Polský majitel Unipetrolu žádá odškodné za kontaminovanou ropu

Největší polská rafinérská společnost PKN Orlen požádala své ruské dodavatele o odškodné za potíže způsobené na jaře kontaminací ropovodu Družba. Oznámil to dnes šéf podniku Daniel Obajtek. PKN je majitelem české firmy Unipetrol, které se problémy se znečištěnou ropou rovněž dotkly.

Ropa
doporučujeme

Dodávky ropovodem Družba se zastavily koncem dubna poté, co se zjistilo, že ropa v potrubí obsahuje nadlimitní množství organického chloridu. Ten se využívá při těžbě, ale než se ropa dostane do potrubí, musí se z ní odstranit. Jinak by totiž mohl poškodit zařízení rafinerií.

Podle odhadů bylo kontaminováno zhruba pět milionů tun ropy. V květnu začaly být dodávky postupně obnovovány, do plného provozu se ropovod opět dostal od 1. července. Výpadek postihl i Česko, kam začala čistá ropa opět téct na konci května. Do Polska byly dodávky ropy částečně obnovené v červnu, napsala agentura Reuters.

Unipetrol zpracovává ropu z Družby ve své rafinerii v Litvínově. Kvůli přerušení dodávek dočasně využíval ropu ze státních hmotných rezerv.

Obajtek dnes uvedl, že PKN bude požadovat kompenzaci výdajů souvisejících se zpracováváním ropy, ochranou zařízení a dodatečnými nákupy suroviny. "Jsme odhodláni získat náhradu za veškeré náklady, které nám vznikly," napsal na svém twitterovém účtu.

Ruský monopolní provozovatel ropovodů Transněfť koncem minulého měsíce uvedl, že si na odškodné za kontaminaci ropovodu Družba vyčlenil celkem 23 miliard rublů (přes osm miliard Kč).

Ropovod Družba se v Bělorusku rozděluje na dvě větve - severní vede do Polska a Německa, jižní pak přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Loď Ocean Viking je u Sicílie, migranti byli přemístěni na karanténní…

07.07.2020 10:20 Aktualizováno Po více než týdnu na humanitární lodi Ocean Viking se v noci na dnešek většina ze 180 migrantů…

V Německu za pondělí přibylo 390 nakažených koronavirem

07.07.2020 09:18 V Německu za pondělí přibylo 390 nových případů nemoci covid-19 a dalších osm lidí komplikacím…

Počet obětí koronaviru v Indii překročil 20 tisíc, nakažených je víc než v…

07.07.2020 08:59 Už více než 20.000 lidí nakažených koronavirem zemřelo v Indii. Nových případů výskytu nemoci covid…

Smrt Morriconeho zasáhla celý svět. Vzpomínají na něj umělci i politici

07.07.2020 01:09 Aktualizováno Na italského hudebního skladatele Ennia Morriconeho vzpomínají umělci i politici z celého světa.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy