Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, prosí Italové Němce

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce v otevřeném dopise starostové severoitalských měst a zástupce vlády tamního regionu masivně zasaženého epidemií nemoci COVID-19. Text dnes vyšel jako inzerce v německém deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Pisatelé připomínají, že jiné státy po druhé světové válce souhlasily, aby se Německu snížil jeho dluh.

Přidejte svůj názor 24 komentářů

Itálie (Milán): Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Itálie vykazuje více úmrtí na onemocnění, které při současné pandemii způsobuje nový typ koronaviru, než jakákoli jiná země. K dnešnímu dni jich je už 12.428, což představuje zhruba třetinu všech úmrtí na tuto nákazu celosvětově. Více než 105.000 lidí je v Itálii nakažených.

Itálie, která je už nyní spolu s Řeckem nejzadluženější zemí Evropské unie, proto spolu s dalšími osmi evropskými státy minulý týden přišly s výzvou, aby se ekonomické oživení po skončení epidemie, jež velmi pravděpodobně způsobí recesi, financovalo společnými evropskými dluhopisy. Tuto iniciativu ale odmítla jak Evropská komise ústy své předsedkyně Ursuly von der Leyenové, tak jednoznačně také Berlín i další státy jako Nizozemsko, Finsko a Rakousko.

"Milí němečtí přátelé, ke správným rozhodnutím dopomáhá paměť," stojí v dopise, pod nějž se podepsali italští starostové z pravicových i levicových stran, kteří spravují města na severu Itálie včetně epidemií těžce zasažených Bergama a Milána. Podepsala jej i hlava regionu Emilia Romagna. Psaní je narážkou na rozhodnutí z roku 1953, kterým byla Německu odpuštěna část dluhu, aby se mohlo hospodářsky vzpamatovat, připomíná agentura Reuters.

Italská ekonomika v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 procenta a zadlužení země se do konce roku zvýší na 150 ze stávajících zhruba 135 procent hrubého domácího produktu (HDP), předpovídá institut Prometeia. Spolková republika se naopak od roku 2014 pyšnila tím, že měla stále vyrovnané rozpočty. Bez deficitu byl plánován i ten letošní. Nakonec ale podle všeho zaznamená rekordní schodek.

Loading...
Vstupte do diskuze (24)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko hlásí už druhý den jen jedno úmrtí s covidem-19

28.05.2020 20:17 Španělské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo už druhý den v řadě pouze jedno úmrtí pacienta s…

Francie se chystá od 2. června na rozsáhlé uvolnění restrikcí

28.05.2020 19:13 Ve Francii začne 2. června další rozsáhlá fáze uvolňování ochranných opatření zavedených kvůli…

V Itálii zemřelo za den 70 lidí s koronavirem, nejméně od neděle

28.05.2020 19:10 Počet úmrtí pacientů s koronavirem se v Itálii za poslední den zvýšil o 70 na 33.142. Jde o…

Konflikt v Libyi nebezpečně graduje, Západ se obává "syrského scénáře"

28.05.2020 17:22 Vzrůstající aktivita Turecka a Ruska v Libyi vyvolává otázku, zda se situace v severoafrické zemi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy