Polský prezident rapuje na podporu lékařů bojujících s covidem-19

Polský prezident Andrzej Duda, který má blízko k současné národně-konzervativní vládě, se připojil do akce, při níž známé osobnosti nahrály vlastní verzi hiphopové skladby ve snaze finančně podpořit zdravotníky bojující s koronavirem.

Polský prezident rapuje na podporu lékařů bojujících s covidem-19
doporučujeme

Nad výkonem hlavy státu se zamýšlejí hudebníci i lingvisté. Média kritická k současné vládě připomínají, že se Duda snaží vybrat peníze na podporu dlouhodobě podfinancovaného zdravotnictví, pro které jeho političtí spojenci nedokážou zajistit dost peněz.

Andrzej Duda #Hot16Challenge2 (2:21) | zdroj: YouTube


Duda ve skladbě, kterou si na severu youtube přehrálo několik milionů lidí, s kravatou na krku a s tabletem v ruce deklamuje, že "se tě neptají na jméno a bojují s ostrým stínem mlhy". Lidé tuto metaforu většinou pochopili jako snahu zdravotníků zachránit životy lidí nakažených koronavirem.

Literární vědec Michal Rusinek, který v minulosti pracoval jako osobní sekretář básnířky Wislawy Szymborské, Dudův verš označil za nesmyslný.

Dudu k nazpívání skladby s textem, jenž má 16 veršů, pobídl polský raper jménem Zeus. "Ať nás hudba spojuje pro dobrou věc," říká ve svém videu Duda, který v rámci akce #Hot16Challenge2 vyzval premiéra Mateusze Morawieckého, aby se do ní také zapojil.

Podle portálu siepomaga.pl, pod jehož záštitou se sbírka na podporu lékařů a nemocnic koná, se vybralo okolo 1,7 milionu zlotých (asi 10,2 milionu korun).

Duda ukázal Polákům svoji dosud neznámou tvář v době, kdy se uchází o znovuzvolení v prezidentských volbách. Kdy se uskuteční, však není zatím jasné. Poláci o tom, kdo bude příštích pět let úřadovat v prezidentském paláci, měli rozhodovat minulou neděli. Volby ale byly odloženy kvůli kritice vládních plánů zorganizovat výhradně korespondenční hlasování v době epidemie covidu-19 a s ní spojených restrikcí, včetně omezení svobody shromažďování.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Summit EU by se podle Babiše měl věnovat Bělorusku, Litva chce sankce…

01.10.2020 09:55 Premiér Andrej Babiš (ANO) se chce během dnes začínajícího summitu EU vrátit k situaci v Bělorusku.…

Orbán nepochodil. Babiš odmítá řešit jeho výzvu k rezignaci Jourové

01.10.2020 09:04 Premiér Andrej Babiš (ANO) neplánuje během evropského summitu, který dnes začíná v Bruselu, jednat…

Navalnyj řekl, že za jeho otravou stál ruský prezident Putin

01.10.2020 08:29 Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj řekl německému časopisu, že za zločinem proti němu stál ruský…

Papež Jan Pavel II. vrhá kamenem. Socha vyvolala spory i posměšky

01.10.2020 07:30 Spory v Polsku vyvolala socha zesnulého papeže Jana Pavla II. Dílo sochaře Jerzyho Kaliny na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama