazit pět milionů vakcín, možná i sedm. Vláda plánuje, že se do imunizace zapojí i lékárny a vzniknou drive-thru očkovací místa. Do firem, kde se k vakcinaci přihlásí více než 500 lidí, mají podle Dworczyka jezdit očkovací týmy.

V Česku za čtvrt roku od začátku očkování proti covidu-19 dostalo aspoň první dávku vakcíny 1,146 milionu lidí. Ukončené očkování mělo k pondělnímu večeru 464.836 lidí.

Polsko v těchto dnech zažívá vrchol třetí vlny epidemie, v uplynulém týdnu denní přírůstky nově nakažených dosahovaly rekordních hodnot, v pátek jich bylo více než 35.000. V nemocnicích k dnešku leželo více než 31.000 lidí nakažených koronavirem, což je nejvíce od začátku pandemie. Za poslední den hospitalizovaných přibylo přes tisíc.

Premiér Mateusz Morawiecki dnes vyzval Poláky, aby Velikonoce "strávili zodpovědně v kruhu nejbližší rodiny". Doufá, že díky očkování letošní velikonoční svátky budou posledními, které naruší pandemie.

Kvůli rychle se zhoršující epidemické situaci v zemi polská vláda minulý týden zpřísnila protikoronavirová opatření. Zatím ovšem nijak neomezila pohyb lidí mezi různými částmi země.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko příští týden navštíví nový slovenský premiér Heger

11.04.2021 15:11 Českou republiku příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger. Setká se mimo jiné s…

Důchodce na severu Itálie zastřelil čtyři lidi

11.04.2021 13:00 Penzista zastřelil svou ženu, postiženého syna a manželský pár ze sousedství v širší aglomeraci…

ONLINE: Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po…

11.04.2021 11:06 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

Francie prodlouží rozestupy mezi vakcínami a začne očkovat všechny starší…

11.04.2021 09:17 Francie prodlouží odstupy mezi první a druhou dávkou vakcín na bázi mediátorové RNA na šest týdnu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama