Polský prezident rapuje na podporu lékařů bojujících s covidem-19

Polský prezident Andrzej Duda, který má blízko k současné národně-konzervativní vládě, se připojil do akce, při níž známé osobnosti nahrály vlastní verzi hiphopové skladby ve snaze finančně podpořit zdravotníky bojující s koronavirem.

Polský prezident rapuje na podporu lékařů bojujících s covidem-19
doporučujeme

Nad výkonem hlavy státu se zamýšlejí hudebníci i lingvisté. Média kritická k současné vládě připomínají, že se Duda snaží vybrat peníze na podporu dlouhodobě podfinancovaného zdravotnictví, pro které jeho političtí spojenci nedokážou zajistit dost peněz.

Andrzej Duda #Hot16Challenge2 (2:21) | zdroj: YouTube


Duda ve skladbě, kterou si na severu youtube přehrálo několik milionů lidí, s kravatou na krku a s tabletem v ruce deklamuje, že "se tě neptají na jméno a bojují s ostrým stínem mlhy". Lidé tuto metaforu většinou pochopili jako snahu zdravotníků zachránit životy lidí nakažených koronavirem.

Literární vědec Michal Rusinek, který v minulosti pracoval jako osobní sekretář básnířky Wislawy Szymborské, Dudův verš označil za nesmyslný.

Dudu k nazpívání skladby s textem, jenž má 16 veršů, pobídl polský raper jménem Zeus. "Ať nás hudba spojuje pro dobrou věc," říká ve svém videu Duda, který v rámci akce #Hot16Challenge2 vyzval premiéra Mateusze Morawieckého, aby se do ní také zapojil.

Podle portálu siepomaga.pl, pod jehož záštitou se sbírka na podporu lékařů a nemocnic koná, se vybralo okolo 1,7 milionu zlotých (asi 10,2 milionu korun).

Duda ukázal Polákům svoji dosud neznámou tvář v době, kdy se uchází o znovuzvolení v prezidentských volbách. Kdy se uskuteční, však není zatím jasné. Poláci o tom, kdo bude příštích pět let úřadovat v prezidentském paláci, měli rozhodovat minulou neděli. Volby ale byly odloženy kvůli kritice vládních plánů zorganizovat výhradně korespondenční hlasování v době epidemie covidu-19 a s ní spojených restrikcí, včetně omezení svobody shromažďování.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá CDU zahájila volební sjezd, vybírá nástupce Merkelové

15.01.2021 18:33 Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zahájila dvoudenní…

Pfizer dočasně omezí dodávky vakcíny do Evropy. Země chtějí vysvětlení

15.01.2021 18:27 Aktualizováno Farmaceutická firma Pfizer dočasně omezí dodávky své vakcíny proti nemoci covid-19 do Evropy,…

Koronavirus přispěl k vyšší úmrtnosti v Německu či ve Francii

15.01.2021 18:11 Úmrtnost v Německu a Francii byla loni výrazně nad průměrem posledních let, v Německu o čtvrtinu,…

Polsko chce trestat Facebook či Twitter, chystá k tomu zákon

15.01.2021 18:03 Polské ministerstvo spravedlnosti dnes oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama