Polsko vítá, co slíbil Putin v poselství o stavu Ruska

Polsko uvítalo nápad ruského prezidenta Vladimira Putina vytvořit speciální archiv materiálů týkajících se druhé světové války. Agentuře PAP to řekl náměstek polského ministra zahraničí Pawel Jabloński v reakci na část dnešního poselství o stavu ruské federace, v níž Putin hovořil o záměru takový archiv založit.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Polská vlajka
doporučujeme

Ruský prezident se v projevu zmínil o "drzém lhaní a snahách přepsat dějiny, proti nimž je třeba postavit fakta". "Máme povinnost hájit pravdu o vítězství (ve druhé světové válce). Co jinak řekneme svým dětem, jestliže se světem bude šířit lež jako nákaza?" řekl. Následně oznámil, že v Rusku bude založen "největší a nejúplnější archivní komplex dokumentů, filmových a fotografických materiálů o druhé světové válce, které budou dostupné jak ruským občanům, také celému světu".

Jabloński koncept takového archivu označil za velice dobrou myšlenku, a to zejména z hlediska nedávných obvinění vznesených Putinem na adresu Polska, které se podle tvrzení ruského prezidenta podílelo na vypuknutí války.

Mezi Varšavou a Moskvou se rozhořel verbální konflikt poté, co Putin v prosinci popuzeně reagoval na kritiku paktu mezi Sovětským svazem a nacistickým Německem z roku 1939, kterou v září vyjádřil Evropský parlament. Šéf Kremlu při tom mimo jiné obvinil Polsko z podílu na vypuknutí druhé světové války a také se nevybíravě vyjádřil o předválečném velvyslanci Polska v Berlíně.

Polský premiér a následně i parlament Putinovi v této souvislosti vyčetli, že záměrně lže. Sejm ve své rezoluci zároveň zdůraznil stanovisko, že bezprostřední příčinou války byl Pakt Ribbentrop-Molotov, uzavřený 23. srpna 1939 mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem.

To Putin odmítl s tím, že Moskvu k uzavření tohoto paktu tehdy donutily předchozí kroky západních zemí, například mnichovská dohoda z roku 1938, na jejímž základě nacistické Německo zabralo československé pohraničí obývané tehdy převážně německy hovořícím obyvatelstvem. Připomněl přitom, že Polsko se po mnichovské dohodě podílelo na rozdělení Československa obsazením Těšínska a území Oravy a Spiše.

Loading...
Vstupte do diskuze (17)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Wuchanský koronavirus straší Evropu. Propukne epidemie?

25.01.2020 23:50 Aktualizováno Dva přední francouzští lékaři, kteří se v Paříži starají o dvojici infikovanou novým typem…

Ve Francii uvěznili teroristy, mezi nimi i syrský uprchlík. Scházeli se v…

25.01.2020 20:40 Aktualizováno Sedm mužů, kteří byli v pondělí zadrženi v západní Francii kvůli podezření z terorismu, bylo…

Guaidó přiletěl do Madridu, návštěva vyvolala roztržku politiků

25.01.2020 19:22 Lídr venezuelské opozice Juan Guaidó, jehož téměř 60 zemí od loňska uznává jako prozatímního…

Útěk před koronavirem: Chystá se evakuace cizinců z Wu-chanu, včetně Čechů

25.01.2020 15:07 Spojené státy, Francie a Rusko plánují evakuaci svých občanů z čínského města Wu-chan, odkud se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama