Polský ministr kritizuje kompromis ohledně čerpání peněz z EU, Maďarsko se obrátí na soud

Jeden z předáků polské vládní koalice, ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro ostře kritizoval premiéra Mateusze Morawieckého za rozhodnutí z bruselského summitu "sedmadvacítky" akceptovat sedmiletý rozpočet Evropské unie a krizový fond koronavirové pomoci.

Zbigniew Tadeusz Ziobro
doporučujeme

Maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargaová dnes v rozhlase uvedla, že Budapešť se obrátí na unijní soud, aby zrušil nařízení, které podmiňuje čerpání peněz z fondů EU dodržováním principů právního státu.

Kvůli této podmíněnosti Maďarsko a Polsko hrozily vetovat celý finanční balík o celkovém objemu přes 1,8 bilionu eur (přibližně 48 bilionů korun. Peníze mají být dostupné jen těm státům, jejichž justiční orgány zaručí nezávislé vyšetřování a stíhání případných podvodů.

Na summitu se šéfové států a vlád ve čtvrtek shodli na kompromisních pravidlech, za nichž bude čerpání unijních peněz podmíněno dodržováním nezávislosti justice. Za úspěch to označili jak premiéři Maďarska a Polska, tak lídři dalších států.

Polský ministr ale vzápětí premiéra Morawieckého zkritizoval za údajný ústupek na úkor svrchovanosti Polska: v platnosti zůstane nařízení se spornou podmínkou, zatímco kompromis v závěrech summitu nemá žádnou právní závaznost, a tak "všechny hrozby, o kterých jsme diskutovali, se teď stávají skutečnými".

"Nařízení, které podmiňuje využití části rozpočtu EU náležící Polsku arbitrážním politickým a ideologickým hodnocením Evropské komise bohužel vstoupí v platnost. Vyjednané závěry summitu nejsou právně závazné, ale jde výlučně o politické stanovisko, což opakovaně ve svých rozsudcích potvrdil Soudní dvůr EU," napsal Zbigniew Ziobro na facebooku.

Varoval, že právně závazné nařízení "vytvoří možnost významného omezení polské suverenity", když umožní Evropské komisi zasahovat do činnosti polského prezidenta, parlamentu, vlády a i samospráv "v bezmála každé oblasti". Ziobro ohlásil, že svolává vedení své strany, aby posoudilo důsledky této situace a projednalo další postup.

Polská média již spekulují, zda ministrův nesouhlas přeroste v roztržku v koalici.

Agentura Reuters poznamenala, že Polsko a Maďarsko mohou dosáhnout odkladu v uplatňování nového nařízení tím, že požádají nejvyšší soudní instanci v EU, aby ověřil, zda nařízení je v souladu s unijními smlouvami. To může trvat dva roky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo uvažuje o zákazu vstupu z oblastí se zmutovaným koronavirem

28.01.2021 06:48 Německo zvažuje zakázat vstup do země cizincům z oblastí s nakažlivějšími variantami koronaviru,…

Slovensko přitvrdilo. Do práce, na poštu, do banky či na procházku jen s…

27.01.2021 22:04 Aktualizováno Na Slovensku ode dneška platí v souvislosti s koronavirovou krizí přísnější zákaz vycházení.…

Česko nejspíš čeká zpřísnění opatření, na Slovensku už se bez testu nesmí…

27.01.2021 22:02 Aktualizováno Na Slovensku dnes začnou platit přísnější pravidla omezení pohybu pro osoby, které nemají negativní…

Spor EU a AstraZeneca o vakcíny trvá, unie chce ty z Británie

27.01.2021 21:44 Aktualizováno Spor Evropské unie s farmaceutickou firmou AstraZeneca o dodávky vakcín se oběma stranám ani dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama