Ombudsman není polským konzervativcům po chuti, Sejm protahuje volbu

V Polsku se protahuje výběr nového veřejného ochránce práv, funkční období Adama Bodnara, současného ombudsmana, který často kritizuje současnou národně-konzervativní vládu, vypršelo před měsícem. O post se uchází jedině právnička Zuzanna Rudzińská-Bluszczová podporovaná opozicí.

Polský parlament
doporučujeme

Ve středu její volbu bez vysvětlení stáhl z programu místopředseda Sejmu, dolní komory parlamentu, Ryszard Terlecki z vládnoucího Práva a spravedlnosti, upozorňuje portál dziennik.pl.

"Je 27 dní po skončení funkčního období Adama Bodnara, ale Sejm znovu stáhl volbu ombudsmana z harmonogramu," napsala ve středu na twitteru Rudzińská-Bluszczová.

"Myslíte, že se podaří hlasování ještě letos?", zeptala se 38letá právnička, která v současnosti pracuje na úřadu ombudsmana. Její kandidaturu podpořilo několik stovek nevládních organizací a formální návrh v Sejmu podaly opoziční strany Levice a Občanská koalice.

Poslanci o kandidatuře Rudzińské-Bluszczové poprvé hlasovali v polovině září. Hlasování bylo ovšem prohlášeno za neplatné, protože se ho nemohli zúčastnit všichni zákonodárci, neměli u sebe tablety, jejichž prostřednictvím hlasy odevzdávají.

Podle pravidel ombudsman zůstane ve funkci do doby, než Sejm, který kontrolují vládní strany, a Senát ovládaný opozicí zvolí jeho nástupce. Nicméně nedávno ústavní soud dostal podnět od skupiny poslanců Práva a spravedlnosti, aby posoudil, zda to je v souladu s ústavou. Tato justiční instituce se jejich návrhem má zabývat 20. října, uvádí dziennik.pl.

Post ombudsmana je jednou z posledních veřejných institucí v Polsku, na kterou Právo a spravedlnost a jeho vládní partneři doposud neprosadili svého spojence. Současný veřejný ochránce práv Adam Bodnar například patří ke kritikům justiční reformy, kterou současná vláda prosadila a kvůli níž se Polsko dostalo do sporů s Evropskou komisí. Varuje i před útoky, které politici vládního tábora podnikají proti sexuálním menšinám a lidem, již se zasazují o zlepšení jejich situace v Polsku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Erdogan vyzval Turky k bojkotu francouzského zboží, přidávají se další…

26.10.2020 17:38 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes vyzval k bojkotu francouzského zboží a přirovnal postoj…

Brusel zpřísnil omezení, Belgičané kritizují nesoulad úřadů

26.10.2020 17:27 Stále rychle rostoucí počet lidí nakažených covidem-19 přiměl belgické úřady ode dneška opět…

Benelux svírá pandemie. Přírůstek nakažených v Nizozemí dosáhl nového…

26.10.2020 17:00 V Nizozemsku přibylo rekordních více než 10.300 případů koronavirové nákazy za posledních 24 hodin.…

Aktivisté v Německu blokovali některé dálnice, spustili se po lanech z…

26.10.2020 16:00 Ekologičtí aktivisté se dnes po lanech spustili z dálničních mostů na západě Německa. Tímto…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama