Polský Senát vrátil Sejmu návrh volebního zákona, chce v něm dodatky

Horní komora polského parlamentu, Senát, v pondělí pozdě večer schválila dodatky k návrhu zákona, který prosazuje vládnoucí strana a který má umožnit co nejrychlejší konání prezidentských voleb. Dodatky se bude už dnes zabývat dolní komora, Sejm. Informovala o tom agentura PAP.

Andrzej Duda
doporučujeme

Sejm, ovládaný vládní koalicí v čele se stranou Právo a spravedlnost (PiS), schválil v polovině května zákon, který má nahradit o týden dříve přijatý zákon o výhradně korespondenčním hlasování ve volbách hlavy státu. Nově navržená norma zejména umožňuje, aby se volič sám rozhodl, zda hlas pošle poštou, nebo zda ho odevzdá tradičně ve volební místnosti.

Volby prezidenta byly původně vypsané na 10. května a PiS jejich konání chtěla prosadit za každou cenu i přes epidemii nemoci covid-19. To měl umožnit zákon o korespondenčním hlasování, jehož schválení ale zdržel Senát, v němž má většinu opozice. Proto se volby nekonaly ani do konce května.

PiS chce volby co nejdříve, než jejímu spojenci, úřadujícímu prezidentovi a nyní hlavnímu favoritovi Andrzeji Dudovi, klesne popularita kvůli ekonomickým problémům způsobeným epidemií. Předseda PiS Jaroslaw Kaczyński minulý týden rezolutně prohlásil, že volby budou nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám je překazit. Pohrozil přitom využitím "všech prostředků, jež má stát k dispozici".

Opozice ale usiluje o delší odklad voleb hlavy státu, protože nejsou nyní vytvořené podmínky pro jejich svobodné a spravedlivé provedení. V Senátu proto schválení nového zákona protahuje. V pondělí večer k němu horní komora schválila 36 nejrůznějších dodatků, které se nejspíš nebudou vedení vládnoucí strany líbit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby v Polsku: Prezidentem zřejmě zůstane Duda, opozice zvažuje soud

13.07.2020 09:11 Aktualizováno Současný polský prezident Andrzej Duda v nedělních volbách svůj post obhájil. Ukazují na to…

Německo hlásí 159 dalších případů koronaviru

13.07.2020 07:58 Počet potvrzených případů koronaviru v Německu za posledních 24 hodin vzrostl o 159 na 198.963.…

Prezidentské volby v Polsku: Duda těsně vyhrál, ukazuje odhad

12.07.2020 22:01 Aktualizováno Volby polského prezidenta patrně těsně vyhrál stávající šéf státu Andrzej Duda. Naznačují to…

Katalánsko opět uvalí karanténu na 200 tisíc obyvatel, covid-19 se rychle…

12.07.2020 21:38 Španělsko zavede poprvé od uvolnění restrikcí přijatých kvůli koronaviru nová omezení pohybu v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy