Polsko vítá, co slíbil Putin v poselství o stavu Ruska

Polsko uvítalo nápad ruského prezidenta Vladimira Putina vytvořit speciální archiv materiálů týkajících se druhé světové války. Agentuře PAP to řekl náměstek polského ministra zahraničí Pawel Jabloński v reakci na část dnešního poselství o stavu ruské federace, v níž Putin hovořil o záměru takový archiv založit.

Ruský prezident se v projevu zmínil o "drzém lhaní a snahách přepsat dějiny, proti nimž je třeba postavit fakta". "Máme povinnost hájit pravdu o vítězství (ve druhé světové válce). Co jinak řekneme svým dětem, jestliže se světem bude šířit lež jako nákaza?" řekl. Následně oznámil, že v Rusku bude založen "největší a nejúplnější archivní komplex dokumentů, filmových a fotografických materiálů o druhé světové válce, které budou dostupné jak ruským občanům, také celému světu".

Jabloński koncept takového archivu označil za velice dobrou myšlenku, a to zejména z hlediska nedávných obvinění vznesených Putinem na adresu Polska, které se podle tvrzení ruského prezidenta podílelo na vypuknutí války.

Mezi Varšavou a Moskvou se rozhořel verbální konflikt poté, co Putin v prosinci popuzeně reagoval na kritiku paktu mezi Sovětským svazem a nacistickým Německem z roku 1939, kterou v září vyjádřil Evropský parlament. Šéf Kremlu při tom mimo jiné obvinil Polsko z podílu na vypuknutí druhé světové války a také se nevybíravě vyjádřil o předválečném velvyslanci Polska v Berlíně.

Polský premiér a následně i parlament Putinovi v této souvislosti vyčetli, že záměrně lže. Sejm ve své rezoluci zároveň zdůraznil stanovisko, že bezprostřední příčinou války byl Pakt Ribbentrop-Molotov, uzavřený 23. srpna 1939 mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem.

To Putin odmítl s tím, že Moskvu k uzavření tohoto paktu tehdy donutily předchozí kroky západních zemí, například mnichovská dohoda z roku 1938, na jejímž základě nacistické Německo zabralo československé pohraničí obývané tehdy převážně německy hovořícím obyvatelstvem. Připomněl přitom, že Polsko se po mnichovské dohodě podílelo na rozdělení Československa obsazením Těšínska a území Oravy a Spiše.

Související

Více souvisejících

Polsko Vladimír Putin II. světová válka Rusko

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 37 minutami

Ilustrační foto

4 podivuhodné evropské stavby, které v průvodcích nenajdete

Turistické brožury a příručky jsou skvělými pomocníky, když jste v novém městě poprvé. Pokud se ale na místo vracíte opakovaně, často Vám již novou inspiraci pro zajímavou procházku nenabídnou. Pojďme se společně podívat na místa neprávem opomíjená.

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 8 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

Zdroj: David Holub

Další zprávy