Portugalsko začalo rozvolňovat, otevřeli kadeřníci či školky

V Portugalsku dnes začala první fáze rozvolňování protiepidemických pravidel. Otevřít tak mohli knihkupci a kadeřníci, prezenční vyučování bylo obnoveno na základních školách a malé děti se mohly vrátit do mateřských škol, uvedla agentura AP. Výrazné zpřísnění opatření Portugalsko přijalo v polovině ledna, kdy země čelila silnému růstu počtu nakažených koronavirem a místnímu zdravotnictví hrozilo přehlcení.

Portugalsko, ilustrační foto
doporučujeme

Portugalský premiér António Costa připomněl, že uvolňování a rušení omezení musí být opatrné, postupné a bude pokračovat "krůček po krůčku". Hlavní omezení pohybu zůstanou v platnosti nejméně do konce velikonočních svátků. "Nemůžeme si dovolit riskovat a ztratit všechno, čeho jsme dosáhli, životy a zdraví jsou nade vše," uvedl premiér.

Španělsko dnes rozhodlo, že prodlouží restrikce a kontroly na hranici se sousední zemí do 6. dubna. Překročit hranici s Portugalskem mohou jen španělští občané a rezidenti a jejich rodinní příslušníci či pendleři.

Portugalská vláda bude omezení přezkoumávat každých 15 dnů. Pokud bude pokračovat příznivý trend, tak 5. dubna plánuje otevřít muzea či venkovní zahrádky restaurací. Největší rozvolnění chce kabinet umožnit za měsíc, 19. dubna, kdy by mohly otevřít také kina, divadla, bary a restaurace a na univerzitách by mohla být obnovena prezenční výuka. V případe zhoršení epidemické situace ale není vyloučeno pozastavení uvolňování či obnovení některých omezení.

V nejhorším stavu se Portugalsko nacházelo v druhé polovině ledna a v únoru, kdy reálně hrozil kolaps zdravotnictví. Rekordní denní bilance nových případů se tehdy šplhaly k 15.000, každý den umíralo několik stovek pacientů. Od začátku března ale země obvykle zaznamenává méně než 1000 nových případů koronaviru denně a počet denních úmrtí se snížil pod 100.

V neděli ministerstvo zdravotnictví ohlásilo, že za předchozích 24 hodin bylo diagnostikováno 544 nových případů nákazy koronavirem a zaznamenáno 15 úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19. Snížil se také počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19. Od začátku epidemie se v desetimilionovém Portugalsku nakazilo 814.000 osob, z nichž 16.684 zemřelo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo ukončí stálé kontroly na hranicích s Českem

13.04.2021 13:20 Německo ve středu ukončí stálé hraniční kontroly s Českou republikou, které zavedlo 14. února kvůli…

Německá vláda souhlasí se závaznou protikoronavirovou brzdou

13.04.2021 12:23 Německá vláda se dnes dohodla na úpravě zákona o potírání infekčních chorob, která kancléřce Angele…

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 12:22 Aktualizováno pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Na Slovensku v únoru znovu výrazně přibylo úmrtí

13.04.2021 10:47 Na Slovensku v únoru, kdy země čelila silné druhé vlně koronavirové nákazy, zemřelo o téměř tři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama