Polsko zatím nehodlá odložit prezidentské volby, koronavirem je nakaženo 627 lidí

V Polsku se dnes navzdory epidemii koronaviru konalo šest doplňovacích voleb do parlamentu a úřady daly najevo, že zatím neustupují od záměru uspořádat v květnu prezidentské volby. Vláda sice uzavřela školy, kina a divadla a omezila shromažďování lidí, stav nouze ale v zemi vyhlášen nebyl.

Polský prezident Andrzej Duda
doporučujeme

Koronavirus byl zatím prokázán u 627 lidí, sedm osob na nemoc COVID-19 v Polsku zemřelo. Informuje o tom TVN 24.

"Musíme se (na prezidentské volby) připravit, je to zákon naší země, nic se nezměnilo," řekl novinářům mluvčí polské ústřední volební komise Tomasz Grzelewski. "Jakmile prezident rozhodne o stavu nouze, budeme jednat jinak," dodal. Ve volebních místnostech, kde se dnes hlasovalo, mají podle Grzelewského členové volebních komisí roušky, pro voliče jsou připraveny rukavice a dezinfekční prostředky.

Polská opozice vládu vyzývá, aby prezidentské volby odložila, ale kabinet trvá na tom, že bez vyhlášení stavu nouze se k takovému kroku neodhodlá. Ve Francii například tento měsíc uskutečnili první kolo místních voleb, které doprovázela rekordně nízká účast. Druhé kolo bylo zrušeno.

První kolo polských prezidentských voleb je naplánováno na 10. května. Favoritem voleb, pokládaných za klíčové pro vládnoucí konzervativce ze strany Právo a spravedlnost (PiS), je stávající prezident Andrzej Duda, který z PiS vzešel.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku opět stoupá, Německo už hlásí dva…

21.01.2021 07:50 Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve…

Rakousko zasáhlo zemětřesení. Poničilo kostel, cítit bylo i v Česku

20.01.2021 22:02 Aktualizováno Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v dnešních ranních hodinách centrální části Rakouska. Škody…

Neštěstí v Madridu. Výbuch plynu zničil část domu, neštěstí má čtyři oběti

20.01.2021 20:37 Aktualizováno V centru Madridu dnes odpoledne zazněla silná exploze, zničeno je několik pater jednoho domu.…

Česko je mezi zeměmi, které žádají po EU co nejrychlejší schválení vakcín

20.01.2021 19:55 Premiér Andrej Babiš (ANO) a lídři Rakouska, Dánska a Řecka chtějí ve čtvrtek na videosummitu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama