Portugalsko vstupuje do poslední etapy uvolňování protiepidemických opatření

Epidemická situace v Portugalsku je po zimní krizi v posledních týdnech stabilizovaná a jihoevropská země tak dnes mohla vstoupit do čtvrté a poslední etapy rozvolňování karanténního režimu. Ta zahrnuje konec kontrol na hranicích se Španělskem, návrat koncertů a rozšíření otvíracích hodin obchodů či restaurací, píše agentura AFP. Vláda také plánuje do konce měsíce dokončit očkování obyvatel starších 60 let.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Konečná fáze rušení restrikcí dostala zelenou poté, co ty předchozí nepřinesly nový rozmach koronavirové nákazy. Denní počty nových infekcí se v Portugalsku od 6. března drží pod 1000 a intenzita jejich výskytu od počátku rozvolňování klesla na polovinu. V pátek země nezaznamenala žádné úmrtí spojené s covidem-19, přičemž se tak stalo tento týden podruhé.

Se začátkem víkendu v Portugalsku skončil nouzový stav, který začal v listopadu a od té doby byl patnáctkrát prodloužen. Po dubnovém obnovení provozu nákupních center, divadel či vnitřních prostorů kaváren a restaurací se nyní počítá s prodloužením otvíracích hodin v pohostinství i kultuře. Součástí obnovování koncertů pak byla páteční testovací akce ve městě Braga, které se za přísných podmínek zúčastnilo na 400 diváků.

"Dává mi to pocit znovu nalezené svobody... Budeme si moct odpočinout od věznění, které jsme prožili," řekla AFP jedna z účastnic Clara Nogueiraová.

V lednu a únoru dostalo v Portugalsku šíření koronaviru zdravotnický systém na pokraj možností. V nejhorší fázi desetimilionová země zaznamenávala přes 10.000 infekcí a 200 až 300 úmrtí denně. Celkově země eviduje přes 836.000 nakažených a bezmála 17.000 mrtvých.

Aktuálnímu příznivému vývoji zřejmě napomáhá i očkovací kampaň, která už se dotkla asi 22 procent populace. Cílem je do konce května proočkovat věkovou skupinu nad 60 let, pro níž představuje covid-19 větší hrozbu než pro ostatní. Portugalský premiér António Costa tento týden naznačil, že s koncem měsíce vláda plánuje odvolat zbývající restrikce.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NATO na summitu vyjádří Česku solidaritu ve sporu s Ruskem

14.06.2021 12:18 Aktualizováno Lídři zemí Severoatlantické aliance na dnešním summitu v Bruselu vyjádří solidaritu České republice…

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 10:43 Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Kauzu Babišova střetu zájmů má nyní na stole evropský žalobce. Případ řeší…

14.06.2021 09:54 Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Čech v zahrničí uvázl na skále, strávil na ní dvě noci

14.06.2021 09:26 Český turista uvázl v Alpách na pomezí Německa a Rakouska na skále a strávil tam nedobrovolně dvě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama