Pompeo zahájil cestu po jižní Evropě, Řecku slíbil podporu ve sporu s Tureckem

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes v Soluni jednal se svým řeckým protějškem Nikosem Dendiasem, čímž zahájil pětidenní cestu po jihu Evropy. Během ní navštíví také Itálii, Vatikán a Chorvatsko.

Mike Pompeo (vlevo) během návštěvy v Řecku.
doporučujeme

Cílem návštěvy Řecka je mimo jiné snaha uklidnit napětí ve východním Středomoří, kde Atény s Ankarou vedou spor o průzkum těžby ropy a zemního plynu, a podpora dialogu mezi oběma jihoevropskými zeměmi, uvedla agentura Reuters.

"Doufáme nejenom v to, že tato průzkumná jednání začnou, ale také že povedou k výsledkům, které obě země budou považovat za více než přijatelné," uvedl šéf americké diplomacie. Spor obou jihoevropských zemí musí být vyřešen "mírumilovně a v souladu s mezinárodním právem", shodli se Pompeo a Dendias.

Americký ministr se v severořecké Soluni také zúčastnil setkání šéfů společností energetického sektoru a podepsal bilaterální dohodu ohledně vědy a energetiky, uvedla agentura AFP.

Z Řecka se Pompeo hodlá přesunout na Krétu, kde navštíví námořní základnu Spojených států a NATO a kde se v úterý setká s řeckým premiérem Kyriakosem Mitsotakisem.

O napětí ve východním Středomoří hovořil v neděli Pompeo s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Podle Pompeova sdělení na twitteru mluvili o uvolnění napětí v regionu a o "důležitosti jednoty Severoatlantické aliance".

Napětí kvůli těžbě ve východním Středomoří se mezi Řeckem a Tureckem, dvěma členskými zeměmi NATO, nově vyhrotilo v srpnu, kdy Ankara vyslala do oblasti mezi Krétou a Kyprem průzkumnou loď doprovázenou vojenskými plavidly. Řecko i Turecko posléze v oblasti uspořádaly námořní vojenská cvičení. K Řecku se při manévrech připojila i Francie spolu s Itálií a Kyprem.

Řecko-turecký spor ohledně těžby má být tento týden jedním z hlavních témat summitu EU, který se měl konat minulý týden, ale kvůli karanténě šéfa Evropské rady Charlese Michela byl odložen na 1. a 2. října. Unie v předchozích týdnech pohrozila Ankaře sankcemi, pokud neukončí jednostranné využívání sporných vod ve východním Středomoří.

Mluvčí tureckého prezidenta dnes agentuře Reuters řekl, že summit EU vidí jako příležitost ke znovunastartování vztahů EU a Turecka. "Můžeme tam ty vztahy resetovat. Vidím ochotu u mnoha členských zemí EU," uvedl mluvčí Ibrahim Kalin. Minulý týden daly Řecko i Turecko najevo, že jsou připraveny obnovit vzájemné rozhovory přerušené v roce 2016. "Na datu zahájení rozhovorů pracujeme," řekl dnes Kalin agentuře Reuters.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německé úřady hlásí za sobotu méně nových případů nákazy než Česko

25.10.2020 08:23 Německé zdravotní úřady hlásí 11.176 nových případů koronavirové nákazy za sobotu, od začátku…

Vymýtit covid-19 potrvá dlouhé roky, varuje profesor imunologie

24.10.2020 22:03 Aktualizováno NÁZOR - Většina vědců soudí, že přísná kontrola, včetně efektivního trasování, testování a izolace,…

Francie a Itálie hlásí rekordní denní přírůstky nakažených covidem

24.10.2020 21:57 Francie a Itálie dnes hlásí nejvyšší denní přírůstky potvrzených případů nákazy koronavirem od…

Španělsko kvůli koronaviru směřuje k vyhlášení nouzového stavu

24.10.2020 20:36 Španělsko směřuje k vyhlášení nouzového stavu kvůli koronaviru, vláda tak nejspíš učiní v neděli na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama