Portugalsko zavede karanténu v částech Lisabonu

Portugalská vláda dnes kvůli zvýšenému lokálnímu výskytu koronaviru v posledních dnech oznámila omezení pohybu pro obyvatele dvou desítek zón metropolitní oblasti Lisabonu. Podle deníku Jornal de Noticias se omezení týká 19 distriktů, z toho jen jeden je v samotném Lisabonu.

Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
doporučujeme

Karanténu vyhlásily úřady také pro asi 700 lidí v jihoitalském Mondragone, což vyvolalo napětí, a vláda proto na místo poslala vojáky jako posilu pro policii.

V italském městečku Mondragone nedaleko Neapole nařídily místní úřady v pondělí omezení pohybu pro asi 700 lidí na sídlišti, kde žijí většinou bulharští dělníci pracující v zemědělství. Důvodem byly pozitivní testy na koronavirus u pěti desítek z nich. Agentura ANSA dnes uvedla, že někteří z pozitivně testovaných uzavřenou oblast opustili a úřady neví, kde jsou.

Napětí na sídlišti v Mondragone vzrostlo dnes dopoledne, kdy se někteří dělníci na protest uzávěru snažili opustit, v čemž jim ale nakonec policie zabránila. Někteří dělníci házeli z balkónu židle, jak je vidět na záběrech místních médií. Později vyšli k místu demonstrovat i místní obyvatelé, kteří se obávají rozšíření nákazy do dalších částí města. Guvernér Kampánie Vincenzo De Luca už dnes ráno požádal ministryni vnitra Lucianu Lamorgeseovou, aby do Mondragone poslala jako posilu vojáky.

Italské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že za poslední den se podařilo odhalit 296 dalších případů nákazy koronavirem, 34 lidí v souvislosti s covidem-19 zemřelo. O den dříve to bylo 190 nově potvrzených nakažených a 30 úmrtí. Celkem se už v Itálii od začátku pandemie potvrdilo 239.706 případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, z toho 34.678 pacientů zemřelo.

V počtu úmrtí lidí s covidem-19 je Itálie čtvrtá na světě po USA, Brazílii a Británii, v počtu dosud evidovaných případů nákazy je Itálie devátá. Z evropských zemí je Itálie v počtu potvrzených nakažených čtvrtá po Rusku, Británii a Španělsku.

Španělsko dnes oznámilo za poslední den 157 nových případů nákazy a tři úmrtí s covidem-19, o den dříve to bylo 196 nakažených a dvě úmrtí. Celkem registruje Španělsko od vypuknutí pandemie 247.486 nakažených, z toho 28.330 lidí v souvislosti s covidem-19 zemřelo. Ve Španělsku jsou nová lokální ohniska v Aragonii (47 nových nakažených) a Andalusii (32), v dosud nejpostiženějším madridském regionu přibylo nově 39 případů.

Portugalsko bylo na rozdíl od Itálie a Španělska v nynější pandemii experty chváleno za to, že boj s nákazou dobře zvládá. Potvrdilo se tam totiž jen 40.415 případů nákazy koronavirem, z toho 1549 pacientů zemřelo.

Tento měsíc se ale denní nárůsty nakažených začaly zvyšovat, když v průměru dosahují kolem 300. V květnu se pohybovaly kolem dvou stovek. Za poslední den v Portugalsku přibylo šest úmrtí s covidem-19 a 311 nakažených, z nichž většina připadá na lisabonský region.

V 19 zónách metropolitní oblasti Lisabonu budou moci jejich obyvatelé od 29. června zatím do 12. července z domu jen na nákup základního zboží či léků a do práce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo hlásí 442 nových případů koronaviru, počet obětí zůstává stabilní

09.07.2020 07:39 Německo ve středu zaznamenalo 442 nových případů nákazy koronavirem, což bylo o 45 více než o den…

Dřevěná socha Trumpové se ve Slovinsku stala terčem žhářů

09.07.2020 07:03 Dřevěnou sochu první dámy Spojených států Melanie Trumpové nedaleko slovinské Sevnice zapálili…

Koronavirem zkoušená Itálie chystá "matku všech reforem". Politolog je…

09.07.2020 00:01 NÁZOR - "Poprvé jsem slyšel italského politika slibovat omezení byrokracie, když mi bylo 13," píše…

Ekonomický problém jménem Itálie. Analytik popsal, čeho se bojí trhy

08.07.2020 22:06 Aktualizováno NÁZOR - Evropští lídři se mají příští týden sejít v Bruselu, přičemž vkládají naději do záchranného…

Související:

Právě se děje

Další zprávy