Polsko začne od pondělí uvolňovat restrikce

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes oznámil, že od příštího týdne budou v zemi postupně uvolňována omezující opatření přijatá v boji proti šíření koronavirové nákazy. V pondělí se začne otevřením parků a lesů pro veřejnost, sdělil předseda vlády na tiskové konferenci. Lidé by to podle něj ale neměli považovat za "pozvání k nekontrolovatelné rekreaci".

Přidejte svůj názor 1 komentář

Mateusz Morawiecki
doporučujeme

Ministerstvo zdravotnictví předtím odpoledne sdělilo, že od středečního večera se v Polsku o 336 potvrzených případů zvýšil na 7918 počet lidí, kteří se nakazili koronavirem SARS-CoV-2. Nemoci covid-19, způsobovanou tímto virem, podlehlo dalších 28 pacientů a obětí této choroby je tak v zemi celkem 314.

Morawiecki uvedl, že opatření, jež se dotýkají ekonomiky, se budou postupně zmírňovat v pořadí "řemesla, obchod a nakonec služby". Žádné termíny ale nezmínil.

Ke změnám pravidel v obchodech bude patřit epidemiologická kontrola zaměstnanců, přičemž se zvýší přípustný počet zákazníků v obchodech. V prodejnách do 100 metrů čtverečních budou smět být čtyři nakupující na jednu pokladnu. V obchodech nad 100 metrů čtverečních může být maximálně jeden zákazník na 15 metrů čtverečních prodejní plochy.

Premiér rovněž řekl, že bude chtít každý týden nebo každý druhý týden informovat o dalších etapách zmírňování restrikcí. Nicméně upozornil, že postup jejich uvolňování může být upravován s ohledem na vývoj epidemiologické situace v zemi.

Ministr zdravotnictví Lukasz Szumowski, který se tiskové konference zúčastnil spolu s předsedou vlády, v této souvislosti zdůraznil, že epidemie covid-19 nekončí. "Musíme zavést zásady co nejbezpečnějšího fungování," řekl.

"Rok, dokonce dva roky - tak dlouho mohou být uplatňována přísnější pravidla života v souvislosti s pandemií," upozornil. "Nadcházející dlouhou dobu se musíme naučit žít se zásadami epidemie: roušky, co nejčastější dezinfekce rukou, zachovávání odstupu, dodržování karantény, pokud ji musíme podstoupit, péče o seniory, a je-li to možné, práce na dálku," dodal ministr.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo poskytne studentům bezúročné půjčky, také těm z Česka

28.05.2020 12:59 Německá vláda začne poskytovat bezúročnou půjčku až 650 euro měsíčně (17.500 korun) studentům,…

Kypr zaplatí nakaženým turistům ubytování, jídlo a léky

28.05.2020 10:30 Kypr zaplatí náklady spojené s dovolenou komukoliv, u koho se po příjezdu prokáže nákaza…

V Německu se za den covidem nakazilo dalších 353 lidí, 62 zemřelo

28.05.2020 08:35 Německo dosud evidovalo 179.717 potvrzených případů nákazy onemocněním covid-19, což je o 353 více…

Lucembursko chce za devět týdnů otestovat všechny obyvatele

27.05.2020 20:44 Lucembursko dnes začalo s testováním celé své populace na koronavirus. V příštích devíti týdnech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy