Polský parlament zvolil nové členy ústavního soudu. Prosluli urážlivými výroky

Poslanci polského parlamentu, kde má většinu vládnoucí národně-konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS), ve čtvrtek pozdě večer zvolili novými členy ústavního soudu dva kontroverzní kandidáty. Kritiku vzbudila jejich minulost i skutečnost, že sami ještě nedávno byli zákonodárci právě za PiS.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Polský parlament
doporučujeme

Profesorka práva Krystyna Pawlowiczová, představitelka radikálního křídla PiS, je v Polsku známá ostrými výpady proti politickým oponentům. "Tvrdí, že se cítí být ženou. Ale má ksicht boxera. Tím, že se nažere hormonů a udělá si operaci, se ženskou nestane," řekla v minulosti Pawlowiczová o první polské transsexuální poslankyni Anně Grodzké.

"Krásné Polsko, to je ještě normální země. Když lidé vidí dva chlapy s kočárkem, vědí, že to jsou zloději kovů," prohlásila také tato zarytá odpůrkyně sexuálních menšin. Levicové poslance nazvala "dobytkem", německou kancléřku Angelu Merkelovou kvůli její migrační politice obvinila z islamizace Evropy. Často také útočí na Evropskou unii.

Dalším novým členem polského ústavního soudu se po složení slibu do rukou prezidenta Andreje Dudy, spojence Práva a spravedlnosti, stane bývalý komunistický prokurátor Stanislaw Piotrowicz. Koncem 70. let minulého století vstoupil do polské komunistické strany (PZPR). PiS přitom tvrdí, že se snaží očistit veřejný život od pozůstatků komunistického režimu.

Agentura DPA připomíná, že Piotrowicz stojí společně s ministrem spravedlnosti a generálním prokurátorem Zbigniewem Ziobrem za spornou reformou justice, do níž se PiS pustilo po nástupu k moci před čtyřmi lety. Ústavní soud byl první institucí, které se změny dotkly. Evropská komise vede kvůli justiční reformě s polskou vládou několik soudních pří, obává se narušení soudcovské nezávislosti a principů právního státu.

Piotrowicz minulý měsíc za PiS neúspěšně kandidoval ve volbách do Sejmu, dolní komory parlamentu, kde strávil osm uplynulých let.

Čtvrteční hlasování o obou kandidátech do ústavního soudu provázela bouřlivá atmosféra. Při představování Pawlowiczové opoziční poslanci křičeli "Hanba!" a když si měli vyslechnout životopis Piotrowicze, volali "Pryč s komouši!".

Soudcovské sdružení Iustitia nominaci těchto dvou kandidátů kritizovalo. "Když se aktivně činní politici stanou ústavními soudci, sníží se věrohodnost tohoto soudu do takové míry, že není považován za justiční orgán, ale za třetí komoru parlamentu," uvedl mluvčí sdružení Bartlomiej Przymusiński.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muslimský radikál z Ukrajiny chtěl spáchat bombový útok v Polsku

10.12.2019 20:31 Příslušníci polské civilní kontrarozvědky (ABW) zadrželi Ukrajince, který údajně plánoval útok v…

USA uvalily sankce i na Slovensko, Kočnerovy firmy nesmí obchodovat

10.12.2019 18:42 Vláda Spojených států dnes oznámila, že uvalila ekonomické sankce na několik osob podezřelých z…

Premiér Johnson a herec Grant se opět střetli. Kvůli předvolebnímu klipu

10.12.2019 18:13 Aktualizováno Britský premiér Boris Johnson, jenž bude ve čtvrtečních volbách obhajovat svůj mandát, sehrál…

Světová média píší o střelbě v Česku. Upozornila na selhání státu

10.12.2019 17:47 Aktualizováno O masové střelbě v ostravské nemocnici píší přední světová média.Televize CNN, BBC, ale i servery…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama