Polský ministr Czaputowicz připustil hlavní roli Sovětů v porážce Německa

Šéf polské diplomacie Jacek Czaputowicz v ruském listu RBK uvedl, že Sovětský svaz sehrál hlavní roli ve vítězství nad nacistickým Německem, které nese hlavní vinu za rozpoutání druhé světové války. Varšava se ale nadále neshoduje s Moskvou v hodnocení paktu Molotov-Ribbentrop, tedy tajným ujednáním, podle kterého se sovětští vojáci přidali 17. září 1939 k německému útoku na Polsko.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Přiznáváme obrovskou, dokonce hlavní roli Sovětského svazu ve vítězství nad nacistickým Německem a také obrovské oběti jeho národů," řekl Czaputowicz. "Není pochyb, že Německo nese hlavní odpovědnost za rozpoutání druhé světové války," dodal. Czaputowicz podle deníku také připustil negativní roli mnichovské dohody ze září 1938, v níž západní mocnosti zpečetily rozbití Československa ve prospěch Německa.

"Ale je záhodno upozornit, že válka nezačala mnichovskou dohodou. Všeobecně se uznává, že válka začala 1. září 1939. Okamžikem, kdy zpočátku Německo napadlo Polsko, a pak Sovětský svaz zaútočil na Polsko 17. září 1939," uvedl šéf polské diplomacie. To si podle něj ruská veřejnost mnohdy neuvědomuje, podobně jako i to, jak hlubokou tragédii představuje pro Poláky masakr zajatých polských důstojníků sovětskou tajnou policií na jaře 1940.

"Rusko přiznalo tento fakt a vinu Sovětského svazu. Ale tento fakt nelze oddělit od souvislosti se začátkem druhé světové války, protože tento zločin se stal výsledkem útoku a okupace (části) Polska Sovětským svazem podle dohody s nacistickým Německem," připomněl polský ministr.

Varšava a Moskva donedávna vedly mnohem ostřejší polemiky o válečných dějinách. Czaputowicz má ale nyní za úkol zajistit, aby polský premiér Mateusz Morawiecki mohl 10. dubna u ruského Smolenska uctít památku obětí letecké katastrofy, při které před deseti lety zahynul tehdejší polský prezident Lech Kaczyński a 95 dalších lidí na palubě vládního letounu. Ti tehdy letěli uctít památku zmasakrovaných polských důstojníků. V polských médiích se spekuluje i o tom, že by Morawieckého mohli do Smolenska provázet prezident Andrzej Duda a šéf vládní strany Jaroslaw Kaczyński, jehož bratr při katastrofě zahynul.

Prezident Vladimir Putin v závěru loňského roku kritizoval zářijovou rezoluci Evropského parlamentu, podle níž druhá světová válka vypukla v důsledku sovětsko-německé dohody ze srpna 1939, známé jako pakt Ribbentrop-Molotov. Putin na oplátku vyčetl západním velmocím, že se pokoušely s Hitlerem dohodnout jako první, v Mnichově v září 1938 na úkor Československa, vůči kterému pak uplatnilo územní nároky také Polsko. Putin se před vojenskými veliteli tak rozohnil, že předválečného polského velvyslance v Berlíně označil za "hajzla" a "antisemitské prase".

Polsko si vzápětí předvolalo ruského velvyslance, aby protestovalo, a polský premiér Morawiecki obvinil Putina, že úmyslně lže o Polsku, které se snaží vykreslit jako pachatele druhé světové války, a ne jako oběť. Rezoluci v tomto smyslu pak přijali polští poslanci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropský islám? Nic nového, uvádí odborník. Varuje před chybným přístupem

25.11.2020 00:01 NÁZOR - Pojem "kontraproduktivní" lze definovat jako něco, co vede k opačným výsledkům, než jsou…

Francie v sobotu otevře obchody, restaurace až v lednu

24.11.2020 21:53 Ve Francii se od soboty nově otevřou malé obchody, v polovině prosince se přidají kina, divadla a…

Vyjednávači EU a Británie zkoumají možnost dočasné dohody

24.11.2020 19:49 Rychle se krátící čas na vyjednávání o budoucích vztazích Evropské unie s Británií přiměl obě…

Bavorský soud dočasně zrušil povinnost testů pro pendlery

24.11.2020 19:36 Bavorský nejvyšší správní soud dnes dočasně zrušil nařízení, kvůli kterému se museli lidé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama