Polský prezident Duda před volbami slíbil větší pomoc lidem bez práce, proslov trval dvě a půl hodiny

Polský prezident Andrzej Duda krátce před volbami, v nichž usiluje o znovuzvolení, slíbil, že vláda zvýší podporu pro nezaměstnané. Stalo se tak ve čtvrtek večer během Dudova vystoupení, které vysílala veřejnoprávní televize TVP.

Polský prezident Andrzej Duda
doporučujeme

Dudův dvě a půl hodiny trvající proslov, kteří někteří komentátoři označili za "one man show", podle agentury Reuters je znamením toho, že vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) trvá na konání prezidentských voleb 10. května.

Kritici této straně, jejíž je prezident Duda blízký spojenec, přitom vyčítají, že své zájmy nadřazuje ochraně zdraví Poláků v době krize kolem koronaviru. Volby mají být výhradně korespondenční, pravidla pro to ale ještě neschválil parlament a z řad opozice i mezinárodních organizací zaznívají hlasy, že hrozí porušení podmínek pro jejich spravedlivé konání.

Duda v pátečním vystoupení, vysílaném z filmového studia nedaleko Varšavy, řekl, že lidi, kteří nemají práci, budou každý měsíc dostávat podporu ve výši 1300 zlotých (asi 7700 korun) místo současných 848 až 1017 zlotých hrubého. Navíc slíbil, že každý, kdo přišel o práci kvůli epidemii nemoci covid-19, bude po tři měsíce dostávat na znamení solidarity doplatek 1200 zlotých.

"I když někteří tvrdí, že nás krize srazila na kolena, já říkám: buďte v klidu, zase vstaneme," řekl prezident, který stál na modré scéně ozdobené bílo-červenými vlajkami.

Na závěr svého projevu vyzval Poláky, aby ve volbách svůj hlas odevzdali a poprosil je, aby ho podpořili.

Podle průzkumů veřejného mínění má Duda velkou šanci volby vyhrát. Za současných podmínek, kdy v zemi platí zákaz shromažďování, kandidáti neměli možnost vést běžnou volební kampaň a stýkat se s voliči.

V Polsku k dnešnímu dni evidují 13.105 lidí nakažených koronavirem, z nich 651 zemřelo.

Skupina bývalých premiérů a prezidentů, včetně Lecha Walesy, někdejšího vůdce odborové organizace Solidarita, ve čtvrtek Poláky vyzvala, aby korespondenční volby hlavy státu bojkotovali. Označili je za "pseudovolby".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropské země kvůli covidu opět omezují cestování, počty nakažených rostou

14.08.2020 21:09 Některé země za poslední den zaznamenaly rekordní nárůst počtů nakažených koronavirem - Rakousko,…

EU zavede sankce vůči Bělorusku

14.08.2020 20:43 Ministři zahraničí Evropské unie se dnes na mimořádné videokonferenci dohodli na tom, že…

Počty nakažených rostou i v Itálii, za den skoro 600 nemocných

14.08.2020 19:43 V Itálii v posledních dnech opět rostou počty nově odhalených případů nákazy koronavirem, za…

Polsko stovkami milionů korun podpoří občanskou společnost v Bělorusku

14.08.2020 19:19 Polsko podpoří občanskou společnost a nezávislá média v sousedním Bělorusku, oznámil dnes před…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama