Pondělní schůzka Merkelové se spolkovými zeměmi nebude

Německá kancléřka Angela Merkelová nebude v pondělí jednat s premiéry spolkových zemí o karanténních opatřeních a nový termín schůzky prozatím znám není. Dnes to oznámila vládní mluvčí Ulrike Demmerová, podle které nyní chce Berlín se spolkovými zeměmi upravit protiinfekční zákon tak, aby upřesnil jednotný celoněmecký postup v boji s pandemií.

Německá kancléřka Angela Merkelová
doporučujeme

O odkladu schůzky se spekulovalo a ještě před oficiálním oznámení ohlásila zrušení debaty s odvoláním na své zdroje televize ARD.

Mezi spolkovými zeměmi a ústřední vládou dlouhodobě nepanuje jednota na společném postupu proti pandemii nemoci covid-19. Merkelová kritizuje odlišný postup jednotlivých spolkových zemí, které díky vysoké míře autonomie mohou vést vlastní protikoronavirovou strategii. Kancléřce se nelíbí především neochota regionů aktivovat nouzovou brzdu, která by kvůli rostoucím infekčním číslům vrátila omezení do stavu ze začátku března. Tehdy byly otevřené jen obchody prodávající zboží denní potřeby a kadeřnictví. Na nouzové brzdě se přitom premiéři s Merkelovou dohodli, zatáhnout za ni ale nechtějí.

Merkelová nyní jedná se spolkovými zeměmi o novele protiepidemického zákona, která by spolkové vládě dala pravomoc brzdu aktivovat nehledě na regiony. Brzda by stejně jako podle ujednání s premiéry platila po překročení hranice 100 nových případů na 100.000 obyvatel za sedmidenní období. V Německu nyní činí sedmidenní průměr 110, v řadě regionů je ale epidemická situace výrazně horší.

"Spolková vláda a spolkové země se dnes shodly, že v dohodě s parlamentními frakcemi novelizují zákon o potírání infekčních chorob tak, aby upravoval jednotný postup pro situace, kdy sedmidenní průměr překročí v některém okrese stovku," řekla Demmerová. Dodala, že termín nové schůzky zatím není znám a že na příští týden není jednání vůbec připravováno.

Deník Die Welt k připravované úpravě uvedl, že součástí brzdy bude po překročení sedmidenního průměru 100 případů na 100.000 obyvatel i omezení nočního vycházení. Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn dnes řekl, že takovéto opatření zřejmě bude nevyhnutelné, aby Německo zastavilo nynější třetí vlnu pandemie. Školy, jak se dozvěděl Die Welt, by mohly ukončit prezenční výuku a začít s distanční až po přesažení hranice 200 nových případů na 100.000 obyvatel za sedmidenní období.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843 případů

13.04.2021 22:02 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Nizozemsko neuvolní karanténu ani po čtyřech měsících, oznámil Rutte

13.04.2021 20:30 Nizozemsko prodlouží přísná opatření přijatá kvůli pandemii nejméně do konce dubna. Oznámil to dnes…

Ve Švédsku přibývá nakažených nejrychleji v Evropě

13.04.2021 19:56 Aktualizováno Ve Švédsku nyní přibývá nakažených nejrychleji v Evropě a země hlásí největší zatížení jednotek…

Johnson & Johnson odkládá distribuci svých vakcín proti covidu v Evropě

13.04.2021 18:00 Aktualizováno Společnost Johnson & Johnson (J&J) kvůli vyšetřování vzácných případů krevních sraženin ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama