Polští horníci zablokovali trať, po které se přiváží ruské uhlí

Polští horníci, kteří se kvůli dovozu levnějšího uhlí z Ruska obávají o práci, dnes na několik hodin zablokovali trať, po níž se surovina z východu dováží. Protestu se ve Slawkowě východně od Katovic zúčastnilo několik stovek členů 13 odborových organizací.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Vlaky
doporučujeme

"Přichází sem po železnici uhlí z Ruska, které nám bere pracovní místa a právo na zvýšení mezd," citovala agentura PAP šéfa organizace Sierpień´80 Boguslawa Zientka.

Protestující na koleje položili atrapu výbušného zařízení. Kdo z nich ji tam dal, není jasné a někteří z odborářských šéfů tento krok kritizují. "Kvůli tomu teď spolu nemluvíme o skutečných problémech polského hornictví, ale o nějaké atrapě," postěžoval si reportérovi listu Gazeta Wyborcza tiskový mluvčí organizace Sierpień´80 Patryk Kosela.

V Slawkowě končí širokorozchodná trať vedoucí z Ukrajiny. Blokáda pozdržela příjezd šesti nákladních vlaků.

Deník Gazeta Wyborcza na svých internetových stránkách píše, že z různých důvodů v Polsku klesá spotřeba uhlí, ale zároveň roste jeho dovoz. Následkem toho se u polských dolů vrší haldy a uhlí z nich nikdo nechce koupit. Odboráři od vlády národně-konzervativního Práva a spravedlnosti očekávají, že jejich problém vyřeší. Chtějí také zvýšení platů. Nedávno vybojovali čtrnácté platy - i přes to, že největší polská těžařská společnost Polska Grupa Górnicza, pod níž spadá většina dolů v zemi, je ve špatné finanční situaci. Na 28. února horníci naplánovali velký protest v hlavním městě.

Vláda ve Varšavě uhlí propaguje coby hlavní energetický zdroj v Polsku i do budoucna. Zároveň ale čelí tlaku, aby snížila využívání fosilních paliv škodlivých pro ovzduší. V Polsku se loni vytěžilo 61,6 milionu tun uhlí, prodalo se ale jen 58,4 milionu tun. Zároveň bylo do země dovezeno asi 16,7 milionu tun uhlí, hlavně z Ruska, píše agentura AP.

Témata: Polsko | Vlaky | uhlí | EuroZprávy.cz
Loading...
Vstupte do diskuze (18)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie dnes hlásí dalších 541 obětí covid-19

08.04.2020 21:43 Aktualizováno O 541 úmrtí v nemocničním prostředí narostla dnes oficiální bilance epidemie nemoci covid-19 ve…

Polsko ohlásilo 30 úmrtí na koronavirus během jediného dne

08.04.2020 20:17 V Polsku dnes 30 lidí podlehlo nemoci covid-19, vyvolané koronavirem. Oznámilo to ministerstvo…

Ve Švýcarsku i Rakousku klesá počet nově nakažených, kvůli covid-19 se…

08.04.2020 19:43 Aktualizováno Ve Švýcarsku začíná klesat počet nových potvrzených případů nákazy koronavirem. Třetí den v řadě…

Brusel dá miliardy eur na boj s koronavirem ve zranitelných zemích

08.04.2020 18:53 Evropská unie část peněz určených na rozvojovou pomoc přesměruje na podporu boje s koronavirem a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy