Polsko zpřísní zákaz adopcí homosexuály

Lidem žijícím v páru s osobou stejného pohlaví bude v Polsku zakázáno adoptovat děti na základě nového zákona připravovaného nacionalistickou vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), uvedla dnes agentura Reuters. Dodala, že PiS učinila z výpadů proti homosexuálům jednu z hlavních částí své politiky.

Varšava
doporučujeme

Polsko již zakázalo párům osob stejného pohlaví společné adopce dětí. Některé rodiny však dokázaly tento zákaz obejít tím, že si jeden člen z páru adoptoval děti samostatně. To nyní bude výslovně zakázáno.

"Připravujeme změnu, aby (...) lidé žijící ve společné domácnosti s osobou stejného pohlaví nemohli adoptovat dítě, takže homosexuální pár si nebude moci adoptovat dítě," uvedl náměstek ministra spravedlnosti Michal Wójcik.

Adopční agentury, které kontrolují spolehlivost zájemců o adopci, budou muset podle něj "věnovat zvláštní pozornost" tomu, zda osoba usilující o adopci nežije v homosexuálním vztahu.

Omezování práv sexuálních menšin v Polsku a Maďarsku přivedlo Varšavu a Budapešť ke střetům s Evropskou unií, která kritizovala oba bývalé komunistické státy kvůli podkopávání nezávislosti soudnictví, nepřátelství vůči migraci a dalším problémům, připomněl Reuters.

Za poslední dva roky se více než stovka polských měst prohlásila za "zóny bez LGBT", což je zkratka pro příslušníky sexuálních menšin. EU v reakci pohrozila zadržením některých plateb z evropských fondů pro tato města. Tyto platby nabídla polská vláda nahradit.

Evropský parlament má dnes hlasovat o rezoluci, která vyhlásí celou Evropskou unii s 27 členskými státy za "zónu svobody LGBTIQ" (komunita leseb, gayů, bisexuálů, transgenderových osob, intersexuálů a queer). Usnesení zdůrazňuje, že "práva LGBTIQ jsou lidská práva".

PiS pokládá tato práva za ohrožení života podle katolických hodnot. Podle odpůrců vládní strany se PiS uchyluje k fanatismu, aby se udržel u moci. Během kampaně před loňskými prezidentskými volbami, které stávající prezident Andrzej Duda za podpory PiS těsně vyhrál, oslovoval konzervativní voliče výpady proti LGBT, připomněl Reuters.

Bývalý polský ministr zahraničí, nyní poslanec Evropského parlamentu za PiS Witold Waszczykowski dnes v rozhlasovém rozhovoru zlehčoval útok, jehož terčem se minulý měsíc stala ve Varšavě dvojice mužů, kteří se drželi za ruce. Útočník je napadl nožem. "Nedržte se za ruce, ne před dětmi!" křičel dosud neznámý útočník, který během potyčky bodl jednoho z napadených mužů do zad. Po pachateli pátrá policie, uvedl server Onet.pl s tím, že incident je používán jako příklad, že lidé s menšinovou sexuální orientací nejsou v Polsku v bezpečí. Waszczykowski dnes v Radiu Zet přirovnal diskriminaci gayů a leseb k yetimu - hodně se o tom mluví, ale fakticky neexistuje. A dodal, že špatně dopadne i fanoušek fotbalového klubu, pokud vyrazí se šálou v klubových barvách do města úhlavních soupeřů.

Evropská komise podle Onetu zareagovala. Na twitteru zdůraznila, že v EU je místo pro každého bez ohledu na sexuální orientaci a každý členský stát se má postarat o ochranu osob, které mohou čelit diskriminaci.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 15:25 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Německá vláda souhlasí se závaznou protikoronavirovou brzdou

13.04.2021 15:08 Aktualizováno Německá vláda se dnes dohodla na úpravě zákona o potírání infekčních chorob, která kancléřce Angele…

Europoslanci chtějí do covidových pasů bezplatné testování

13.04.2021 15:03 Takzvané covidové pasy, které mají od léta usnadnit lidem cestování v době pandemie, musí vyloučit…

Německo ukončí stálé kontroly na hranicích s Českem

13.04.2021 14:33 Aktualizováno Německo ve středu ukončí stálé hraniční kontroly s Českou republikou, které zavedlo 14. února kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama