Polský kardinál Wyszyński bude blahořečen, církev uznala jeho zázrak

Kardinál Stefan Wyszyński, který stál v čele polské katolické církve za nejtužšího komunismu, bude blahořečen 7. června příštího roku. Obřad na Pilsudkého náměstí ve Varšavě vykoná papežský vyslanec, kardinál Giovanni Angelo Becciu, který stojí v čele Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Oznámil to polský kardinál Kazimierz Nycz.

Církev
doporučujeme

"Máme čas, abychom se na tuto slavnost připravili a abychom zejména mladé lidi seznámili s osobností kardinála Wyszyńského," uvedl Nycz. K tomu má posloužit i speciální internetová stránka nesoucí kardinálovo jméno.

Začátkem října papež František uznal zázrak připisovaný kardinálovi Wyszyńskému, čímž otevřel cestu k blahořečení tohoto duchovního.

Celý proces trval 30 let, bylo vyslechnuto 59 svědků a sepsáno 2500 stran, poznamenal list Gazeta Wyborcza. Šlo údajně o zázračné uzdravení devatenáctileté ženy ze Štětína, která trpěla rakovinou štítné žlázy.

Stalo se to roku 1988, sedm let po kardinálově smrti, a to díky modlitbám jeptišek a dalších věřících ke kardinálovi Wyszyńskému za přímluvu o uzdravení nemocné. Ta se podle katolíků opravdu náhle uzdravila a nemoci se nadobro zbavila, ačkoliv podle lékařů neměla šanci přežít.

Stefan Wyszyński, kterého Poláci považují za symbol odboje duchovních proti komunistickému režimu, strávil v 50. letech tři roky v internaci. V letech 1948 až 1981 zastával funkci polského primase, tedy hlavy církve, ve své vlasti má přezdívku Primas tisíciletí. Patřil k lidem, k nimž měl velmi blízko papež Jan Pavel II., který také pocházel z Polska.

Blahořečení je v římskokatolické církvi stupněm před prohlášením za svatého.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fake news ohrožují demokracii. EU bude efektivněji postihovat šíření…

03.12.2020 14:24 Evropská unie bude účinněji postihovat záměrné šíření dezinformací, které může ohrožovat fungování…

Zvrat v případu: Podezření, že Švédka desítky let věznila syna, se…

03.12.2020 14:13 Švédská prokuratura uzavře vyšetřování, které tento týden zahájila kvůli podezření, že…

Itálie na Vánoce omezí možnost pohybu, Řecko prodlouží celostátní karanténu

03.12.2020 14:09 Aktualizováno Itálie kvůli koronaviru přes vánoční svátky podstatně omezí možnost pohybu a zakáže lidem cestovat…

Reuters: Dohoda EU s Británií by mohla být v pátek či o víkendu

03.12.2020 13:51 Vyjednavači by se mohli na podobě budoucích vztahů Británie s Evropskou unií dohodnout v pátek nebo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama